Set Roti De Iarna Cu Sau Fara Tmps?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
asx2014red
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:44 pm

Mesaj de asx2014red » Mie Noi 19, 2014 10:42 pm

salutare !
aceesi problema o am si eu de discutat,....nu stiu ce sa fac...4 senzori la dealer sunt 1200lei si activare plus montarea lor 200lei...cum vi se pare?

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Joi Noi 27, 2014 9:09 pm

Mi se pare absurd pretul asta, cred ca poti merge linistit fara.Daca iti da vreo eroare cred ca poti sa dezactivezi tmps. Chiar ma intreb daca am si eu.(probabil ca e din acela care merge prin calculatorul de abs )

Avatar utilizator
adi_cas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 10, 2015 11:44 am

Mesaj de adi_cas » Joi Sep 10, 2015 11:57 am

Si eu am aceeasi intrebare. Am achizitionat recent un ASX Instyle cu cauciucuri all season. Avand in vedere ca in curand va veni iarna, m-am gandit sa imi achizitionez un set de jante cu anvelope de iarna, dar nu stiu daca acei senzori se vor adapta la calculatorul masinii, sau la fiecare schimb de cauciucuri trebuie sa ii calibrez. Cei ce stiti despre ce este vorba, va rugam sa dati reply. Multumesc.

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Vin Sep 11, 2015 10:10 am

Eu de ex. as dori sa imi fac un set de roti de iarna fara senzori.
Iar setul de roti de vara sa ramana asa cum a venit, cu senzori.
Oare o sa dea erori computerul de bord daca nu simte senzorii iarna?

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Mar Sep 29, 2015 12:26 pm

Inca o nelamurire: daca vreau sa imi cumpar senzor de presiune pt roti, pot sa imi cumpar orice tip de senzori?
De exemplu, am vazut anunt cu "vand senzor de presiune pt marca Dacia, sau pt Opel Astra", etc
Unde gasesc senzori care sa imi fie OK la ASX?

Avatar utilizator
godra66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 27, 2015 10:17 am

Mesaj de godra66 » Mie Oct 28, 2015 6:21 pm

o sa fie distractiv daca da erori la bord. evident cred ca pot fi ignorate.
am gasit ceva senzori pe net: http://www.ebay.com/itm/4-PCS-40700-JA0 ... wZ&vxp=mtr

Avatar utilizator
alexp24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2014 11:41 am

Mesaj de alexp24 » Dum Noi 08, 2015 10:00 am

O sa fie distractiv, atunci cand ajungi la semafor de fiecare data o sa auziti un beep, dupa ce pleci dupa loc la fel si mesajul "check tpms or service". Eu cand am revenit la rotile cu care era masina echipata cel putin 1 saptamana la fiecare oprire ma uitam la bord de ce nu face beep

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Joi Noi 12, 2015 5:39 pm

Pana la urma mi-am facut un set de roti de iarna.
Am comandat senzorii de la dealer - 230 de lei / bucata.
Am gasit si la alti dealeari de piese auto dar costau in jur de 200 de lei si acolo.
Montajul si inregistrarea in bord oricum trebuiesc facute la service Mitsu - ca sa ai si garantia ca se face OK.
Am preferat sa dau banii in plus ca sa nu imi piuie de tz ori pe zi mesajul de eroare la TPMS
"TPMS service required", mai ales ca fiin cu Auto Stop & Go la fiecare semafor sau oprire mai lunga in trafic te atentioneaza ...


Avatar utilizator
godra66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 27, 2015 10:17 am

Mesaj de godra66 » Joi Noi 26, 2015 10:21 pm

sa inteleg ca mesajul de TPMS este diferit fata de cel cu LOW Pressure Tyres(ceva de genul asta) ? Oricum ie mi se pare o idiotenie treaba asta cu senzorii

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori