Ce Gps Recomandati?

Totul despre GPS, o unealta din ce in ce mai necesara drumetiilor noastre
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Iul 01, 2009 11:11 pm

Ma gandeam sa-mi iau un GPS intrucat nu prea cunosc foarte bine Bucurestiul din punct de vedere al strazilor. Stiu sa ajung colo si colo numai cu metroul. In fine. Ce GPS recomandati? Ceva bun sa aiba o harta buna dar sa nu coste foarte mult.
Exista oare si o solutie sa-l las permanent in masina fara sa-mi fie frica de hotii care vor fi tentati sa sparga masina pentru a lua GPS-ul? Parca nu-mi vine sa-l iau mereu dupa mine, mi-ar placea sa-l las in suportul lui.

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Mie Iul 01, 2009 11:22 pm

Eu folosesc un Mio P350 (aici) cu sistem de navigatie iGO My Way 2008 si sunt foarte multumit de el are tot ce`ti tb
L.E : acum am vazut si eu ca nu se mai fabrica sorry

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Iul 01, 2009 11:28 pm

Si eu tot mio recomand. Sau un pda pe baza de windows mobile.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Iul 01, 2009 11:52 pm

e un mio la oferta la carrefour cu harta romaniei.are andrei unu si l-am folosit si eu o data cu succes prin tara

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Iul 02, 2009 12:43 am

Mio am inteles si eu ca sunt bune. Tata are un Mio care a costat aproximativ 1000 ron. Eu nu sunt dispus sa dau atat de mult, pana la urma toate fac aceeasi treaba, nu? Vreau doar unu practic, care sa arate bine, si sa aiba o harta buna. Un model exact imi puteti sugera? Am sa dau si o tura pe la carrefour sa vad ce oferte au.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iul 02, 2009 12:45 am

Lasa harta Romaniei inclusa ca oricum e veche...ultimele actualizari se gasesc mai usor.
Parea mea, pentru buget redus: sa fie brand name (ca suntem saraci sa cumparam ceva ieftin ), procesor minim 400 Mhz (sa nu iti para rau mai tarziu) si minim 64 RAM. In rest, depinde ce vrei sa mai aiba GPS-ul (WiFi, ecran 4.3 sau 3 sau cat doresti).
Oricum ca aplicatie pentru Romania, recomand seria iGO 8 , pentru iGO 2006 nemaiaparand harti actualizate (vor sa il traga pe linie moarta, banuiesc ).

Ca o paranteza, eu am Mio P360, nu o fi cel mai bun dar la banii astia isi face treaba bine, nu m-a lasat niciodata si nici nu s-a blocat Windowsu sau alte chestii. Eu zic ca e un PDA corect la pret (poate unii zic ca e prea scump, parerile sunt impartite).

Iar chestia cu neluatul din parbriz, las-o moarta, nici o sansa in Romania, eventual daca iti cumperi o chinezarie 1DIN si o bagi direct in bord, insa renunti la HU-ul tau si nu stiu daca se merita sa dai calitatea audio pe gadgeturi multimedia (tine de gust aici).

Mai este varianta cu telefon cu WM insa eu prefer telefonul separat de GPS pentru a nu avea probleme de SO si a a avea un GPS bun dar un telefon cu bug-uri. Din nou, tine de gust

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Iul 02, 2009 6:45 am

Uite si link-ul pt GPS http://carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=001.
Mergi la pagina 40 si il gasesti acolo.Sa-l lasi in masina?! Poate doar daca o lasi in garaj ..insa si asa am dubii

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Iul 02, 2009 2:44 pm

Dupa cum spunea si ligla mai sus, eu folosesc un Mio Moov 500. Nu are brizbrizuri multimedia, doar navigatie si atat. Cu display mare. Ieftin si bun, il recomand.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Iul 02, 2009 4:06 pm

M-ati convins, am sa-mi cumpar Mio acela . Arata ok, ecran maricel, pret ok. Nu-mi trebuie decat navigatie sa aiba oricum Mersi pentru sfaturi tuturor!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iul 02, 2009 4:32 pm

Inca un sfat, inainte de a te grabi sa iei unul. Depinde cat de pasionat esti in domeniu dar e bine sa faci diferenta intre PNA si PDA. PNA-urile de la MIO vin cu aplicatia iGO 2006 plus (Mio Maps parca ii rebranduita) preinstalata si e cam greu sa o inlocuiesti deci ramai legat de ea iar vestea proasta este ca iGO a rupt consortiul cu MIO si nu se mai dezvolta de ambii aplicatia iar tot cei de la iGO nu mai ofera harti actualizate pentru iGO 2006 plus (care erau 100% compatibile cu cele de MIO) pentru tari, deci ultimele harti sunt din 2008.
Eu, desi prefer iGO 2006 plus pentru simplitatea sa si ca isi face treaba bine fara multe briz-brizuri (are si alte avantaje in plus dar deja deviem de la subiect si intram in software, pentru asta e mai bun un topic iGO 2006 plus vs iGO 8.0 sau 8.x), nu mai are harti actualizate si am preferat sa fac trecerea la iGO 8 chit ca are niste chestii care ma enerveaza insa are harti mai noi si asta ma intereseaza cel mai mult (harti din semestrul 1 si 2 din 2009, depinde de tara).

PNA avantaje:
+ rulare mai rapida pe aceeasi configuratie hardware datorita faptului ca SO-ul este optimizat doar pentru navigatie
+ pret mai mic pentru aceeasi configuratie cu un PDA echivalent sau la pretul unui PDA iti iei un PNA mai performant (hardware + display mai mare)
+ mai stabil neputand sa il strici cu tot felul de programele/jocuri sau alte idei personale de personalizare
+ simplitate in utilizare si fara prea multe erori insa aceasta este cam echivalenta cu avantajul prezentat anterior

PDA avantaje:
+ este un mini PC deci este programabil, adica pun ce program vreau pe el (inclusiv de navigatie), actualizez mai usor POI-uri, speedcamuri, harti si altele

Depinde ce preferi, insa pentru mine a cantarit mult avantajul PDA-ului in fata PNA-ului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Global Positioning System”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator