Probleme Vopsea

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
speedy31
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 09, 2011 10:02 pm

Mesaj de speedy31 » Lun Aug 22, 2011 5:54 pm

Va salut cu respect. Sunt posesorul unui asx intense de 1,8 din luna mai . Pana acum am facut aproximativ 3000 km . Masina o parchez sub un pom in care se aduna niste pasarici... mama lor... am lasat masina vreo saptamana necuratata de gainatz si cand am fost la spalatorie .... i-a sarit vopseaua de se vede plasticu ... de culoare neagra... mi-a picat fata.... Aveti asemenea problema? Se poate vopsii in service la mitsu? Ce solutii ar fii la aceasta problema?
P.s. Inainte sa-mi iau masina am taiat crengile copacului... era ciuntit de tot... nu mai avea pic de creanga... dar ramurelele au crescut si frunze si pasaricile sau intors.... La aproximativ 3 zile imi curatam masina cu servetele umede pana la nefericitul eveniment ... Acum fac asta in fiecare zi... Ma gandesc la niste dispozitive electronice pe baza de ultrasunete ... Folositi asa ceva??

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Aug 22, 2011 6:10 pm

Nu poti sa ii faci o cosmelie, ceva sa o acopere? Din ceva usor, la un vant sa nu iti cada pe masina... o prelata intinsa pe 2 pari. Sau iti iei o husa pt masina, dar nu e foarte practic sa o pui/iei mereu, dar de seara pana dimineata tot e buna, mai ales ca seara se strang pasarile in general si isi fac nevoile pe bunul tau muncit... Gainatul este foarte acid, iti distruge vopseaua foarte repede. Depinde si de pasare, astea care mananca mortaciuni & stuff sunt devastatoare. Eu am mereu un spray cu spuma (pt tapiserie) si cand vad un gainat, ii dau cu spray, las sa se inmoaie apoi clatesc cu apa.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 23, 2011 9:09 am

Cel mai simplu, nu mai parca masina sub copac.

Avatar utilizator
modelino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:14 am

Mesaj de modelino » Mie Aug 24, 2011 12:31 pm

Te salut! Vopseaua are sa se ia si daca se rahateste un licurici pe masinile noastre. Vopseaua e ffffffproasta. Are doar rol estetic. Acum mai in gluma, mai serios, asa cum a insinuat si flipper, taie frate cioata aia de copac, chiar daca e necesar sa plantezi alti trei in loc.
Bafta cu masina! Oricum copaci sunt cam peste tot, inclusiv circuite aeriene, stalpi etc. Nu avem scapare !!!

Avatar utilizator
speedy31
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 09, 2011 10:02 pm

Mesaj de speedy31 » Vin Sep 30, 2011 9:46 am

Neata. Am acum putin timp liber si am zis sa va tin la curent cu problema mea... Am luat dispozitivul ala cu ultrasunete... 300 RON m-a costat... a functionat doar prima zi.... m-am intors cu el la vanzatoare si am avut noroc ca mi-a dat banii inapoi... si in urma cu vreo saptamana am gasit 2 baieti le-an dat cate 50 ron si mi-au taiat copacu.... sunt cel mai fericit ca am scapat de el....

Acuma alta belea... ce fac cu vopseaua aia care mi-a sarit??? Am fost la mcar ... s-au uitat baietii de acolo la locul respectiv si au observat ei o zgarietura mica mica , aproxim 1 cm lungime, le-am spus ca trebuie sa fi fost provocata la spalatorie cand a sarit vopseaua ... mi-au facut o constatare si dupa 3 zile mi-au dat raspunsul... "NU VI S-A APROBAT REPARATIA PE GARANTIE.... Bara v-ar costa 850 ron ca sa fie revopsita, dar noi va facem o oferta.....CADO....CADO.....CADOU.... cu doar 450 ron... aproximativ 100 euro... adica exact cat fransiza dvs. de la casco... asa ca decat sa platiti la CASCO... mai bine platiti la noi" ... asa mi-au zis smecherii de la mcar.... m-au apucat toti dracii ... pai adica dau 25000 euro pe masina cu imprumut si rata si mama masii... si ei nu imi aproba garantia pt o zgarietura de 1 cm lungime ... si m-am enervat cumplit in ziua aia si am depus o plangere la opc.... acum astept raspunsul... 30 de zile calendaristice pana primesc raspunsul... AMR 17 ....

Aveti alte pareri???? trebuia sa reactionez altfel????

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Vin Sep 30, 2011 12:41 pm

Va spun din experienta ca la orice masina, daca lasi gainatul de pasari pe ea o sa faca o pata pe vopsea. nu stiu la ASX dar la la alte masini spune in manual
ca trebuie spalata daca se observa asa ceva pe tabla.
zgarietura e cu dus si intors. nu prea intra sub garantie daca a fost provocata de de baietii de la spalatorie, insa merita sa mai incerci la ei cu putin tupeu. bati moneda pe faptul ca vopseaua este proasta si de aia a sarit....

Avatar utilizator
PaulG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:09 am

Mesaj de PaulG » Mie Mar 05, 2014 4:33 pm

Salut.

Posibil sa am eu o solutie la problema cu vopseaua. Asx-ul meu este Amethyst Black si orice urma de zgarietura sau impact se vede imediat. Problema e ca in mers, pe autostrada am prins de mai multe ori portiuni cu pietricele care mi-au lasat urme albe pe capota, eram ca un caine dalmatian aproape. Masina fiind in garantie, am considerat ca nu e normal ca orice fel de impact, la diferite regimuri de viteza sa aiba acest efect. Am mers la reprezentanta si, spre marea mea mirare au zis ca nu se aproba o reparatie/vopsire a capotei in garantie, ca este posibil ca asta sa fie rezultatul unei maniere de conducere deficitare sau ca am stat prea aproape de vehicolul din fata in mers. M-am interesat pe forumuri in Franta, corelat cu faptul ca lucrez in domeniul auto, am aflat ca grosime stratului de vopsea, ca si cel al lacului la Mitsubishi ASX este mai subtire decat ar prevedea normele europene. Am refacut cererea in scris, la Mitsubishi Motors France, acelasi rezultat.

Am reusit sa gasesc prin ceva cunostinte, numele si adresa de lucru a presedintelui Mitsubishi pentru Europa. I-am scris o scrisoare recomandata, in care detaliam cazul meu, iar in nici 2 saptamani am fost contactat, de catre reprezentanta care initial refuzase sub orice forma sa imi repare capota, pentru a aduce masina si a se efectua reparatia si vopsirea in garantie.

Pentru cei doritori, iata coordonatele :

Mr. Tomohisa NISHINA
Mitsubishi Motors President & CEO
Dr. Hub van Doomeweg 1, 6121 RD Born
The Netherlands
Phone : (0031) 0464896991
Fax : (0031)0464896995

Avatar utilizator
piesenoi111
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 22, 2012 10:00 pm

Mesaj de piesenoi111 » Joi Mar 06, 2014 12:09 pm

QUOTE (PaulG @ Mar 5 2014, 04:33 PM) Salut.

Posibil sa am eu o solutie la problema cu vopseaua. Asx-ul meu este Amethyst Black si orice urma de zgarietura sau impact se vede imediat. Problema e ca in mers, pe autostrada am prins de mai multe ori portiuni cu pietricele care mi-au lasat urme albe pe capota, eram ca un caine dalmatian aproape. Masina fiind in garantie, am considerat ca nu e normal ca orice fel de impact, la diferite regimuri de viteza sa aiba acest efect. Am mers la reprezentanta si, spre marea mea mirare au zis ca nu se aproba o reparatie/vopsire a capotei in garantie, ca este posibil ca asta sa fie rezultatul unei maniere de conducere deficitare sau ca am stat prea aproape de vehicolul din fata in mers. M-am interesat pe forumuri in Franta, corelat cu faptul ca lucrez in domeniul auto, am aflat ca grosime stratului de vopsea, ca si cel al lacului la Mitsubishi ASX este mai subtire decat ar prevedea normele europene. Am refacut cererea in scris, la Mitsubishi Motors France, acelasi rezultat.

Am reusit sa gasesc prin ceva cunostinte, numele si adresa de lucru a presedintelui Mitsubishi pentru Europa. I-am scris o scrisoare recomandata, in care detaliam cazul meu, iar in nici 2 saptamani am fost contactat, de catre reprezentanta care initial refuzase sub orice forma sa imi repare capota, pentru a aduce masina si a se efectua reparatia si vopsirea in garantie.

Pentru cei doritori, iata coordonatele :

Mr. Tomohisa NISHINA
Mitsubishi Motors President & CEO
Dr. Hub van Doomeweg 1, 6121 RD Born
The Netherlands
Phone : (0031) 0464896991
Fax : (0031)0464896995
BRAVOOO! Din pacate asta este Solutia...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori