Cost Revizii Si Piese

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
abatele
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 4:54 pm

Mesaj de abatele » Dum Noi 06, 2011 12:36 pm

1. Intra-adevar, intervalul de revizie este acum de 15 de kilometri , faţă de 20 de mii c?t este trecut ?n cartea tehnică!
2.M-am documentat pe net şi am constatat că nu este recomandat să trec de la ulei sintetic(cel cu care a venit ASX din fabrică) - la semi- sau mineral(invers e Ok).Aşa că, o să mă adreseu Mit- Motors ca să ia decizia corectă !

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Noi 06, 2011 2:19 pm

Uleiul sintetic se numeste asa pt ca trebuie sa lucreze intr-o plaja larga de temperaturi(sub -35 grade pana la +50). Uleiul semisintetic se foloseste de la (-35 grade in sus pana la +50), iar cel mineral parca de la -10 grade in sus. Nu iti fa griji imprivinta uleiului merge si 10w40 dar la urmatoarea revizie sa nu ii mai lasi sa iti puna de acest ulei, recomandat ar fi sa mergi pe 0w20 sau maxim 5w40 si intervalul de service sa til puna la 20.000km sau 12 luni.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Noi 06, 2011 2:27 pm

Uleiul sintetic se numeste asa pentru ca este sintetic si exista in diverse vascozitati (inclusiv 10w40, dar nu este cazul aici). Uleiul semi sintetic este un amestec de ulei mineral cu ulei sintetic (cam maxim 30%). Intervalele de temperatura recomandate pentru utilizare sunt date de vascozitati, nu de provenienta uleiului (sintetic sau semi-sintetic). Exista si semisintetic 5w40.. Eu nu as fi asa linistit in ceea ce priveste rezistenta unui semi sintetic la un interval de schimb de 15,000km... si i-as recomanda mai degraba un 0w40 sau 5w40, nu un 0w20. L.E. - Sau un 0w-5w30... uitasem de ele...
@abatele - Dpdv tehnic nu este nici cea mai mica problema in a pune semi-sintetic dupa sintetic... Nu se recomanda deoarece este practic un downgrade...

Avatar utilizator
abatele
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 4:54 pm

Mesaj de abatele » Lun Noi 07, 2011 9:17 pm

Va multam pentru lamuriri, iar lectia este ca data viitoare sa cer ( sau sa cumpar eu) uleiul !
Sa fiti iubiti !

Avatar utilizator
bel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:14 pm

Mesaj de bel » Vin Iun 08, 2012 1:43 pm

Trebuie resetat obligatoriu km de mentenanta din bord ?
De ce ? se opreste motorul ?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Iun 13, 2012 12:33 am

nu se opreste motorul, dar iti apare mesajul incontinuu pe ecranul computerului de bord si nu iti mai arata alti parametrii sau functii, cel putin asa este la lancer, si cum sunt aproape identice probabil asa este si la asx.
oricum la lancer in manual este scris cum se reseteaza manual perioada de revizie, in manualul asx-ului nu am citit dar cred ca este mentionat

Avatar utilizator
bel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:14 pm

Mesaj de bel » Mie Iun 13, 2012 12:00 pm

La service sa reseteze in bord imi cer 100 lei
monteaza cupla , si apasa pe un buton la leptop , 100 lei
m-i se pare mult... prefer sa merg asa....

Avatar utilizator
jorgensen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:34 pm

Mesaj de jorgensen » Mie Iun 13, 2012 7:06 pm

Tradu textul de mai jos...poate te ajuta:

1.HOW TO CANCEL THE SERVICE REMINDER WARNING
Be careful not to execute the service reminder warning cancellation by operating the switch again after erasing the service reminder warn??ing indicator which is currently output, because the next warning period will be can?celled.
If the next warning period is cancelled by mis??take, the cancelled warning period can be restored by setting a schedule different from the current one once, and then returning it to the previous schedule.
1.Turn the ignition switch to the "OFF" position.
2.By operating the multi information meter switch, the warning period is displayed on the multi information display.
3.Press the multi information meter switch once for 1.2 seconds or longer.
4.The service reminder indicator flashes.
5.While the service reminder indicator flashes, press the multi information meter switch once for less than 1.2 seconds.
6.The service reminder indicator is turned ON, and "CLEAR" is displayed on the multi information display for 3 seconds.
7.After "CLEAR" is displayed for 3 seconds, the warning period to the next time is displayed.
.

HOW TO SET THE SCHEDULE
1.Turn the ignition switch to the "OFF" position.
2.By operating the multi information meter switch, the warning period is displayed on the multi information display.
3.Press the multi information meter switch once for 1.2 seconds or longer.
4.The service reminder indicator flashes.
5.While the service reminder indicator flashes, press the multi information meter switch for 1.2 seconds or longer and 3 times consecutively.
6.The service reminder indicator is turned ON, and the current schedule is displayed on the multi information display
7.While the current schedule is displayed, press the multi information meter switch for less than 1.2 seconds and 3 times consecutively.
8.The multi information display is shifted to the schedule selection mode.
9.When the multi information meter switch is pressed for less than 1.2 seconds, the schedule is shifted, and when the multi information meter switch is pressed for 1.2 seconds or longer, the displayed schedule is set.
NOTE:
For schedule, "JPN", "GCC", "EU" and "AUS" can also be selected. However, the setting shall be for "NAS" only.
10.The schedule set in Step 9 is displayed for 3 seconds, and the warning period to the next time is displayed.




SCHEDULE TABLESchedule Contents of schedule
NAS 10 Elapsed time (month) Every 6 elapsed months
Driving distance (miles) Every 7,500 miles of driving distance
Driving distance (km) Every 12,000 km of driving distance

NAS 11 Elapsed time (month) Every 3 elapsed months
Driving distance (miles) Every 3,750 miles of driving distance
Driving distance (km) Every 6,000 km of driving distance

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Iun 14, 2012 8:57 pm

am atasat o poza cu instructiunile pentru resetarea perioadei de revizie la lancer.
eu cred ca merge si la asx.
Fişiere ataşate
service_lancer.jpg
service_lancer.jpg (295.49 KiB) Vizualizat de 2205 ori

Avatar utilizator
dcp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 21, 2011 8:52 am

Mesaj de dcp » Joi Iul 05, 2012 4:03 pm

Am facut prima revizie la Asx 1.6 la Litex Impex Ploiesti.
Cost total 860 lei, au schimbat ulei 0W20 Mitsubishi Diamond, filtru ulei, filtru benzina, filtru aer, filtru polen si verificarile de rigoare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori