Insonorizare/antifonare Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
cristi_vlad1987
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 31, 2015 1:01 pm
Contact:

Mesaj de cristi_vlad1987 » Lun Aug 31, 2015 1:04 pm

Dragi colegi de forum,

Sunt posesorul unui ASX, iar ca majoritatea japonezelor nu este prea tacuta.Datorita acestui lucru as dori sa recurg la o insonorizare, insa profesionala nu facuta in spate intre garaje.Cunoasteti vreun atelier care sa faca profi si cu materiale de calitate treaba aceasta.


Multumesc,

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Sep 02, 2015 3:37 pm

QUOTE (cristi_vlad1987 @ Aug 31 2015, 01:04 PM) Dragi colegi de forum,

Sunt posesorul unui ASX, iar ca majoritatea japonezelor nu este prea tacuta.Datorita acestui lucru as dori sa recurg la o insonorizare, insa profesionala nu facuta in spate intre garaje.Cunoasteti vreun atelier care sa faca profi si cu materiale de calitate treaba aceasta.


Multumesc,


Ti-am raspuns pe privat

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Joi Sep 10, 2015 11:49 am

De ce pe privat? Si eu as fi interesat

Avatar utilizator
dadrian83
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 05, 2013 6:36 pm

Mesaj de dadrian83 » Joi Sep 17, 2015 12:48 pm

Salut,

Sincer, eu am facut o insonorizare dar efectul nu a fost extraordinar. (http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=10219)

Totusi, acum o luna am schimbat caucicurile de vara Dunlop (tare zgomotoase) cu Good Year Efficient Grip SUV (68-69 decibeli). Efectul a fost notabil, zgomotul s-a redus considerabil. Asa ca, mai bine schimba-ti caucicurile. Pretul unei insonorizari te duce mai mult decat 4 caucucuri noi.

Numai bine,
Adrian.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Vin Sep 18, 2015 11:30 am

QUOTE (Metall @ Sep 10 2015, 11:49 AM) De ce pe privat? Si eu as fi interesat

Nu stiu daca este voie sa fac reclama. Ai mesaj pe privat

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Vin Sep 18, 2015 5:01 pm

Salut si merci de raspuns!
Am notat cauciurile ca fiind generatoare de zgomot dar cum masina e noua si am doar 6000 km pana acuma, le voi mai tine un timp pe cele originale

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Sep 23, 2015 2:40 pm

QUOTE (Metall @ Sep 18 2015, 05:01 PM) Salut si merci de raspuns!
Am notat cauciurile ca fiind generatoare de zgomot dar cum masina e noua si am doar 6000 km pana acuma, le voi mai tine un timp pe cele originale

La cat de zgomotos este motorul , cauciurile mai bune nu te vor ajuta. Am incercat inclusiv cu anvelope relativ scumpe (820 ron/ bucata, de vara) si degeaba. Intelege ca masina este antifonata la minim, poate putin mai bine fata de un land rover ...

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Joi Sep 24, 2015 8:08 am

hai si la mine cu un mesaj privat, pe mine ma bate gandul sa fac singur usile , poate si panoul care desparte motorul de habitaclu dar nu prea am timp asa ca pentru o suma corecta m-as duce undeva dar sa stiu ca lucreaza profi ca nu vreau sa-mi fac probleme singur

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 24, 2015 9:20 am

Postati va rog informatia pe topic, nu e reclama daca e o informatie spre interesul userilor.

Daca venea firma sau postaciul unei firme si se arunca aici cu oferte nesolicitat, aia era reclama.

Cel mai bine e sa identifici si sa antifonezi zonele cu adevarat problematice pe masina personala, nu cele care par mai accesibil de abordat, sau care se fac de regula.

La mine carenajele rotilor transmit prea mult sunet, la fel si plafonul si podeaua portbagajului. Motorul nici nu se aude sub 3000-4000 de ture, in functie de sarcina. Usile si le-a antifonat un prieten cu aluband si spuma fara nici un efect.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Sep 24, 2015 2:13 pm

QUOTE (Alex44 @ Sep 24 2015, 09:20 AM) Postati va rog informatia pe topic, nu e reclama daca e o informatie spre interesul userilor.

Daca venea firma sau postaciul unei firme si se arunca aici cu oferte nesolicitat, aia era reclama.

Cel mai bine e sa identifici si sa antifonezi zonele cu adevarat problematice pe masina personala, nu cele care par mai accesibil de abordat, sau care se fac de regula.

La mine carenajele rotilor transmit prea mult sunet, la fel si plafonul si podeaua portbagajului. Motorul nici nu se aude sub 3000-4000 de ture, in functie de sarcina. Usile si le-a antifonat un prieten cu aluband si spuma fara nici un efect.

In regula, o spun pentru toti cei interesati. Am un Lancer 2.0 did, evident zgomotos. Mi-am facut antifonarea la baietii de la www.be-loud.ro, situati undeva langa Rin Hotel Vitan. Daca ceva va nemultumeste la ei, imi puteti scrie si voi discuta cu proprietarul care imi este f bun prieten.

Mi s-a facut urmatoarea lucrare: 4 usi, portbagaj (nu doar usa ci si si pereti etc), capota motor, mi s-a demontat bordul si a fost antifonata zona din spate + podea. Precizez ca, la 3 ani de la antifonare, nu am avut problem cu firele/ cablaje/ comenzi in urma dezmembrarii bordului.

Nu ma intrebati de pret pentru ca fiindu-mi prieten, am avut pret prietenos.
Fişiere ataşate
lancer_2.jpg
lancer_2.jpg (98.97 KiB) Vizualizat de 7703 ori
lancer_3.jpg
lancer_3.jpg (126.24 KiB) Vizualizat de 7708 ori
lancer_1.jpg
lancer_1.jpg (110.81 KiB) Vizualizat de 7707 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori