Egr Defect

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
bel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:14 pm

Mesaj de bel » Vin Iun 15, 2018 12:39 pm

Salut!
Am probleme cu Egr ul,... ce sa fac ? sa,l schimb cu unul nou sau sh ?

sau sa anulez si scos dpf.ul?

a mai facut cineva asta ? cum se comporta masina dupa aceeia?

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Vin Iun 15, 2018 1:38 pm

Ai probleme cu el, in sens ca te-a suparat, a venit beat acasa, sau te-a inselat? /biggrin.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" />

Fara un cod de eroare sau o descriere a problemei si concluziei ca EGR-ul ar fi defect nu cred ca te poate ajuta cineva.

In alta ordine de idei, EGR-ul iti intoarce o parte din gazele arse in admisie, asa ca, anularea lui hardware si software nu influenteaza in rau comportamentul motorului.
Anularea EGR-ului nu este corelata in nici un fel cu anularea DPF-ului, adica poti anula atat EGR cat si DPF sau doar EGR sau doar DPF.

Avand in vedere ca atat EGR-ul cat si DPF-ul sunt acolo doar pentru diminuarea noxelor, primul efect va fi cantitatea mai mare de noxe pe teava de esapament (posibil si ceva fum vizibil). Ca efect pozitiv, motorul va merge ceva mai bine din doua motive: nu mai intorci gaze in admisie (EGR), respectiv ai evacuarea libera (DPF).

PS. incearca sa te imprietenesti putin si cu gramatica.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
bel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:14 pm

Mesaj de bel » Sâm Iun 16, 2018 11:45 am

cred ca este sparta membrana...se mai poate repara?

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Lun Iun 18, 2018 10:27 am

De principiu se inlocuieste EGR-ul cu totul. Nu stiu pe nimeni care sa fi reparat EGR de Mitsubishi.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori