Substanta Ciudata Pe Interior Geamuri

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
ChrisErok313
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 16, 2017 1:03 pm

Mesaj de ChrisErok313 » Lun Oct 16, 2017 2:15 pm

Salut,

Vin pe acest forum cu o problema foarte ciudata. Am un ASX 1.6 2011 si de cateva luni bune am urmatoarea problema. Pe interior pe geamuri imi apare o substanta foarte ciudata, semi transparenta dar foarte vizibila in contact cu soarele sau luminile de noapte de la alte masini. Am incercat sa sterg geamurile cu tot felul de solutii, dar nimic, reapare in 1-2 zile. Nu conteaza anotimpul sau temperatura, substanta reapare. Am verificat si daca am pierderi de orice fel de lichid la masina si nu am. Mi-am dat seama intr-un final ca este de la sistemul de aerisire, am ceva inautru care cu ajutorul aerului conditionat sau chiar fara AC, mi se pune pe geamuri. Am schimbat toate filtrele, degeaba.. Ma gandeam sa o duc la un service de detailing sa imi faca curatare cu spuma prin ventilatie si cu aspirator special.

Daca ma poate ajuta cineva cu alte idei, v-as fi recunoscator.

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Oct 16, 2017 2:49 pm

Poate e de la odorizantul auto?

Pe de alta parte aerul e asa mizerabil incat nu ma mira ca apar reziduuri pe geam. E prima data/primul sezon cand patesti asta?

In afara de o degresare temeinica a geamurilor, nu stiu ce ar putea ajuta.

Avatar utilizator
ChrisErok313
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 16, 2017 1:03 pm

Mesaj de ChrisErok313 » Lun Oct 16, 2017 2:54 pm

Nu este prima data, am mai patit-o. Am facut si degresare geamuri, degeaba.

Am facut test si fara odorizant auto, la fel...

Cum dau drumul la sistemul de aerisire, imi apare rapid. Daca nu dau drumu, imi apare mai greu pt ca nu este volum asa mare de aer din sistemul de aerisire, dar tot vine un pic.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Oct 16, 2017 4:50 pm

Daca admitem ca masina nu pierde lichid de racire, singurul loc de unde ar putea sa vina contaminantii ar fi din exterior (trage aer murdar de la baza parbrizului) si ca filtrul nu le poate retine (poate merita incercat si alt filtru de polen).

Sau niste bacterii simpatice si-au facut colonie pe instalatie si te aburesc...

In ultima instanta, schimba aftershave-ul sau dieta (glumesc)

Avatar utilizator
dan4e
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 17, 2014 4:11 pm

Mesaj de dan4e » Mar Oct 17, 2017 6:00 pm

Fumezi cumva in masina? Si stai cu aerul pe recirculare? Mie imi apare de la fumat, desi niciodata nu pun aerul pe recirculare. Il curat periodic (cand nu mai suport) cu solutie de geamuri, din aceea pentru geamuri de acasa. S-a intamplat la toate masinile care le-am condus mai mult. Zic si eu, poate la tine e alta cauza.

Avatar utilizator
ChrisErok313
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 16, 2017 1:03 pm

Mesaj de ChrisErok313 » Mie Oct 18, 2017 12:08 pm

Fumez tigare electronica de 5 ani. Inainte am avut un hyundai i30 si nu am patit nimic de la electronica, la fel si cu mitsubishi asta pana acum 1 an, am fumat tigare electronica si nu aveam nimic pe geamuri. Nu stau cu aerul pe recirculare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori