Achizitie Lancer 1.5, Cel Mai Negru Scenariu

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Dum Ian 03, 2016 12:15 am

Salut,

Am gasit la un dealer autorizat un Lancer 1.6, manual, 114.000km, an 2011, 6400 euro cu tot cu tva.
Tinand cont ca este dealer, iar serviceul autorizat este tot al lor, nu ma astept sa-mi spuna chiar tot adevarul legat de masina.
Lasand la o parte chestiile uzuale, gen articulatii, aripi vopsite, etc, daca dupa ce platesc masina constat ca a cazut cutia sau jumatate din motor, cu aproximatie, care ar fi bugetul
pentru repararea lor ? As avea nevoie de un buget aproximativ, nu o cifra exacta. Teoretic, sunt dispus sa mai bag inca 1500 - 1700 euro in masina daca este nevoie.
O alta intrebare este, la ce trebuie sa ma uit cu atentie atunci cand cumpar masina, are anumite particularitati acest model ??

Multumesc.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Ian 03, 2016 12:18 pm

Pai...incearca sa auzi batai la puntea spate..acest model vine cu amortizoare slabe ...nu tin prea mult la tavaleala...nu sunt scumpe ..circa 1000 lei toate 4.....da o atentie si la zgomote daca apesi ambreiajul..posibil sa se auda un taca taca taca iar cand apesi ambreiajul sa dispara...acel tac tac ..e de la rulmentul de presiune. ..si cam atata ...masina mea e cam ca cea mentionata si problemele astea le.am avut:d

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Dum Ian 03, 2016 1:54 pm

Salut,

Daca este dealer ar trebui sa-ți dea si ceva garantie. Eu am cumpărat un Ford fiesta de la Țiriac si mi-au dat un an garantie motor plus cutie, garanția ca masina nu a suferit accidente majore si km sunt reali, pe lângă astea nu am mai fost obligat sa fac reviziile la ei. Încearcă si vorbește cu ei. Nu cred ca îți vor da garantie la ambreiaj. Si Întreabă-i daca masina nu are cumva 5 ani garantie.

Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Dum Ian 03, 2016 10:46 pm

Cojack, cele enumerate de tine sunt lucruri pe care le-as fi verificat si in conditii normale, eu vroiam sa aflu particularitari. Fiecare model de masina are probleme consacrate cu anumite componente....

Mikael, ofera garantia aia de 1 an in conditiile in care masina nu este in regim de consignatie la ei, o sa aflu maine oricum. Masina are garantie 5 ani in mod normal, teoretic, daca are reviziile facute la service autorizat, mai prind cateva luni de garantie de la producator, dar, dupa cum spuneam, o sa aflu maine toate aceste informatii.
In alta ordine de idei, eu cumpar masina pentru sotie, merge normal, schimba normal, etc, circula exclusiv in Bucuresti la orele aglomerate dimineata si seara. La ce consum sa ma astept ? Parerile sunt foarte impartite ! Sare de 13% consum in conditiile de mai sus ?

Merci.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Lun Ian 04, 2016 8:39 pm

cam pe la 10-11 % ...cam asa scoteam eu in capitala cu ea.....te sfatuiesc ardei o instalatie gpl ...nu se merita sa o tii pe benzina

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Ian 29, 2016 6:58 pm

eu la asx cu 1.6 scot cam 9% si nu merg la consum, dar are asg iar la lancer de 1,5 cam 10% cei drept merg mai tare cu el decat cu asx, deci 13% nu ai cum sa scoti.
nu stiu la ce sa sa iti zic sa te uiti, colegii au scris mai sus cateva particularitati altceva nu prea mai ai la ce sa te uiti in mod special

Avatar utilizator
Satel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 08, 2016 5:04 pm

Mesaj de Satel » Vin Iul 08, 2016 5:07 pm

Salut Alexandru,

Ai facut achizitia, ne poti da un feedback legat de experienta avuta/ recomandari?
Auto este conform cu ce a spus dealer-ul?

Merci

Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Mar Aug 16, 2016 7:28 pm

QUOTE (Satel @ Jul 8 2016, 05:07 PM) Salut Alexandru,

Ai facut achizitia, ne poti da un feedback legat de experienta avuta/ recomandari?
Auto este conform cu ce a spus dealer-ul?

Merci

Salut, nu, nu am apucat sa fac achizitia pentru ca am avut alte prioritati cu banii de masina sau nu am avut timp sa caut/vizionez masini.
Am reinceput sa caut de ieri, vineri (19august) mi-am propus sa vad cateva masini, una dintre ele fiind a cuiva de la Tiriac...
Revin cu info daca gasesc o masina relativ ok...

Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Vin Aug 19, 2016 1:18 pm

Ok, am revenit, asa cum am spus mai sus.
Achizitionez Lancerul despre care vorbeam, 2013, 1.6, Invite, 80.000 km, 7320 Euro cu tot cu TVA. Are cateva zgarieturi pe care le vor rezolva pe Casco si scaunul de la sofer putin
rupt pe sezut, (o dunga de 1cm) chestie pe care mi-o asum sa o cos/schimb eu.
Saptamana viitoare ma ocup de acte, iar la sfarsitul ei, imi puteti ura "bine ai venit" in clubul Mitsu.

Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Mie Aug 24, 2016 4:10 pm

Am achizitionat masina, am urmatorul deviz de la Mitsubishi Motors:

1. Discuri frana fata
2. Placute frana fata
3. Amortizoare fata
4. Rulmenti amortizoare
5. Bieleta bara stab fata
6. Proiector stanga

Total - 5000 ron

Gasesc aceleasi produse (de calitate) in magazin la un pret mai decent sau le iau de la M Motors ? Daca le gasesc, va rog sa-mi spuneti unde anume si care sunt codurile ?
Multumesc anticipat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori