Cost Revizii Si Piese

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Oct 30, 2010 9:32 pm

Iata costurile estimative ale reviziilor:

Diesel


1.6 benzina


As fi curios cat costa placutele de frane, discurile, ambreiajul, amortizoarele fata/spate si filtrul de combustibil (in cazul versiunii pe benzina... si dupa cati kilometri se inlocuieste. Oare este ca la Colt?).

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Oct 31, 2010 1:09 pm

Dupa parerea mea, e mai bine sa va asteptati la costuri undeva intre 1000 si 1200ron/revizie. Nu de alta, dar aceleasi piese se schimba si la lancer. Si vedeti ca o sa va zica ca trebuie schimbat si filtrul de motorina la fiecare 15000km, chiar daca acolo nu scrie pentru ca la noi in tara combustibilul e mai murdar. La fel si cu filtrul de aer pentru ca Romania e mai prafuita. Si cam au dreptate. Mie mi-au aratat ce curgea din filtrul de motorina.

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Dum Oct 31, 2010 1:13 pm

Mie mi-au spus ca filtrul de motorina este extrem de greu accesibil la ASX, drept pentru care ori nu il vor schimba la fiecare revizie daca nu e dat in manual, ori il vor schimba si vor baga ore bune de manopera si sar costurile in aer !

Ca de credibile sunt datele din tabelele de mai sus, cu alte cuvinte, de unde le-ati luat, cine le-a estimat ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Oct 31, 2010 1:15 pm

QUOTE (gica @ Oct 31 2010, 01:13 PM) ... mi-au spus ca filtrul de motorina este extrem de greu accesibil la ASX, drept pentru care ori nu il vor schimba la fiecare revizie ...

Mi se pare un motiv foarte bun ca sa schimbi sau nu un filtru de motorina. E greu de dat jos, eu zic sa nu il schimbam

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Oct 31, 2010 9:52 pm

Ce este mai exact "kit capac chiulasa" ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Noi 01, 2010 7:51 am

cred ca se refera la garnita capac tacheti

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Noi 01, 2010 9:57 pm

Estimarile sunt de la MCar.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Noi 30, 2010 1:16 pm

Foarte exagerate preturile. 370ron 5 litri de ulei dar ce contine particule din aur. CEl ami bun ulei de pe piata mobil, castrol etc 0w40 sau 0w30 nu costa 5 L mai mult de 250-270RON.

470ron un set de bujii pentru benzina dar ce au miezul din aur dao in colo de treaba, sunt sigur ca il alte parti gasesti bujii la fel de bune daca nu chiar exact aceasi firma ca la reprezentana si costa maxim jumate.

Asta e nu ai ce face cat timp esti i ngarantie tre sa cotizezi al revizii dupa faci ce vrei si unde vrei.
Si tinetinva bine ca in titlurile din acele tabele scrie pret minim deci surprizele pot fi de proportii atunci cand faci revizia. JAPCA PE FATA!!!

Oare ce vascozitate are ulei care se pune in motorul pe benzina de 1.6?

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Noi 30, 2010 11:14 pm

Pana la urma, preturi exagerate la revizii nu sunt doar la Mitsubishi, ci la orice marca.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Dec 01, 2010 12:03 pm

Dar nu inteleg un lucru... De ce luati in calcul uleiul de la service in cazul reviziilor? Se poate folosi fara cea mai mica problema uleiul adus de client, cu conditia sa respecte macar cerintele minime recomandate din manualul masinii... Bineinteles ca cei din service vor incerca o usoara intimidare, dar nu au nici un drept legal de a impune brandul de ulei... Trebuie respectate specificatiile. Eu la fiecare revizie merg cu uleiul meu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori