Unde Putem Merge Cu Cortul

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Nashu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2008 1:06 am

Mesaj de Nashu » Lun Iun 13, 2016 3:58 pm

Gata m-a reapucat mania cu cortul, am vrut sa ma duc dupa ce am terminat licenta (acum 5 ani) sa ma linistesc dar nu am reusit si acum iar m-a luat... Cortul urmeaza sa il cumpar, cel mai probabil de o persoana, stiu deja ce trebuie luat la mine, ce nu si tot mai departe, nu va faceti griji de lasat gunoaie pentru ca sunt printre singurii bucuresteni care nu isi arunca nici chistocurile nici gumele decat la cosul de gunoi. Dar ce ma incurca pe mine cel mai rau este ca nu stiu unde naiba sa ma duc cu el.
Din cautari pe google am aflat ca nu ai voie sa il pui oriunde dar nu am aflat si unde am voie (inafara de camping unde nu m-as prea duce avand in vedere ca vreau sa scap de toti si de toate si vreau o priveliste spectaculoasa)
Aveti ceva idei unde as putea merge? Eventual daca ar fi si pescuitul sportiv permis poate POATE as lua si o lanseta sa vad ce si cum dar nu asta ma intereseaza neaparat ci sa scap de orasul asa, de calculator chiar si daca pentru o singura noapte

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iun 13, 2016 5:06 pm

Lumea in general merge in orice padure sau apa aproape de casa, deci orice gasesti pe langa sate/orase va fi arhiplin de oameni si gunoaie...

Eu ma duc intre satul Maia si Radulesti, ~ 50km de buc o dumbrava langa raul Prahova, ocazional mai trece cate un cioban prin zona (daca vrei sa-ti faci pomana cu un mic si o bere), in rest e liniste, nu sunt niciodata gratargii. Am nimerit intr-un singur weekend niste copii, se jucau fotbal mai incolo si au venit sa arunce cu bete in noi cand ne-au observat...

Se poate ajunge si cu masina dar implica mers pe camp (pe brazda) vreo cateva sute de metrii, dupa care se coboara o coasta pe "drum negru", pamant batatorit. Eu am ajuns vara si cu smartul pe acolo, dar daca te duci dupa o ploaie trebuie sa fii cu bagare de seama.

Eu ma duc de regula cu bicicleta ca sa stau fara grija, campez neobservat si ma bucur de singuratate. Satul Maia cu alimentara aprovizionata decent e la doar cateva minute de mers cu bicicleta,cred ca nici pe jos nu faci mai mult de 15-20.

Daca vrei iti dau coordonatele exacte pe PM sau te poti uita pe google maps, pe drumul ce leaga 2 sate va fi foarte evident undes padurea, raul si lacul

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Iun 14, 2016 7:45 am

Loool.. eu acolo am copilarit, pe Valea mica.

Si nu mai pui la socoteala ca la alte cateva minute poti sa-ti starnesti adrenalina la Adancata pe circuit.

Avatar utilizator
Nashu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2008 1:06 am

Mesaj de Nashu » Mar Iun 14, 2016 9:29 am

QUOTE (Alex44 @ Jun 13 2016, 04:06 PM) Lumea in general merge in orice padure sau apa aproape de casa, deci orice gasesti pe langa sate/orase va fi arhiplin de oameni si gunoaie...

Asa as putea merge langa mine la padure, am fost saptamana trecuta si am gasit cateva locuri bune care mi le-am marcat pe gps, problema nu e ca nu as gasi pe aici (in locul asta as campa prima oara sa vad cum e) ci faptul ca la munte teoretic trebuie numai in zone special amenajate si hai sa fim seriosi una e sa te trezesti in pustietate sa deschizi usa cortului si sa vezi muntele in fata, alta e sa deschizi usa si sa il vezi pe vecinu cum se spala la lighean.
In cel mai bun caz as face o drumetie de cateva zile, unde sa o iau pe trasee, sa campez, ma trezesc mananc, beau, strang cortul si merg mai departe dar sunt realist cu mine si stiu ca o sa dureze ceva pana o sa pot face asta.. Desi asta nu inseamna ca nu sunt in stare sa merg cativa km buni de la masina dar nu as vrea sa ma trezesc cu vre-o amenda pe capul meu, iar cu ursii.. ei bine asta e mai greu dar presupun ca o sa gasesc pe google locuri mai putin populate, oricum imi iau spary de ursi sa stiu o treaba

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Iun 14, 2016 9:40 pm

Salut,

Din cate inteleg de la tine, doresti sa te apuci de drumetii, treking...de mers pe munte cum se spune in popor. Tin sa te felicit pentru asta.

Trasee sunt o gramada, depinde de zona in care vrei sa mergi, de conditia fizica, de timpul alocat plecarii etc. Iti recomand sa eviti, pe cat posibil, plecarile pe munte de unul singur...cel putin la inceput...dupa ce vei capata ceva experienta vei putea pleca si singur, dar nici atunci nu recomand. De exemplu, eu nu am fost niciodata pe munte singur. Muntele este frumos, aventuros, dar iti poate rezerva si intamplari neplacute si atunci este bine sa ai un companion care sa te ajute la nevoie. Mai mult decat atat, poate interveni si monotonia...si, cand esti cu cineva, muntele este si mai frumos.

Spuneai ca stii ce sa iei la tine...din experienta (peste 15 ani de mers pe munte...trasee usoare dar si tehnice) iti spun ca la inceput nu poti stii care este tot echipamentul de care ai nevoie...poti sa ai habar doar de strictul necesar. In timp vei observa ca tot o sa mai gasesti cate ceva de care ai nevoie si care "ti-ar fi fost util sa il ai la tine" si, cu trecerea timpului si cu experianta iti vei pune la punct si echipamentul.

Mai spuneai ca urmeaza se iti iei cort. Avand in vedere ca un cort reprezinta o investitie pentru o perioada mai lunga de timp si odata luat il ai ani buni, iti recomand sa iei de la inceput un cort bun, de calitate, care sa faca fata si conditiilor meteo nefavorabile de pe munte. De aceea iti recomand sa eviti corturile de la Decathlon si sa cauti la magazinele cu articole montane unde, este adevarat ca dai mai mult pe el, dar pretul reflecta calitatea produsului si, asa cum spuneam, odata luat il ai ani buni de zile. Cat despre capacitatea cortului, un cort de 1 persoana este bun, dar spatiul oferit este limitat si este cam incomod sa stai in el...este mai mult pentru situatii de urgenta. Iti recomand un cort de 2 persoane, cu supratenta, cu bete din duraluminiu si cat mai usor, iar, daca pleci cu cineva, cortul se imparte intre cei 2 astfel incat cari doar jumatate din el.

Spray-ul cu piper pentru ursi...este apa de ploaie... Un urs nu te atataca decat daca este ranit, daca se simte amenintat, daca este o ursoaica si isi apara puii, daca omul il provoaca sau se apropie prea mult de el ca sa ii faca poze (si nici atunci nu este obligatoriu sa atace). De regula ursii se feresc de oamneni, pe care ii simt de la km distanta si fug de ei. Periculosi sunt ursii care s-au obisnuit sa vina pe langa zonele populate pentru mancare (si aici tot oamenii sunt de vina pentru ca lasa gunoaie peste tot). Ca un sfat, atuci cand pleci cu cortul, NICIODATA sa nu lasi mancare sau gunoaie rezultate din alimente in cort pe timp de noapte. Acestea se pun intr-un sac etans si se agata intr-un copac la cativa zeci de metrii de cort...ca deh, se mai poate intampla sa vin ursul la mancare pe timp de noapte.

Cat despre zonele de campare...Practic, in muntii romaniei, poti pune cortul oriunde atata timp cat acolo nu este o arie protejata, un parc natural sau o rezervatie stiintifica. (ca in Retezat unde nu ai voie sa pui piciorul _ ma refer la rezervatia stiintifica)...asta daca nu iti este teama de animalele salbatice (care oricum evita omul) sau de pustietate. Acum, depinde de zona in care vrei sa mergi...de exemplu, daca te duci in zona Padina_Pestera (in interiorul Bucegilor) este riscant sa pui cortul in apropiere de cabana Padina pentru ca poate sa iti faca o vizita ursul gunoier (in zona aceea recomand sa campezi langa refugiul salvamont...le ceri permisiunea si se rezolva)...daca ajungi la Omu, poti sa pui cortul pe langa cabana. In Piatra Craiului de exemplu, daca te duci la cabana Curmatura, aceasta ere un loc special amenajat pentru corturi chiar langa cabana). Un alt exemplu...pe creasta Fagarasului poti sa campezi oriunde (de preferat langa o sursa de apa). In Retezat, unde este rezervatie naturala si rezervatie stiintifica, nu ai voie sa campezi decat langa Cabana Pietrele, langa Lacul Bucura sau in campingul din Poiana Zanoaga (in orice alt loc din masiv este interzis si risti sa iti iei amenda).
In general recomand sa campezi in apropiere de cabane, niciodata in apropierea stanelor, sa folosesti, pe cat posibil, si refugiile alpine pe care le gasesti pe trasee, sa pui cortul in apropierea surselor de apa.

Hai ca m-a cam luat valul...de discutat pe acest subiect ar fi o gramada.

Sfaturi iti pot da cu mare plecere si in ceea ce priveste traseele si in ceea ce priveste echipamentul.
Ca sa iti pot da sugestii in legatura cu locurile de campare (revenind la intrebarea ta initiala) trebuie sa spui in ce zona / masiv muntos doresti sa pleci si pentru ceat timp.
Pentru orice alte informatii poti sa ma contactezi pe PM.

Sper ca am fost de folos...

Avatar utilizator
Nashu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2008 1:06 am

Mesaj de Nashu » Mie Iun 15, 2016 3:36 pm

@moro ai fost super de folos, multumesc mult, mai ales cu cortul pentru ca desi au preturile mici la decathlon si faceam comparatii cu magazinele specializatema intrebam totusi cat de mare o putea fi diferenta intre ele

In legatura cu zona sincer nu stiu pe unde, asta ramane de vazut in continuare cel mai probabil pe creasta Fagarasului daca tot zici ca pot campa oriunde

Iar de mers singur sincer sa fiu nu prea am de ales pentru ca prietenii nu le au cu campatul, ori obosesc repede, ori se plang ca nu au baie, ori ca mai bine bem ceva la o terasa, cu astea spuse iti dai seama ca o sa trag in continuare de ei

O sa iti trimit PM-uri pe viitor o data ce fac rost de echipament si ma hotarasc la o locatie

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Iun 15, 2016 11:22 pm

Oridecate ori ai nelamuriri sau intrebari iti raspund cu placere.

Diferenta intre corturile de la Decathlon si cele din magazine specializate se reflecta in pret...dai un ban dar esti sigur de calitate si, ce este cel mai important, ca nu te lasa la greu. Am vazut corturi de la Decathlon care au luat apa la ploi mai serioase...neplacut zic eu (aici depinde si de zona in care e montat cortul...niciodata in vai, valcele sau in zonele joase...cauti terase, platouri, zone mai ferite de vant) sau ale caror bete au pleznit din cauza vantului puternic si, astfel cortul s-a prbusit.

Cat despre Fagaras...este mult de povestit. Cert este ca acolo nu te joci cu vremea. Aceasta se poate schimba radical de la o ora la alta (pe partea sudica este de regula vreme mai blanda, iar pa partea nordica vremea este mai capricioasa...soare pe o parte si furtuna cu grindina pe partea cealalta), ceea ce inseamna ca trebuie sa fii pregatit pentru orice gen de vreme (chiar si iarna in plina vara...nu glumesc). Pentru inceput iti recomand sa abordezi creasta de la Balea Lac (se ajunge cu masina si o poti lasa in parcarea de acolo in siguranta) si poti campa sus pe creasta la Lacul Capra (sa vezi de unde izvoraste raul Capra si de unde incepe sa cada Cascada Capra. La intoarcere iti recomand sa cobori pe fata sudica a crestei (inspre Curtea de Arges) pe traseul ce coboara pana la baza Cascadei Capra, apoi o iei usor, la picior, pe Transfagarasan pana la Balea Lac (prin tunel). - detalii despre marcaje, grad de dificultate iti dau cant doresti tu.

Indiferent de zona in care pleci este indicat sa urmaresti prognozele meteo pe zona respectiva cu 2-3 zila inainte, sa vezi evolutia vremii si sa nu te aventurezi inutil. Foloseste site-ul acetsa ...sau orice alta sursa este de incredere

Cat despre Decathlon, au si echipament ok. Ce recomand de la ei sunt: articlole de imbracaminte mid layer si base layer...adica hanorace din polartec (materialul este acelasi ca si cele gasite in magazinele specializate), bluze tehnice, tricouri, pantaloni, sosete etc...practit tot ce este de imbracat dar nu este hard sheel (adica stratul de exterior...care trebuie sa fie impermeabil si respirabil, unde recomand membrana gore-tex sau alta membrana care confera garantia calitatii in utilizare)...am vazut la ei o jacheta de iarna care se poate purta ca srat termic cu umplutura mixta (puf si sintetic) la un pret foarte bun...150 ron; rucsacurile sunt ok la Decathlon (unul de 55-60l iti este suficienta...bun pentru iesiri de 2-5 zile)
Cort - nu recomand (recomand corturile Trimm - facute in Cehia, dar foarte bune)
Bocancii...fugi de marca lor proprie (sunt de calitate inferioara, la o ploaie mai serioasa iei apa). Recomand sa ii iei in functie de cum te simti tu incaltat in ei si nu dupa aspect
Haine impermeabile (nu recomand Decathlon) - cele mai bune sunt cele cu membrana gore-tex (la fel ca si cortul, dai un ban mai mult la inceput, dar le ai mult si bine...intretinute corespunzator te tin nu gluma) sau alte membrane impermeabile si respirabile (event, dryedge, hy vent etc)

Daca pleci cu cortul iti trebuie sac de dormit si saltea sau izopren. Sacul de dormit reprezinta, iarasi, o investitie pe mai multi ani. Recomand unul care sa aiba temperatura de confort undeva la -5*C (asta pentru confortul tau). Umplututa sa fie sintetica si nu puf (sinteticul tine cald chiar daca se uda, se usuca repede, dar este mai greu, insa costa mai putin...puful este mai usor si mai compresibil, este muuult mai calduros, dar, daca se ude ai incurcat-o...de uscat se usuca fff greu). La acest capitol, poate vrei sa ai un rucsac mai usor si la sacul de dormit se poate face diferentierea, astfel incat sa alegi unul de puf (cele de calitate au sub 1,5 kg la -5, -10*C temperatura de confort) dar sa ai grija la umezeala (cele din Decathlon, cred ca sunt ok...nu am folosit si nici nu am vazut pe la altii...dar, dupa specificatii par ok). Pe partea de contact cu solul recomand banalul izopren (de 30-40 ron) la inceput...daca iti va intra in sange mersul pe munte se merita sa bagi cateva sute de lei intr-o saltea autogonflabila care este mut mai confortabila.

Sa iti dau si un sfat din experienta proprie... sacul de dormit si tot ce inseamna imbracaminte se pun intai in pungi de plastic sau in saci speciali, etansi si impermeabili si deabia apoi le bagi in rucsac...sau bagi un sac mare din plastic in rucsac cu care captusesti rucsacul pe interior (solutia cea mai ieftina si cea mai de durata) si apoi bagi echipamentul. Orice rucsac, de 100 ron sau de 1000 ron ia apa pe la cusaturi...poate sa imi spuna mie orice producator ca este impermeabil ca eu tot ca mine fac. Mai poti folosi husele pentru rucsac, dar, la o ploaie mai serioasa poate intra apa pe la cusaturile ce vin in contact cu spatele. La fel si izoprenul..este indicat sa il ai uscat cand te bagi in cort (exista huse pentru el).

Cam atat deocamdata. Dupa cum observi, am multe de povestit in legatura cu mersul pe munte...
Te astept si cu alte intrebari, lamuriri, sfaturi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori