Parbriz Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
PaulG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:09 am

Mesaj de PaulG » Joi Mar 06, 2014 3:50 pm

Salut,

Vreau sa va deranjez cu o serie de intrebari legata de parbrizul la Mitsubishi ASX. Am avut nesansa sa iau o piatra in parbriz in partea stanga sus, iar a doua zi de la impact a plecat fisura in diagonala spre dreapta jos pana la mijlocul geamului. Am schimbat parbrizul la service-ul agreeat de asigurare, dar este un parbriz aftermarket, produs de cei de la NordGlass, Polonia.

Am verificat montajul, baietii au lucrat bine, nu se vad urma de zgarieturi, nu este matuit, nu este opac, nu face efecte de lupa, centrarea este aproximativ ok fata de stalpii caroseriei, etc.

De ce imi este teama, doar de caliatea parbrizului nou.

Parbrizul original avea marcajele urmatoare :
AGC Atutomotive
UIS JQA M314
DOT -20 A51
// E6 43R-006261,
CCC A002345 10 A
LAMISAFE
.
. .

Parbrizul nou are urmatoarele marcaje:
NORDGLASS,
// DOT 765 AS1 M423
E20 43R-00340
:: 4

Ce am gasit pana acum este legat de codul dot si de normele de omologare EXX. Ce as vrea sa stiu :
- ce reprezinta celelalte coduri ?
- cat de buna este alegerea garajului, de a monta un parbriz NORDGLASS? ( bine, tinand cont ca se poate considera "consumabil", din cauza existentei riscului permanent de spargere, nu cred ca ar merita cheltuiala cu parbriz OEM de fiecare data cand se sparge sau se ciobeste)
- calitatea geamului este data de aceste coduri sau nu?
- desi este piesa aftermarket si normal aceste piese au o echivalenta de aprox. 80% din pesele OEM, a mai avut cineva probleme cu parbrizul? a mai optat cineva pentru acest tip de parbriz ?

Am atasat si pozele cu cele doua coduri.
Fişiere ataşate
WP_001247.jpg
WP_001247.jpg (698.29 KiB) Vizualizat de 5832 ori
WP_000818.jpg
WP_000818.jpg (433.62 KiB) Vizualizat de 5831 ori

Avatar utilizator
PaulG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:09 am

Mesaj de PaulG » Joi Mar 06, 2014 4:48 pm

Tot eu revin cu niste precizari, poate utile celor interesati, m-am mai documentat intre timp :

- JIS = Japanese Industrial Standards . Lista cu standardele japoneze : JIS
- JQA = Japan Quality Assurance
- DOT = Departement of Transportation - gasiti aici linkul cu toate codurile DOT, ale producatorilor si tarile de provenienta DOT List
- // = geam dublu(sau daca sunt de la doua in sus e multistrat), normal sau laminat
- CCC in cerc = China Compulsory Certification, in sonformitate cu standardele chineze
- 43R - conformitate cu standardele de calitate europeene
- AS1 = in conformitate cu standardele americane de calitate

Restul se mai pot gasi aici

Avatar utilizator
PaulG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:09 am

Mesaj de PaulG » Vin Mar 07, 2014 11:32 am

Salut,

DEci sansa sau nesansa, am gasit parbrizul nou fisurat ieri in parcare. Fisura incepe din partea de jos a parbrizului, de sub protectia de plastic de la stergatoare . Am vorbit deja la service-ul unde l-au schimbat si la asigurari, iar inlocuirea se va face pe garantia montajului initial, fara a mai afecta polita de asigurare sau franciza. Doar ca, de data asta am cerut piesa OEM de la mitsubishi, ca sa inlatur orice dubiu. Acum nu stiu ce sa zic, ori lotul de la NordGlass era unul neconform, ori montajul s-a facut prost. Astept sa vad rezultatele celei de-a doua schimbari si va tin la curent.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Mar 07, 2014 1:44 pm

De la montaj e. L-au ciobit la montaj si apoi s-a extins. Acu me fisurat pe interior sau pe exterior?

Avatar utilizator
PaulG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:09 am

Mesaj de PaulG » Vin Mar 07, 2014 2:36 pm

Pe interior, m-am uitat bine si tind sa cred ca ai dreptate, e exact partea care vine in contact cu solul, daca il pui in locuri neconforme sau neprotejate inaite de montaj. Astept sa vad cand ma suna sa ma duc din nou.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori