Mitsubishi Iasi

Dealer-ul / Service-ul raspunde
Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mar Iul 28, 2009 10:22 am

Uf...am cautat celebrele "CONTRACTE DE REPARATIE"... dar l-am gasit doar pe ultimul momentan la birou. Le gasesc eu pe toate si le voi expune pe toate ca sa nu mai fiu denumit paranoic si sa se vada maiestria celor din IASI.
Departament Service/Contract reparatie nr. 85645 25 mai 2009 ora 08:29
Lucrari estimate : Verificare jocuri suspensie directie
Observatii : zgomote la viraje ( dreapta fata), roata dreapta spate scartaie (se aude doar in timpul rularii ), masina se lasa foarte mult in curbe
Sa respect regulile : 1. Lucian Craciun 2. bla 3. bla 4. RECEPTIONER: ANDREI SCANTEIE

Bineinteles ca fiind vorba de "paranoicul cu TMT"-ul masina nu avea nimic. Nu avea nimic nu? Tin sa ii informez ca masina are o bataie pe partea dreapta care acum e deja enervanta, dar nu este problema. Poate ar putea sa imi explice celebrul ANDREI SC. cum la Bucuresti unde a fost facuta revizia am fost instiinta ca placutele mai duc inca 10.000 de km ( revizia o facusem cu o saptamana in urma) si la Iasi gata trebuie schimbate ( placutele erau inca bune, dar na ...senzorul). Si pentru ca nu am schimbat placutele (pur si simplu nu aveam lichidati in acel moment si nu aveam stire de ceva lichiditati pana la finalul zilei) mi-a scris mare pe foaie " OBSERVATII RECEPTIE : CLIENTUL NU DORESTE INLOCUIREA PLACUTELOR DE FRANA SPATE, MASINA NU POATE CIRCULA IN SIGURANTA, ACESTEA PREZINTA UZURA MAXIMA"... Uzura maxima nu prezentau dar na.
La primul defect reclamat ies in proba de drum cu mecanicul din acea zi... defect minor logic
Apoi in legatura cu placutele deja toata lumea vuia prin showroom "cum sa nu schimbe placutele pe spate". De parca era vreun fenomen paranormal.

Si o scurta prezentare cu fapte concrete din experientele cu MITSUBISHI IASI:
1. Dupa un accident, dupa ce un nenea a uitat ca e rosu si l-am luat in plin neobservandul din cauza unei dube, masina a avut avariile urmatoare : spoiler capota dar si carenajul . Spoiler facut de mantuiala, capota era vopsita binishor, dar carenajul nu s-au chinuit sa il inlocuiasca. Am observat dupa mult timp defectiunea ( adica ruptura acestuia). Au incercat o lipitura ca doar na, daca nu dadeam spoilerul jos nu observam nici eu, merge si asa nu se vede.
2. Dupa ce am avut pe 14 februarie un alt accident, in care am fost orbit pur si simplu intro curba de un taran cu bixenoane si n-am mai vazut pur si simplu durmul, am dus masina la cei de la MITSUBISHI IASI. Defectele vizibile care i le-am si mentionat celebrului ANDREI SC. : caseta de directie, 2 jante 2 anvelope ( aici povestea se lungeste si poate imi explica domnul Scanteie cum mi-a disparut anvelopa si a fost inlocuita cu o anvelopa KUMHO cu 2 BOALFE, cum se uita SC. pe foaia de intare in service si nu gasea la rotile spate 2 BOALFE, nu de alta dar pe MICHELIN-UL ala am dat eu bani, o janta era incaltata si una era dezechipata si langa era o anvelopa DEBICA). Poate imi explica Scanteie de ce nu le-a mentionat celor de la CASCO dupa ce i-am aratat de 3 ori ca aripa este umflata si prezinta o lovitura la baza in urma impactului cu bordura.
3. voi continua cu date si ore

Avatar utilizator
tchay
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

Mesaj de tchay » Mar Iul 28, 2009 7:32 pm


In concluzie , iti multumim pentru observatii si relatari, si voi reveni cu raspunsuri complete legate de incidentul cu anvelopa, dupa ce discut si eu cu colegii mei
Te mai asteptam in service, pentru verificari si eventual remedieri ale zgomotelor reclamate la inceputul topicului

Avatar utilizator
tchay
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

Mesaj de tchay » Mie Iul 29, 2009 11:22 am

Dupa discutia cu colegii mei care s-au ocupat la acea vreme de cazul tau am fost instiintat ca problema ta, vizavi de anvelopa a fost lamurita cu domnul Craciun, tatal tau , la acel moment si ca , din punctul lor de vedere, situatia s-a clarificat.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mie Iul 29, 2009 11:28 am

S-a clarificat in sensul ca am lasat de la noi...exprimandu-ne ca nu vom mai aduce masina la Mitsubishi Iasi, si nici nu vom mai achizitiona consumabile de la ei.
Nu mi se pare normal sa se intample asa ceva, dar m-am resemnat cu ideea, de cand a adus foaia de intrare in service si s-au schimbat unii la fata cand au observat ca ceva e in neregula, dar nu-i bai.... In legatura cu bataia pe dreapta fata care e consemnata de...aprox vreo 7-8 luni ??

Avatar utilizator
tchay
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

Mesaj de tchay » Mie Iul 29, 2009 11:45 am

Eu , din cate am inteles a fost mai mult o neintelegere de alta natura intre dvs si tatal dvs, dar nu vreau sa mai intru in detalii legate de acel capitol pentru ca este o chestiune ambigua din punctul meu de vedere si as vrea sa discutam cat mai punctual si obiectiv posibil.
In legatura cu bataia de pe fata, puteti vorbi cu colegul meu Andrei Scintee sa va programeze la o noua verificare si un eventual test de drum.Nu stiu, in schimb daca lucrarea face obiectul garantiei, dar puteti clarifica tot cu dumnealui acest aspect.O sa discut si eu cu el astazi si incercam sa gasim o solutie pentru aceasta problema.

Va multumesc!

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mie Iul 29, 2009 11:51 am

Lamuriri fix suplimentare :
1. Anvelopa substituita a fost cumparata din banii mei nu din banii lui taicamiu sau ai firmei, chestie ce se poate demonstra;
2. Vorbele JSV-ului sunt niste aberatii, nu a discutat cu taicamiu despre nici o achizitie de anvelope, si in plus masina a circulat incontinuu; De ce nu zice JSV-ul despre nervii care si-i varsa asupra angajatilor cand nu stia ce are masina? De ce nu zice cum ii baga pe toti in sedinta la el in birou doar pentru a gasi o rezolvare la problema ( care logic nu a fost capabil sa o gaseasca)
3. Subiectul s-a trecut la diverse pentru ca ne-am saturat de Mitsubishi Iasi, oare de ce am plecat la revizie la Bucuresti? asa ca fapt divers.
4. Asa pot inflori si eu multe, eu ma limitez fix la realitatea de atunci, ca de viitor nu va mai fi cu nici un brand reprezentat de Casa Auto Iasi


Si eu va multumesc pentru promptitudine, si pentru o atitudine total altfel de un angajat CSA, dar masina nu mai intra in service-ul din Iasi sub nici o forma. Is satul de replica " Nu are nimic".

Neintelegerea dintre mine si taicamiu nu a existat, este doar un mare bullshit marca JSV

Avatar utilizator
tchay
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

Mesaj de tchay » Mie Iul 29, 2009 12:00 pm

1.Pentru a va sustine afirmatiile va rog sa postati poze cu anvelopa montata pe masina.Altfel din pacate, nu o pot considera o chestiune obiectiva,
2.Nu stiu la ce va referiti si nu vad cu ce va afecteaza pe dumneavoastra eventualele aspecte legate de organizarea si procedurile interne ale service-ului.
3.Mi se pare corect sa va faceti reviziile la Bucuresti, dar nu mi se pare corect sa faceti reziviile la Bucuresti, apoi sa veniti la Iasi sa faceti lucrari de garantie, si tot dumneavoastra sa spuneti ca sunteti nemultumit de serviciile noastre.Ati fost la Bucuresti cu problema cu zgomotul, in cele 7 luni de cand ati reclamat?
4.Nu stiu daca am incercat sa infloresc, am precizat chiar ca nu vreau sa raspund unor chestiuni pe care le consider subiective.

Pentru a evita polemici si dezbateri pe teme subiective, va rog ca, in continuare sa postati probleme insotite de date,poze,fapte,eventual atasata comanda de service.Stim cu totii ca ceea ce nu se poate demonstra se discuta la nesfarsit.
V-am propus o solutie : o programare noua in service pentru verificare zgomot.Daca doriti sa o acceptati va dau pe pm numarul colegului meu de la receptie si va programeaza la o verificare,test de drum, pentru a incerca sa identifice problema.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mie Iul 29, 2009 12:07 pm

Nu ne-am inteles absolut deloc. Eu cu persoana dumneavoastra nu am absolut nimic. Nu am spus ca infloriti dvs., povestile au fost multe, da intradevar mi se pare si normal sa fiu taxat cand trebuie facuta o lucrare pe garantie la Iasi cand la receptie se observa stampila de revizie din Expozitiei.
Nu este nici o problema, masina chiar are poza facuta cu acea anvelopa, i-am trimis-o si unui membru al forumului imediat dupa ce am revenit din service cu gustul amar si cu cutia de Distonocalm goala.
Cand voi ajunge acasa voi posta poza in care se observa anvelopa total diferita. Doar pentru a va arata ca nu vorbesc prostii.
Repet : nu am nimic cu persoana dvs. si nu vad nici un motiv.

Eu va multumesc pentru raspunsuri, promptitudine s.a.m.d.
Din partea mea tot respectul fata de persoana dvs.
Cu stima.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mie Aug 19, 2009 1:49 pm

Daca tot cei de la Mitsubishi Iasi se bat atata cu pumnul in piept ca ei sunt curati ( imi cer scuze daca prin Mitsubishi Iasi includ si angajati fata de care am maxim de respect), tind sa le bat extrem de puternic obrazul pentru urmatorul fapt.
Scurta prezentare : Anul trecut am avut in incident cu masina in care am luat un magnific si puternic catelus. Am dus masina la cei de la Mitsubishi Iasi pentru remedierea defectiunilor. Toate bune si frumoase. Cei de la Casco mai mult decat ingaduitori, personal de fata cu mine au spus sa se faca devizul si tot ce este sa se inlocuiasca nicidecum sa se repare. Ieri cand am dat spoilerul jos intr-un moment de plictiseala ce observ : carenajul ce sustine radiarul era spart pur si simplu in partea stanga a masinii. Poate oare cineva sa imi explice de ce un carenaj care apare ca partea INLOCUITA, sa nu fie inlocuita ci lipita intr-un mod penibil cu pistol de lipit??????? Pozele vor vorbi de la sine. Rusine Mitsubishi Iasi. De acuma nici in caz de dauna nu va mai aduc masina la reparat, mai bine la un "service de cartier" decat la voi...Ultima poza e cum am reusit oarecum ieri sa "captusesc"
Fişiere ataşate
Imagine007.jpg
Imagine007.jpg (625.21 KiB) Vizualizat de 6655 ori
Imagine005.jpg
Imagine005.jpg (441.16 KiB) Vizualizat de 6647 ori
Imagine006.jpg
Imagine006.jpg (452.7 KiB) Vizualizat de 6660 ori

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Aug 20, 2009 11:49 pm

Ciubucari , ce sa mai zici ...
Fa-le reclamatie si i-a legatura si cu cei de la casco, ca sa vada pe ce au dat banii .
Eventual sa mai faci un dosar pentru inlocuire , ca de aceea platesti la casco atatia bani .
Stai cu carpituri la o asa masina, si cu rata la casco ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Dreptul la replica”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori