Mitsubishi Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Sâm Iun 26, 2010 1:46 pm

Vesti proaste!
Am fost azi pana la dealerul local si mi-a aratat stocul viitor de ASX-uri care vor veni in Romania. Versiunea 1.8 Intense 4WD erau numai vreo 10 bucati, nu erau toate culorile (ma interesa un Titanium Grey, care nu era in oferta) si vor fi disponibile doar pe la jumatatea lui august si altele prin noiembrie. In showroom la fel, prin august. Partea buna e ca cica sunt fabricate in Japonia.
Si vestea cea mai proasta: TVA-ul s-a majorat la 24% del a 1 iulie !!! Asa ca....poate mai incolo.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Sâm Iun 26, 2010 2:25 pm

Am auzit si eu la stiri faza cu marirea TVA'ului, sper sa nu fie totusi de la 1 Iulie ca in perioada aia va trebui sa platesc taxa de prima inmatriculare si mi-e ca-mi bag... ma-ntelegeti.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Iun 26, 2010 10:56 pm

nu tre sa iti bagi nimic.
fiind taxa, nu e purtatoare de TVA (adica alta taxa)
partea mai delicata, e ca cine vrea masina acum, trebuie sa o plateasca zilele viitoare.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Iun 27, 2010 11:24 am

COObra, e in leasing masina, asadar persoana juridica, asadar voi plati... taxa la taxa. Rezulta ca e foarte posibil sa-mi bag... ma-ntelegiu' in continuare.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Iun 27, 2010 12:35 pm

asta este magaria firmelor de leasing.
ar putea sa te lase sa o platesti tu cash in numele lor, decat sa o plateasca ei, dupa care sa ti-o factureze tie cu tva. oricum ei nu cred ca (virgula) castiga ceva, ca si ei platesc tva-ul la factura aia.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Iun 27, 2010 1:39 pm

N-ai cu cine ma, n-ai cu cine.
Oricum, dau statul in judecata imediat dupa ce platesc taxa.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Dum Iun 27, 2010 1:50 pm

QUOTE (COObra @ Jun 26 2010, 10:56 PM) cine vrea masina acum, trebuie sa o plateasca zilele viitoare.
Nu se poate plati masina anticipat ca sa scap de TVA-ul marit ? Sau alta solutie ? Problema e ca am si 3 cupoane Rabla cu care se mai intarzie 3-4 sapt. am inteles.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Iun 28, 2010 10:18 pm

@COObra,nu e nicio magarie.

Legea prevede ca taxa se plateste strict de proprietar,care de altfel este si raspunzator de plata ei.
Pot aparea diverse mizerii,chitante falsificate,etc si apoi ghici cine e raspunzator ? Proprietarul,adica firma de leasing,pt ca ea a prezentat chitanta la ghiseu la DRPCIV.

Sunt si mizerii de contabilitate si control preventiv,cum scoti tu banii aia din casa (ca se elibereaza chitanta pe numele tau),cum faci plata cash la sume de 4000 euro ca persoana juridica in loc sa faci OP si mai sunt destule.

Magaria e legea care obliga sa facturezi cu TVA,nimeni nu castiga nimic in afara de statul roman,firma de leasing ramane incarcata cu TVA si utilizatorul persoana fizica plateste mai mult cu 19 %.

@f.cristi,e al naibii de greu sa facturezi o masina pe care nu ai intrare dpdv contabil.

@malakai,iti da firma de leasing imputernicire si te judeci cu statul linistit,oricum pe zona Galati si Braila e un val de procese cu taxa de poluare.Pana vezi banii de la Anaf inapoi o sa faci 2-3 revizii la masina,chiar daca o sa castigi procesul.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Iun 28, 2010 11:44 pm

Important este sa-mi recuperez banii, eu sper totusi sa nu ai dreptate si sa nu dureze atat de mult... O cunostinta tot din Galati a castigat dupa aprox. 3 luni o taxa de poluare in valoare de ~ 2000e.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mar Iun 29, 2010 4:15 am

La Galati dureaza cam 6 luni din momentul introducerii actiunii pe rolul Tribunalului si pana ce vezi banii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori