Impresii Test Drive

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Dec 23, 2010 7:07 pm

Daca intr-adevar ASX e fabricat in Olanda acum, cresterea pretului e de-a dreptul nejustificata. In fond tocmai pentru ocolirea taxelor vamale si a paritatii yen-euro se si muta productia in Europa. Indiferent de motivele cresterii, pana la urma ramane o mutare de rau augur pentru perioada financiara sumbra prin care trecem.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Lun Ian 03, 2011 2:38 pm

Din pacate, cautand un SUV-ulet pt. sotie, am constatat ca ASX-ul nu mai e chiar in capul listei de optiuni (cel putin d.p.d.v. al pretului): cam la aceleasi dotari cu ASX 1.6 Invite (20255 Euro) gasesti Qashqai 1.6 Acenta cu vreo 260 Euro mai ieftin, Juke 1.6 Acenta cu 3200 Euro mai ieftin (chiar daca e putin mai mic decat ASX-ul), Hyundai ix35 2.0 MPI 4WD 5MT GLS PREMIUM cu vreo 1000 Euro mai scump, Kia Sportage 1.6 Style cu 1600 Euro mai ieftin. Si in primavara e asteptat motorul de 1.6 la ix35 care cred ca o sa rupa tot la pret avand in vedere ca acum ix35 2.0 MPI 2WD 5MT GL CLASSIC costa 18590 Euro. Discount-uri ofera toti. Pacat ca cei de la Mitsubishi au ales strategia asta de crestere a preturilor de unii singuri si in plina criza.

Avatar utilizator
therodot
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 02, 2011 5:49 pm

Mesaj de therodot » Mar Ian 04, 2011 3:56 pm

nu doar ca au crescut pretul. ceilalti au si discounturi. la qashqai am gasit ieri la un dealer un discount in plus fata de ceilalti dealeri nissan de vreo 600 de euro... am intrebat la mcar de ce nu au niciun discount si au zis ca "pentru ca e masina noua". cei de la nissan ma asalteaza acum cu telefoane, ma cheama sa mai discutam, sa mai vedem etc. politica de vanzare pentru asx e destul de rigida.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Mar Ian 04, 2011 6:03 pm

Am fost si eu azi la un dealer Nissan si pt. Qashqai au un discount standard de 5% fata de preturile de lista (la orice motor/echipare) si "mai discutam" cand ma hotarasc.

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Joi Ian 06, 2011 8:33 pm

salutare.
cei care aveti asx 1.6 benzina, cat va costat RCA pt un an?

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Mar Ian 11, 2011 9:31 am

@redbyst eu mi-am facut la Astra Asigurari online, nu stiu exact cat am dat dar acum vad ca e 356 RON pe un an. Mie mi s-a parut cel mai ieftin la astia si ii folosesc de la masina dinainte. https://www.astraonline.ro/ , asigurarea vine in 2 zile dar iti dau o copie pdf pe care sa o printezi pana vine, transportul nu costa.

Avatar utilizator
Shara
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 31, 2009 6:14 pm

Mesaj de Shara » Mar Ian 11, 2011 12:13 pm

QUOTE (the1 @ Dec 23 2010, 07:07 PM) Daca intr-adevar ASX e fabricat in Olanda acum, cresterea pretului e de-a dreptul nejustificata. In fond tocmai pentru ocolirea taxelor vamale si a paritatii yen-euro se si muta productia in Europa. Indiferent de motivele cresterii, pana la urma ramane o mutare de rau augur pentru perioada financiara sumbra prin care trecem.

ASX-ul NU este fabricat in Olanda!

Avatar utilizator
cristidumitru2004
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 12:38 pm

Mesaj de cristidumitru2004 » Mie Ian 12, 2011 8:17 am

salutare
am ajuns la vreo 2000 km cu asx-ul meu (instyle 1,8d) si pe langa multe impresii bune si foarte bune am si cateva....nashpa. ma refer aici la butoanele de pe usi pentru actionarea geamurilor care sincer nu imi plac deloc, zici ca nu sunt ale masinii, si in special la cele de pe usa soferului nu este luminat decat cel de actionare al geamului. eu care am nevoie de plierea oglinzilor la intrarea in garaj a trebuit sa invat folosind "tactilu" pozitia butonului de pliere a oglinzilor. deci, nu ca sunt carcotas, pentru ca maine de ar fi, tot mitsubishi as lua, dar japonezii nu tin la amanunte cateodata si asta le mai strica imaginea. (sa zic ca la civicul sotiei nu am vazut, or fi samuraii de la honda peste cei de la mitsu?)
despre motor, tinuta de drum, consum, taxe si altele s-a mai spus aici, nu mai comentez mai mult decat: SUPER.
bafta si toate bune

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Lun Mar 07, 2011 9:44 pm

QUOTE (bibu007 @ Nov 18 2010, 07:53 PM) Din ce am obervat acoperisul in general e mai curat decat parbrizul de ex. Deci nu ar fi o problema mare. In plus daca nu iti place poti sa il acoperi cu trapa interioara care nu stiu din ce e facuta: textil, plastic, tabla... Oricum dupa ce o speli daca e soare si chiar si innourat senzatia cred ca merita.
Astazi Mitsubishi Romania a mai introdus o gogorita in ceea ce priveste echiparile si preturile. Cica a introdus o noua echipare Intense+ A14 la 1.8 Diesel 4WD la 27646?, care e o combinatie intre Intense si Instyle. In rest a pastrat preturile dar (cel putin la Intense) a mai scos niste maruntisuri de la echipare, gen parasolare prevazute cu oglinzi iluminate.

http://www.mitsubishi-motors.ro/modele/ ... si-preturi
http://www.mitsubishi-motors.ro/modele/ ... modidc=987

Off topic (dar nu stiu unde sa scriu): stie cineva de ce nu se mai deschide forumul pe Internet Explorer de vreo 2 saptamani, ci doar pe Mozilla ? Si mi s-a intamplat si pe alte calculatoare; se face initial ca merge, apare pagina respectiva, apoi un mesaj de eroare, apoi se goleste pagina.
Fişiere ataşate
untitled.jpg
untitled.jpg (403.64 KiB) Vizualizat de 6398 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Mar 11, 2011 9:29 am

@f.cristi: O sa fac astazi niste teste sa vedem care e problema. Daca a mai intalnit cineva probleme in accesarea forumului, este rugat sa le semnaleze aici.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori