Nivel Ulei Crescut

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
godra66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 27, 2015 10:17 am

Mesaj de godra66 » Joi Iun 18, 2015 11:29 am

merci mult pt sfaturi!

Avatar utilizator
lorry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 03, 2013 9:01 am

Mesaj de lorry » Joi Iun 25, 2015 12:39 am

Data viitoare sa va luati benzinare. Sunt mai ieftine.

Avatar utilizator
godra66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 27, 2015 10:17 am

Mesaj de godra66 » Lun Iul 06, 2015 2:32 pm

QUOTE (lorry @ Jun 25 2015, 12:39 AM) Data viitoare sa va luati benzinare. Sunt mai ieftine.
drept , da ai un pic de senzatie cu diesel )
la mine treaba i ca nu am condus dizal(personal) deloc pana la masina sta.
sper sa fie ok, daca nu o dau si o sa iau benzinar.ca sa nu fac cu nervii )

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Lun Iul 06, 2015 3:45 pm

Masina nu are absolut nimic iar diesel-ul MSH este unul mult calitativ fata de este pe piata.
Diesel-ul nu este un motor pentru mers numai in oras, ponderea ar trebui sa fie in mod corect 70% extraurban, 30% urban. Daca se respecta numeni nu are nicio problema in ceea ce priveste DPF-ul.


Avatar utilizator
godra66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 27, 2015 10:17 am

Mesaj de godra66 » Lun Noi 02, 2015 11:27 am

QUOTE (BoogY @ Oct 8 2014, 09:59 PM) Confirm faptul ca in timpul regenerarii oglinzile si luneta se incalzesc,azi chiar a apucat-o regenerarea prin trafic,n-a durat foarte mult in schimb.Cred ca este o idee buna un led tras de la oglinzi in momentul in care se incalzesc sa se aprinda,chiar daca acesta va fi aprins si in momentul in care actionezi degivrarea,astfel stii ca isi face regenerare si o lasi in pace, nu o opresti.Am 6800km in aproape 2 luni si saptamana asta a fost prima data cand a inceput regenerarea dpfului azi fiind a doua oara,prima data a durat mai mult si mirosea a incins.Problema mea e ca nu vrea sa scada consumul mixt sub 7.4 nici mort in conditiile in care 85%din drumuri sunt in extraurban mers legal si pe tripcomputer.In oras am intre 8.5% si 10%.
Pe cei cu AS&G ii ajuta si faptul ca la semafor nu se opreste,chiar daca sunt indeplinite toate conditiile ptr functionarea AS&G
salut, chiar nu inteleg cum iti dai seama ca se incalzesc oglinzile sau luneta? pui mana pe ele in mers? sau cum?

Avatar utilizator
Florescu_1983
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2014 10:55 am

Mesaj de Florescu_1983 » Lun Ian 18, 2016 1:17 pm

Săl am si eu un asx 1.8 din 11.2015 aceeași problema cu motorina in baie. Nu ai ce săi faci am fost la 23 ooo cu chek oil sa înlocuit ulei si filtre plus regenerare si update la soft si la 37ooo acceeasi problema . De asta au si scos motoru asta de pe piața fiindcă au doar reclamații. Când am fost a 2 oară eram 4 mașini cu aceeași problema. In rest masina se comporta bine.

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Ian 18, 2016 3:32 pm

In curand o sa aveti probleme mari cu motoarele daca persoista cresterea de nivel si nu de la nivel ci de la faptul ca uleiul a fost compromis intrand in ele motorina nearsa.
Problema este in directa legatura cu filtrul de particule si solutia imediata este schimbarea uleiului mult mai des, maxim 10000km(cand e nivel crescut imediat trebuie inlocuit altfel ungerea...) sau solutia corecta eliminarea fizica si din soft a dpf.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Lun Ian 18, 2016 4:52 pm

QUOTE (Florescu_1983 @ Jan 18 2016, 01:17 PM) Săl am si eu un asx 1.8 din 11.2015 aceeași problema cu motorina in baie. Nu ai ce săi faci am fost la 23 ooo cu chek oil sa înlocuit ulei si filtre plus regenerare si update la soft si la 37ooo acceeasi problema . De asta au si scos motoru asta de pe piața fiindcă au doar reclamații. Când am fost a 2 oară eram 4 mașini cu aceeași problema. In rest masina se comporta bine.

Sigur, fix din cauza asta. Este de vina producatorul ca tu nu exploatezi cum trebuie masina. Asta se intampla si la alte marci.

Pentru informatia ta, acest motor nu mai este prezent pe ASX pentru ca nu indeplinea normele EURO 6 si dupa cum banuiesc ca stii, niciun producator nu mai are voie sa vanda masini noi pe piata din Europa fara euro 6. S-a facut compromisul cu 1.6-le de la PSA tocmai pentru a preveni acest neajuns. Dpdv tehnic motorul de 1.6 este fiabil dar sub 1.8 din multe punte de vedere, daca ai timp urmareste aici.

1.8-ul cu siguranta va reveni intr-o noua forma pe acest model.


Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 18, 2016 5:46 pm

Solutia corecta nu este sa taiati cu flexul o bucata de tehnologie pt care doar ce-ai platit mii de euro, desteptati-va.

Poate in goana dupa profituri srl-ul racingode a uitat ce e corect si ce e gresit. Atasez definitia dex pt referinta :

QUOTE CORÉCT, -Ă, corecți, -te, adj. 1. Care respectă regulile, normele dintr-un domeniu dat; așa cum trebuie.
O aspirata se resofteaza greu, in schimb cu flexul e usor sa taiem. Mai ales cand piesa indeparatat poate fi valorificata.

Nu sunteti in stare sa realizati o solutie ce semnalizeaza desfasurarea regenerarii, numai la tiganii va duce capul.

Atunci macar propuneti o solutie mecanica, inventati un "prea plin" pt joja.

Unii ar trebui sa se lase de tuning, poate sunt mai talentati la instalat cartoane in fata radiatorului.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Lun Ian 18, 2016 6:31 pm

O alta solutie, pana una alta este sa incerci sa fii foarte atent cand masina face regenerarea (turatie usor marita la relanti, masina trage altfel in sarcina, consum instantaneu marit) si sa nu opresti motorul pana nu se termina regenerarea. Daca reusesti sa faci chestia asta (eu am reusit 3 ani la alfa), nu o sa ai probleme cu motorina in ulei.
Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori