Mitsubishi Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Oct 30, 2009 6:45 pm

Mitsubishi Outlander Sport va fi dezvaluit la Geneva.

Japonezii de la Mitsubishi vor dezvalui anul viitor, la Salonul Auto de la Geneva, noul lor crossover compact Outlander Sport. Viitorul model este in fapt o versiune mai mica a actualului Outlander.

Anticipat de conceptul CX prezentat la Frankfurt in 2007, noul Outlander Sport va fi construit pe platforma lui Lancer si va fi oferit atat cu tractiune integrala, cat si cu doar doua roti motrice. De asemenea, noul venit in gama niponilor va beneficia de transmisia Twin Clutch SS.

Desi Mitsubishi nu a furnizat nici un detaliu legat de gama de motorizari, se pare ca fratele mai mic al lui Outlander va primi o serie de motoare diesel Euro 5, precum si o unitate pe benzina cu 4 cilindri de 2,0 litri.

Outlander Sport va fi lansat mai intai in Japonia, in luna februarie 2010, in timp ce clientii americani vor trebui sa astepte pana la sfarsitul anului viitor pentru a-l putea comanda.


Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Noi 01, 2009 5:30 pm

Gama de SUV-uri Mitsubishi se va lărgi, ?ncep?nd din 2010, cu un SUV de dimensiuni mici, prefigurat deja de cX Concept şi care va concura direct cu Toyota Urban Cruiser sau viitorul Nissan Quazana.

Vorbim chiar de o schiţă oficială Mitsubishi, care doreşte să ne deschidă apetitul pentru viitorul crossover de clasă mică al japonezilor. Este clar că vorbim, de fapt, despre versiunea de producţie a recentului Mitsubishi cX Concept, care ar fi trebuit să debuteze la Salonul Auto Frankfurt 2009 (unde Mitsubishi nu a fost prezent).

Maşina va avea dimensiuni compacte, cu o lungime estimată undeva la 4,2-4,3 metri şi un ampatament de 2,5-2,6 metri , iar stilul va merge mai departe ?n linia lui Mitsubishi Outlander facelift. Acest model va beneficia de platforma tehnică pe care o utilizează Lancer şi Outlander, urm?nd a fi propus at?t ?n versiune 4WD, c?t şi cu tracţiune doar pe roţile din faţă.

Micul SUV sau crossover Mitsubishi va fi primul model pe care va debuta noua motorizare diesel 1,8 VG, cu turbină cu geometri variabilă, care dezvoltă 136 CP şi 280 Nm. Livările ar trebui să ?nceapă din februarie ?n Japonia, ?n timp ce, pe plan european, lansarea oficială a maşinii va avea loc la Salonul Auto Geneva 2010.

informatia o detin de aici.
Fişiere ataşate
800px_Mitsubishi_Concept_cX_2.jpg
800px_Mitsubishi_Concept_cX_2.jpg (83.18 KiB) Vizualizat de 6226 ori
mitsubishi_cx_concept_motorauthority_003_100209785_l.jpg
mitsubishi_cx_concept_motorauthority_003_100209785_l.jpg (100.04 KiB) Vizualizat de 6213 ori
mitsubishi_crossover_teaser.jpg
mitsubishi_crossover_teaser.jpg (203.86 KiB) Vizualizat de 6182 ori

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Dum Noi 01, 2009 8:11 pm


Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Dum Noi 01, 2009 9:21 pm

nu e Outlander Tanaka ...e un crossover ..e mai micut

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Noi 14, 2009 12:03 pm

QUOTE (ssTour @ Nov 1 2009, 09:21 PM) nu e Outlander Tanaka ...e un crossover ..e mai micut

Din ultimele schite ale modelului prezentate presei,
acesta seamana destul de mult cu Outlander...

"Se pare că noul crossover anunţat de Mitsubishi ?n octombrie nu va fi chiar aşa de interesant precum lăsa de anticipat schiţa dată publicităţii. Cu toate acestea, modelul de producţie va păstra detaliile de design ale conceptului cX, cu modificări importante ?n partea din spate.

Noul crossover Mitsubishi foloseşte o platformă globală, pe care au fost create şi Lancer şi Outlander, ?nsă va fi mai mic dec?t cel din urmă şi va concura cu viitorul Nissan Quazana.

Gama de motorizări va fi formată din propulsoare cu patru cilindri pe benzină şi diesel, incluz?nd aici motorul 1.8 turbo de 136 CP şi 280 Nm, prezentat pe conceptul cX ?n 2007."



Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Dec 03, 2009 5:27 pm

Pana la urma, se va numi Outlander Sport si are 4.3m lungime, cu 36cm mai putin decat un Outlander.







''Modelul este incadrat in gama producatorului nipon sub Outlander si este inspirat de conceptul cX prezentat in 2007. Acest model beneficiaza de noua platforma globala a celor de la Mitsubishi, care este utilizata atat pe Lancer, cat si pe Outlander.

Mitsubishi RVR are o lungime de 4.300 mm, ceea ce il face cu 365 de milimetri mai scurt decat actualul Outlander. Exemplarul prezentat la Los Angeles este echipat cu un motor MIVEC de 1.8 litri, dar ne putem astepta ca versiunea europeana a acestui model sa primeasca si un propulsor diesel.

Vanzarile noului Mitsubishi RVR vor incepe in primavara anului viitor in Japonia, urmand sa fie distribuit ulterior si pe celelalte piete din lume. Pe langa piata din Europa, chinezii si americanii vor putea achizitiona si ei noul Mitsubishi RVR.''

PS Sa modifice un admin sau mod si numele topicului in Outlander Sport, pls.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Dec 03, 2009 5:50 pm

Cred ca este de dimensiunile unui Tiguan. Din cate se pare nu e doar un concept, ci chiar versiunea finala si arata foarte bine. Cred ca este primul model pe care pune bot de lancer si arata chiar bine. La colt si la outlanderul nou nu prea le-a iesit - parerea mea.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Dec 03, 2009 7:39 pm

Pare cam (bos)umflat in partea din fata, dar spatele mi se pare ca iesit OK. Per total e faina.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Dec 03, 2009 8:04 pm

Sincer, mie mi se pare foarte reusita ca design exterior. Mi-as lua una daca as fi fan de SUV/mini SUV insa mie parca imi plac mai multe utilitarele si astea mici (noah, extremele - sau nu-mi plac compromisurile )

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Dec 04, 2009 9:48 pm

Lampile spate aduc destul de mult cu cele de la vechiul CZ3, iar
farurile sunt de inspiratie lancer 08 (parerea mea)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori