Schimbare Roata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Rosie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:27 pm

Mesaj de Rosie » Vin Dec 16, 2011 10:31 am

Salutare,
desi poate par o blonda in toata puterea cuvantului va rog sa ma ajutati cu sfaturi utile. am un asx si ieri mi-au taiat niste bullangii cauciucul pe stanga spate, am fost la baieti mi-au pus un petec si a tinut pana azi. marea mea problema este punerea cric-ului, nu stiu unde se pune si nici cum se manevrewaza ca n-am nicio manivela. fi-ti draguti si dati-mi un sfat util fara mistourile de rigoare(p-alea le iau deja in considerare).
va multumesc!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Dec 16, 2011 12:20 pm

Din cate stiu ASXul e cu chit de reparatie roata care ar trebui sa aiba si instructiuni de folosire. Daca totusi ai roata de rezerva si cric, acesta se pozitioneaza cu santul in cantul pragului si apoi cu cheia de roti sau cu o tija care ar trebui sa fie in trusa rotesti de axul cricului. Inainte sa ridici masina pe cric slabeste piulitele de la roata. Ai grija sa ai frana de mana trasa ferm si ar fi bien sa pui si bolovani la roti.

Daca pui o poza cu cricul si trusa de scule pt roti iti pot explica mai detaliat.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Dec 16, 2011 12:56 pm

Trebuie sa ai sub prag un semn unde se pune cricul, o sageata, o taietura, un loc mai ingrosat etc. Si in partea din fata si in partea din spate. Uita-te in manual, SIGUR este explicata procedura.

Avatar utilizator
jorgensen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:34 pm

Mesaj de jorgensen » Vin Dec 16, 2011 12:59 pm

"Manivela" se face din cele 2 chei pe care le ai in portbagaj(foto 1), iar capul cricului se pozitioneaza INTRE cele 2 'scobituri' care le ai in praguri, aproape de fiecare roata a masinii(foto 2).
Fişiere ataşate
foto2.jpg
foto2.jpg (1.08 MiB) Vizualizat de 5573 ori
foto1.jpg
foto1.jpg (2.05 MiB) Vizualizat de 5545 ori

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Dum Mar 02, 2014 8:04 pm

sau suni un prieten care vine si rezolva problema in locul tau

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori