ASX 1.6 - probleme instalatie climatizare - inlocuire radiator

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
cbo
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 15, 2013 11:26 am

ASX 1.6 - probleme instalatie climatizare - inlocuire radiator

Mesaj de cbo » Sâm Mai 30, 2020 2:16 pm

Buna ziua,

Recent am ramas fara aer rece in masina ( ASX 2013, 1.6 benzina). Am reincarcat instalatia cu freon si a doua zi am ajuns in aceasi situatie. Conductele de L/H sunt calde la atingere. Se pare ca problema e radiatorul fisurat pentru ca am simtit in interior un miros atipic ( freon ? ) cand cuplam AC.

As dori sa va intreb daca stiti care e procedura de schimbare a radiatorului / evaporatorului ? la acest model ? E nevoie de a demonda bordul ? Estimativ cate ore de manopera ar putea sa dureze o astfel de operatiune ?

Apreciez orice informatie.
Multumesc

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: ASX 1.6 - probleme instalatie climatizare - inlocuire radiator

Mesaj de spinner » Mie Iun 03, 2020 5:26 pm

Probabil ai rezolvat pana acum, dar poate mai au si altii problema ta:

1. in primul rand trebuie sa depistezi zona/zonele cu probleme. Mergi la un service unde sa iti bage substanta de contrast si sa iti faca vacuum si presiune (cu aer, fara freon) si se vede destul de repede unde ai pierderea (cu ochelari galbeni si lanterna cu UV).
2. inlocuiesti piesa/piesele cu probleme (radiator, garnituri, tevi, etc)
3. incarci instalatia cu freon dar de data asta si cu substanta de contrast, astfel incat daca mai apar probleme sa le poti identifica rapid.

Eu am avut la ASX radiatorul fisurat in 3 locuri, probabil de la pietricele luate pe drumuri. Am inlocuit singur radiatorul, dureaza aprox o ora, se da bara fata jos, radiatorul se scoate foarte usor, se repozitioneaza radiatorul nou, conductele, se verifica garniturile (radiatoarele noi vin cu garnituri proprii, dar e bine sa fie verificate sa nu aiba ciupituri sau material in exces), se monteaza bara fata si se trece la punctul 3 de mai sus. Atentie la radiatoarele aftermarket, urechile de prindere nu vin perfect la pozitie si trebuie ajustate.

Daca problema este la interior, nu este nevoie sa demontezi bordul, e suficient loc pe acolo cat sa poti inlocui cam tot.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori