Probleme Roti Fata ...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
bel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:14 pm

Mesaj de bel » Lun Mar 31, 2014 11:31 am

Nu stiu , dar la alte masini (marci) din acelasi segment , rotile sunt drepte (quasquai , duster)....

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Mar 31, 2014 2:31 pm

Cand anvelopa e uzata mai tare pe partile laterale inseamna ca presiunea e prea mica, daca se uza mai mult pe mijloc atunci presiunea era prea mare.

Eu cred ca gradul de uzura e normal pentru anvelopele fata dar nu strica sa ridici putin presiunea sau macar sa o verifici mai des.
La orice anvelopa e normal sa se uzeze partea exteriora a benzii de rulare mai mult decat restul(mijloc si partea interioara) mai ales la rotile fata. La orice viraj cea mai mare greutate este pe roata fata din exteriorul virajului, mai precis pe partea exterioara a benzii de rulare a rotii respective, aici apare cea mai mare frecare cu asfaltul datorita fortei centrifuge dar si distributiei inegale a masei masinii pe cele 4 roti in viraje. Astfel se explica afirmatia de mai sus.

In concluzie eu zic ca acel grad de uzura se poate considera normal dar e mai potrivit unui stil de condus mai energic pe viraje.

Avatar utilizator
Rares Latcu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 16, 2014 9:28 pm

Mesaj de Rares Latcu » Joi Iun 19, 2014 6:04 pm

Si eu am probleme cu uzura cauciucurilor de vara pe puntea fata, exteriorul este uzat excesiv si am 45000 km. E problema daca pun altele noi doar pe fata? In conditiile in care profilul difera de cel de pe puntea spate.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Iun 20, 2014 12:24 am

NU este absolut nicio problema.
EU iti recomand sa faci rocada fata cu spatele si cand o s ai toate anvelopepe uzate le inlocuiesti.
Anvelopepe spate se uzeaza extrem de greu fata de cele fata.

Eu am aproape 60.000km si anvelopele spate sunt ca si noi iar cele fata au cam 40% uzura, parca o idee mai accentuata pe exterior.

Mentionez ca am si roti de iarna dar km parcursi sunt cam 60/40% vara/iarna. Anvelopepe de iarna au uzura 0% spate si 20-30%fata si au fost rulate 4 ieri si ~25.000km.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 25, 2014 11:02 am

La fiecare revizie rotile ar trebui mutate de pe spate pe fata, si chiar si pe diagonala daca profilul permite (daca nu sunt unidirectionale).

Daca se poate regla unghiul de cadere pe fata, ar prinde bine un pic de cadere negativa ca sa nu le mai toceasca pe exterior, mai multa greutate pe fata sau coborarea suspensiei cu cativa cm


Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Vin Iun 01, 2018 4:11 am

Astazi am schimbat si eu la masina lui taica-meu anvelopele originale Dunlop SP Sport 215/60 R17 (foarte proaste, care au dat semne de uzura pronuntata inca de la 20.000 km) cu unele allseason (pt. ca masina are in aproape 8 ani doar 58.000 km) Goodyear Vector4Seasons Gen-2 de aceeasi dimensiune, care, am vazut din review-uri, isi cam impart primul loc cu Michelin Crossclimate+. Am ales Goodyear-ul pt. ca stau ceva mai bine pe zapada sau pe ud decat Michelin-urile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori