Set Roti De Iarna Cu Sau Fara Tmps?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Mar Mar 01, 2016 2:29 pm

Da, este orescum diferit. Cel de eroare iti semnaleaza o eroare in sistemul de verificare a presiunii.
Cel de presiune scazuta iti indica Low Pressure.
Ce mi se pare un pic aiurea e ca la presiune scazuta nu iti indica si care dintre roti are problema respectiva, cu toate ca are senzor pt fiecare roata si e clar ca "stie" unde e problema.
Doar ca nu vrea sa zica si soferului

Avatar utilizator
godra66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 27, 2015 10:17 am

Mesaj de godra66 » Mar Mar 01, 2016 4:45 pm

eu mi am luat jante cu cauciucir care deja aveau senzorii respectivi. insa am zis ca nu vreau sa am surprize si am mers si le am montat la Reprezentanta Mitsubishi. Cand le au pus sus i am itnrebat de treaba cu senzorii, mi a aratat statusul lor si mi a zis ca daca doresc ii poate dezactiva. am zis pas, dar ideea e ca se pot dezactiva.
partea aiurea e intradevar ca nu iti zic daca e sa ai o roata desumflata care e aceea

Avatar utilizator
rodipet
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 15, 2016 3:20 am

Mesaj de rodipet » Dum Mai 15, 2016 3:47 am

Eu am doua seturi de roti. Amindoua sunt cu senzori de presiune. La modelul pe care il detin (2014 RVR in Canada sau ASX in Europa) reinitializarea senzorilor nu se face automat.
Aceasta problema se pare ca a fost rezolvata pentru modelele 2015. Insa avem citeva solutii:
- cumpararea de noi senzori de 315Mhz care se pot clona si atunci nu mai este nevoie sa mergem la garaj sa faca reinitializarea
- cumpararea unui dispozitiv care se numeste MitsuReset (functioneza pe aproape toate modelele) + plus un TMPS trigger (VT15 sau VT55) si le faceti voi acasa cind aveti nevoie
Aceasta varianta este destul de scumpa. Dar poate aveti cunostinte si puteti sa le cumparati in mai multi.
Daca aveti ceva intrebari poate va pot ajuta cu mai multe.

Avatar utilizator
Mihneam
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 22, 2014 8:42 am

Mesaj de Mihneam » Lun Aug 08, 2016 9:39 pm

Si eu am avut "problema" asta, am un ASX facelift (luat in nov. 2014) pentru care am luat si un set de roti de iarna cu senzori cu tot, cu care a fost si echipata mașina. Evident ca la fiecare schimb de roti trebuia sa fac un drum la service pentru resetarea senzorilor. Ulterior am descoperit ca in setările mașinii exista la TMPS doua opțiuni 1- 2 si se poate comuta între ele. Ideea ca rotile de vara sa fie setate pe 1 iar cele de iarna pe 2 (de exemplu) cand se face resetarea senzorilor, după care problema se rezolva comutand din setări la fiecare schimbare de roti. P.S. Băieții de la Tiriac Auto Brașov (dealerul Mitsubishi local) habar nu aveau de chestia asta. )))

Avatar utilizator
costisb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 13, 2017 11:16 am

Mesaj de costisb » Mie Ian 25, 2017 11:03 am

Salut,
Referitor la supapele cu senzori cat si la "initializarea lor". Am cumparat un M. Lancer in Noiembrei 2016 (nou din reprezentanta), bine'nteles ca era cu cauciucuri de vara, am comandat jante,cauciucuri de iarna si supape cu senzori in ele (200 Ron/buc, cica originali dupa spusele celui din reprezentanta), faza e ca atunci cand va trebui sa trec la setul de vara va trebui sa ma duc la reprezentanta sa-mi "seteze" iarasi vechi senzori , ca nu ii recunoaste automat (cost 100 Ron).

csabius
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 04, 2018 4:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re:

Mesaj de csabius » Vin Dec 07, 2018 2:42 pm

Metall scrie:
Mar Sep 29, 2015 12:26 pm
Inca o nelamurire: daca vreau sa imi cumpar senzor de presiune pt roti, pot sa imi cumpar orice tip de senzori?
De exemplu, am vazut anunt cu "vand senzor de presiune pt marca Dacia, sau pt Opel Astra", etc
Unde gasesc senzori care sa imi fie OK la ASX?
Am pus si eu aceasi intrebare la reprezentantul de service anvelope.
Ideea e ca ar merge si cu senzori de la terti dar se actualizeaza mai greu si s-ar putea sa ai alarme false de presiune.
Am vrut sa imi cumpar si eu, dar am vazut preturile si m-am lecuit (senzori originali Mitsubishi in jur de 1500 RON) :wacko:
____________________________
ASX 1.8 DID 116 CP 2015

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori