Protectii Aripi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
dstuxo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 02, 2015 12:36 pm

Mesaj de dstuxo » Dum Mar 08, 2015 3:14 pm

Salutare!
Urmeaza sa achizitionez un ASX (model invite) pe care vreau sa-l echipez cu niste accesorii (deci intru in club ).
A mai pus cineva protectii pentru aripi la ASX?
http://accesorii.mitsubishi-motors.ro/a ... 472-1.html

Cred ca sunt utile pentru ciobituri de pietre, insa din ce stiu eu, opinia generala despre genul asta de protectii e ca retin umiditatea si favorizeaza aparitia ruginii.. Aveti astfel de experiente neplacute ?
Am observat ca modelele care vin echipate din fabrica cu ele (la alte marci) nu imbraca aripa (ca la aSX) si apa se poate scurge.

Ar mai fi varianta cu o colantare partiala a aripilor spate (pe fata n-ar fi chiar nevoie pentru ca sunt din palstic), insa nici asta nu ma incanta foarte tare pentru ca daca nu e autocolantul si manopera de calitate se poate decolanta cu tot cu vopsea.. Pe langa asta, la orice revopsire trebuie scos autocolantul (cred).

O alta intrebare este legata de protectia pe interior (contra-aripa) - nu mi s-a parut prea convingatoare.. cel putin comparativ cu alte modele mai noi (poate si mai scumpe.. cx5 de ex). Ati avut probleme cu rugina/vopsea sarita?

Multumesc

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Mie Mar 11, 2015 11:30 am

Pe Outlander nu am observat vopsea sarita in zona aceea; din motive estetice mai mult, am intrebat cat costa pentru masina mea si pt ca nu este in lista de accesorii (ci doar ca piesa de schimb) mi-au dat un "sec" 800eur - am lasat-o mai moale pana cand apare la un pret decent pe alte meleaguri.
Colantarea totala cu o folie de calitate cred ca duce undeva la 3-4000 ron si nu este "forever"( la un moment dat va tb inlocuita).Colantarea partiala ar fi o varianta, insa nu stiu cum ar arata.
Din experienta, cele mai afectate zone sunt capota, usile si colturile (desi in 2 ani nu am atins nimic si o parchez in locuri cat se poate de ok - am urme pe 3 colturi) - nimic in zona protejata de acele aripioare (600 eur ! pt asx nu e chiar putin...)

Avatar utilizator
dstuxo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 02, 2015 12:36 pm

Mesaj de dstuxo » Mie Mar 18, 2015 6:23 pm

Da. Protectii aripi cred ca s-ar gasi pana la urma si artermarket la cateva sute de lei kit-ul (in cel mai rau caz universale), dar daca ma trezesc cu rugina dupa cativa ani.. mai bine o las balta..
Vad ca au mai fost probleme cu rugina langa butonul de la portbagaj.
http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=11131

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori