Navigație Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Catalin79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 10, 2017 11:02 am

Mesaj de Catalin79 » Lun Ian 15, 2018 9:58 pm

Salutare ! Am un Mitsubishi ASX 2012 și vreau sa schimb playerul cu un sistem de navigație .Din câte am văzut și am căutat pe sit-utile din România sunt foarte scumpe ,știe cineva de unde pot sa cumpăr o navigație la un preț accesibil ?

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Ian 16, 2018 9:53 am

ebay / aliexpress

Atentie! Sa fie inclus si modulul canbus pentru a pastra functionalitatea comenzilor de pe volan (merge si fara, dar trebuie sa muti niste fire si sa aloci manual functiile/butoane)
+ sa fie clar mentionat ca e pt ASX pre-facelift (adica 2012 in cazul tau) la primul facelift (2015+) au facut ceva modificari si exista o incompatibilitate intre placile electronice (cele cu butonul de avarie).

Spor la cumparaturi.

Avatar utilizator
Catalin79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 10, 2017 11:02 am

Mesaj de Catalin79 » Mie Ian 17, 2018 3:30 pm

Multumesc frumos Spiner ! Am găsit ceva pe aliexpres dar nu știu cum e cu taxele de vama .tot ce depășește suma de 10 USD se plătește taxa vamala .

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mie Ian 17, 2018 5:47 pm

Cu vama e simplu, trebuie sa ai o "factura" de la furnizor pe o valoare "reala" de achizitie (40-50% e ok, 30% e tras de par, 15% e exagerat), aceeasi valoare trebuie mentionata si de furnizor atunci cand face trimiterea.
Taxele vamale pentru valorile ce depasesc 10 euro reprezinta 19% (adica TVA-ul), ex: daca ai valoarea de 100 euro/usd/etc, platesti 19 euro/usd/etc. Pentru piesele auto se mai adauga (ocazional) inca 4%.

Cu trimiterea, la valori mari e bine sa folosesti DHL/TNT, la valori mici e ok EMS (posta) cu tracking number.
Cu firmele de curierat rapid e mai simplu, primesti notificare ca urmeaza sa ajunga coletul in vama, le trimiti pe mail o copie a "facturii" de mai sus, sau print-screen "real" al comenzii de pe site-ul unde ai plasat comanda + o declaratie pe proprie raspundere ca valoarea declarata e reala si ca produsul este pentru uz personal, urmand sa platesti comisionul lor + taxe vamale 19% la livrarea coletului.
Cu posta, urmaresti coletul pe site-uri de tracking (ex: 17track.net), primesti notificare de la posta ca a ajuns coletul la posta vamala care se ocupa de adresa/sectorul tau, te prezinti cu "factura", scrii aceeasi declaratie ca mai sus, platesti si pleci cu coletul.

De asemenea ai posibilitatea sa imputernicesti posta romana sa te reprezinte in relatia cu posta romana (dept vamal) ) si sa iti livreze, in urma trimiterii prin email a celor de mai sus, coletul la oficiul postal local, si sa platesti acolo taxele vamale.

Cam asta este procedura, interpretarea ghilimelelor nu cred ca este complicata.

Spor la cumparaturi!

Avatar utilizator
Catalin79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 10, 2017 11:02 am

Mesaj de Catalin79 » Mie Ian 17, 2018 8:14 pm

Multumesc foarte mult ! Mi-a fost de mare ajutor !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori