Consum 1.6 117 Cp

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
lorry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 03, 2013 9:01 am

Mesaj de lorry » Dum Mar 17, 2013 8:44 am

Asx 1.6 invite, 117cp. 6,6 extraurban Brasov-Bucuresti si retur, condus lejer, Autostrada cu 110km/h.
8,0 urban, Brasov condus lejer. 8,4 - urban, Brasov - condus agresiv.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Dum Mar 17, 2013 12:22 pm

ASX 1.6l, 117 cai:
- consum Bucuresti - Tecuci si retur, media e in general 6,8 - 7l / 100km (120 km/ora, 2 persoane + bagaje pe bancheta spate si portbagaj plin)
- consum in Bucuresti - 10-13% in functie de trafic si de rabdarea mea de a sta sau nu cuminte pe banda...
- cel mai scazut consum inregistrat de mine in Bucuresti a fost de 8%, insa in weekend.

Masina are 8.000 km in aproape 11 luni, din care vreo 7000-7200 km facuti pe ruta Bucuresti - Tecuci si Bucuresti Sinaia sau Poiana Brasov.

Alimentare numai de la OMV, benzina cu cifra octanica 100...

Avatar utilizator
lorry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 03, 2013 9:01 am

Mesaj de lorry » Joi Apr 23, 2015 8:43 pm

Mi-am calculat consumul pe 52000km. Am facut media pretului benzinei pe 2 ani, am aplicat-o la nr total de km si total bani cheltuiti cu combustibilul si mi-a rezultat un consum mediu de 5,87 %. Raport oras/extraurban aprox 60/40. Stiu ca e greu de crezut, insa masina e pe firma si am contabilizat totul. Acum ma gandesc sa imi schimb toata flota cu mitsubishi pe benzina.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Vin Apr 24, 2015 3:57 pm

QUOTE (lorry @ Apr 23 2015, 08:43 PM) Mi-am calculat consumul pe 52000km. Am facut media pretului benzinei pe 2 ani, am aplicat-o la nr total de km si total bani cheltuiti cu combustibilul si mi-a rezultat un consum mediu de 5,87 %. Raport oras/extraurban aprox 60/40. Stiu ca e greu de crezut, insa masina e pe firma si am contabilizat totul. Acum ma gandesc sa imi schimb toata flota cu mitsubishi pe benzina.


Buna,
Nostima abordarea

De unde ai putut lua media pretului benzinei pe 2 ani ?

Pretul variaza zilnic de la statie la statie.

Chiar si la aceeasi marca de statie, in aceeasi zi, sunt preturi diferite in functie de cum este amplasata statia in raport cu celelalte statii concurente.

O medie a preturilor, oricare ar fi ea, variaza fata de pretul efectiv de cumparare cu +/- cateva procente, eroarea indusa cifrei de consum calculata fiind semnificativa.

Avatar utilizator
lorry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 03, 2013 9:01 am

Mesaj de lorry » Dum Mai 24, 2015 10:23 am

QUOTE (myk007 @ Apr 24 2015, 03:57 PM) Buna,
Nostima abordarea

De unde ai putut lua media pretului benzinei pe 2 ani ?

Pretul variaza zilnic de la statie la statie.

Chiar si la aceeasi marca de statie, in aceeasi zi, sunt preturi diferite in functie de cum este amplasata statia in raport cu celelalte statii concurente.

O medie a preturilor, oricare ar fi ea, variaza fata de pretul efectiv de cumparare cu +/- cateva procente, eroarea indusa cifrei de consum calculata fiind semnificativa.


Pretul benzinei pe fiecare luna din ultimii doi ani la petrom il gasesti pe net. Alimentez doar la petrom. Iar media e medie. Cu cat perioada de calcul creste, cu atat abaterea statistica e mai mica.
De adaugat ca folosesc mult cruise control si conduc anticipativ, deci economic. Iar Brasovul e un oras cu circulatie fluida, in general.
Oricum, metoda mea e mult mai ok decat metoda plin la plin, unde in general soferii alimenteaza pana in buza rezervorului. Din eroarea pompei si din ce mai fura benzinarii rezulta erori mult mai mari in aprecierea reala a consumului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori