GPS

Totul despre GPS, o unealta din ce in ce mai necesara drumetiilor noastre
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Feb 27, 2009 11:49 am

Stii cum e, aici fiecare un gust propriu pentru un PDA/PNA anume. La o adica se poate deschide si un versus PDA cu PNA desi nu cred ca e cazul. Dupa cum am mai mentionat, eu am Mio P360 si sunt multumit de el, iti dau un link catre alt forum (desi poate ma sparge moderatorul pentru asta , imi asum riscul ...) si vei vedea mai multe discutii legat de el.

Sincer, il recomand pe acesta si datorita faptului ca la ora actuala asta detin si nu am ce sa ii reprosez (eventual ca e de plastic ieftin, dar asta e aiurea pentru mine, nu ma intereseaza), iar in rest se misca repede (pana la urma e PDA si nu PC), iti da toate accesoriile auto la cutie iar legat de aplicatie, iti alegi ce iti place, mie mi-a venit cu TomTom dar fara harti. Acel TomTom a rezistat 2 minute pana la dezinstalare si l-a urmat batranul iGO 2006 plus de care eu sunt foarte multumit, usor configurabil, camere radar la zi (se updateaza manual printr-o copiere de fisiere, deci banal), harti de toaate felurile pe toate drumurile si tot felul de optiuni utile (singurul minus al aplicatiei ca nu poti salva mai multe trasee dinainte, dar s-a remediat odata cu iGO 8).

Mai departe e vorba de gusturi, daca are altcineva pareri despre propriul PDA, nu ar strica o mana de ajutor....
BTW, as aprecia si criticile aduse jucariei mele, ca poate eu nu le-am descoperit intr-un an si poate altii doresc si altceva de la el care nu stie sa faca PDA-ul (desi pentru mine e atat navigatie cat si office sau entertainment si nu ma plang). Nu stie Bluetooth si WiFi dar pentru asta exista varianta P560 care e identic cu P360 doar ca are si modulele astea si vreo cativa euroi in plus la pret (module care eu nu le folosesc avand alte scule pentru internet mobil).

Si o alta opinie PROPRIE: nu va aruncati la telefoane cu WM ca aveti all-in-one, adica navigatia pe telefon, veti intelege dupa de ce nu (...eu am telefon cu WM dar tot tin un PDA suplimentar)

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 01, 2009 12:01 pm

eu am instalat pe un nokia e50 hartile tomtom si route 66 si folosesc un gps nokia conectat prin bluetooth cu telefonul.
in tara nu am avut probleme pana in prezent, chiar am fost pe niste campuri din oltenia undeva cam 20km de cel mai apropiat drum circulabil si route 66 a gasit drumul cand nici persoana cu care eram si care trebuia sa stie drumul nu mai stai pe unde sa iesim.

in afara l-am folosit decat in bulgaria si nu am avut probleme cu el, a gasit drumul corect, exeptand o portiune de cativa km care acum era in constructie si probabil nu era in momentul in care a fost facuta harta.
mie mi s-a parut o solutie ieftina si convenabila pentru o utiliziare " domestica"

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Mar 01, 2009 12:25 pm

1. trebuie stat cu telefonul pe parbriz ceea ce nu prea agreez chiar daca am casca BT
2. display, in general mai mic
3. gsm are prioritate la gps asta implicand in cazul in care te suna cineva ca realizeaza "recalculare traseu" (cel putin la iGO) si nu iti doresti asta in centrul Vienei sau alte orase de acelasi gabarit
4. Windows ramane Windows, eu si la telefon il reinstalez cel putin o data pe an deci prefer sa busesc un PDA daca il exploatez mai mult (programare, aplicatii, retelistica - desi la asta tot telefonul folosesc ) decat sa refac totul pe telefon
5. Un telefon "destept" in general este un telefon prost, este o scula desteapta care stie si telefon dar in nici un caz un telefon "destept". Probleme de software (asta in cazul in care il exploatezi si nu il tii de forma - doar ca are touchscreen, nene), care duc pana la faptul ca tu ai semnal dar daca te suna cineva ii spune ca nu ai semnal (imi permit sa generalizez problema asta, nefiind o problema intalnita doar la mine, ci pe forumuri de specialitate).
6. baterie care tine putin datorita display-ului, procesorului si resturilor de consumatoare de prin el.

.... si mai sunt multe argumente, daca vreti facem un versus si vedem ce iese . Oricum este o solutie buna de avarie dar daca trebuie achizitionat o scula GPS, eu unul m-as arunca pe un PDA si as tine si un telefon separat.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Mar 01, 2009 4:54 pm

QUOTE (chacha @ Mar 1 2009, 12:25 PM) 1. trebuie stat cu telefonul pe parbriz ceea ce nu prea agreez chiar daca am casca BT
2. display, in general mai mic
3. gsm are prioritate la gps asta implicand in cazul in care te suna cineva ca realizeaza "recalculare traseu" (cel putin la iGO) si nu iti doresti asta in centrul Vienei sau alte orase de acelasi gabarit
4. Windows ramane Windows, eu si la telefon il reinstalez cel putin o data pe an deci prefer sa busesc un PDA daca il exploatez mai mult (programare, aplicatii, retelistica - desi la asta tot telefonul folosesc ) decat sa refac totul pe telefon
5. Un telefon "destept" in general este un telefon prost, este o scula desteapta care stie si telefon dar in nici un caz un telefon "destept". Probleme de software (asta in cazul in care il exploatezi si nu il tii de forma - doar ca are touchscreen, nene), care duc pana la faptul ca tu ai semnal dar daca te suna cineva ii spune ca nu ai semnal (imi permit sa generalizez problema asta, nefiind o problema intalnita doar la mine, ci pe forumuri de specialitate).
6. baterie care tine putin datorita display-ului, procesorului si resturilor de consumatoare de prin el.

.... si mai sunt multe argumente, daca vreti facem un versus si vedem ce iese . Oricum este o solutie buna de avarie dar daca trebuie achizitionat o scula GPS, eu unul m-as arunca pe un PDA si as tine si un telefon separat.

Intaresc opiniile tale punct cu punct.
Mai ales punctul 5 care nu prea se aplica la smartphone-urile cu WM.
Smartphone-urile cu WM sunt foarte ok ca telefoane, gsm...spre deosebire de pocketpc-urile cu gsm.
Personal nu mai folosesc pocketpc pe post de telefon ci doar smartphone...in prezent un HTC S740 care imi ofera tot ce am nevoie, in primul rand gsm, apoi internet, tastatura, manevrabilitate, gps si altele.
Aprecierile mele pozitive sunt insa determinate de faptul ca din decembrie pana acum nu a avut nevoie de reset, nu mi-a facut figuri pe partea de gsm si in
general functioneaza impecabil in conditiile in care sta conectat non stop la 3G/ Hsdpa si il exploatez destul de mult...

Revenind la subiect...alegerea unui gps pentru masina nu e asa de complicata.
PNA sau PDA, exceptand anumite modele, cred ca sunt ok toate.
Eu as opta pentru PDA pentru ca l-as putea utiliza in mai multe scopuri...
Daca insa as avea drumuri dese pe afara cu masina si...atunci m-as mai gandi, probabil ca m-as uita cu interes mai mare la PNA-uri.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Mar 11, 2009 6:44 pm

Soft foarte bun pt telefoanele voastre/PDA... Sincer nu stiam ca E71 are gps... Verificati pe gsmarena.com daca aveti si voi (Yes, with A-GPS support)

Sygic McGuider v7.60.731 + All Europa Radar + Maps All europa + Russia + Ukr + Romania (2 voci) e cam 1,9GB - gasiti pe torrents...

An: 2008
V: 7.60.731
Sygic
Platforma: Windows mobile, Symbian, UIQ

Nokia
N95-3NAM, N95-2, N95, N96 8GB, N82, N81, N80, N73, N78, E65, E61i, E61, E60, E66, E51,
E50, E90 Communicator, 6120 Classic, 6110 Navigator, 5500.
HTC
P3300 Artemis, P3600, P3600i, Touch Cruise P3650, Touch Dual, S620, S621, S710,
S711, S730, Orange, Touch Dual P5500, TyTN II P4550, Vodafone, S310, Touch Find,
Touch P3450, TyTN II, X7500 Advantage.
Others:
? Asus MyPal A696.
? AT&T Tilt 8900, AT&T Tilt 8925.
? Dell Exim X30 Advabced, Dell Axim X30 Basic, Dell Axim X30i
? Dopod 310, P800, P800W, P860, D810, CHT9100, CHT9110, S600, C720W,
C500, C730.
? EMobile Emonster S11HT.
? ETEN X500+.
? Hewlett-Packard iPAQ 610c / 612c /614.
? I-Mate Ultimate 8502, I-Mate Ultimate 9502.
? MiTAC Mio P350 Digi-Walker, MiTAC Mio P550 Digi-Walker, MiTAC Mio
P550m Digi-Walker.
? MWg Atom V, MWgZinc II.
? O2 Xda Orbit, Xda Orbit 2, Xda Stellar, Xda Star , Xda Cosmo.
? Orange SPV M650, SPV M700, SPV E600, SPV C100, SPV M600.
? Qtek G9090, G200, 9000
? Samsung i200, SGH-i550, SGH i550w, SGH-i560, SGH-i560v, SGH-i780, SGHi900
Omnia 16GB, SGH-i900 Omnia 8GB.
? SFR S300+, S710, Touch Cruise, v1615, Touch Dual.
? Swisscom XPA v1510, XPA v1615, XPA Touch Dual, XPA v1415.
? T-Mobile MDA Compact III, MDA Vario III, MDA Touch Plus, Dash, MDA Mail.
? Toshiba G710.
? UBiQUiO 501
? Vodafone VPA Compact GPS, VPA Compact V, v1615, VDA V, v1415, V7505
Sony-Ericsson P1i, M600i, G900
Fujitsu Siemens Loox 410
Fişiere ataşate
ybbGxBlo4r.jpg
ybbGxBlo4r.jpg (53.77 KiB) Vizualizat de 6392 ori
g6VPft713X.jpg
g6VPft713X.jpg (65.08 KiB) Vizualizat de 6394 ori
7Yu4oi0QTK.jpg
7Yu4oi0QTK.jpg (52.42 KiB) Vizualizat de 6394 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Mar 18, 2009 1:02 am

Am luat si eu de curand un PNA Mio Moov 500 cu 600 de lei din Carrefour. Nu am mai folosit nici un sistem de navigatie inainte, iar pana acum am facut cu el doar un drum de Bucuresti, deci nu ma pot pronunta foarte mult. Caracteristicile sale sunt:



CPU Samsung 2443--400MHz
GPS Chipset 20-channel SiRFstarIII
Memory / RAM 1GB
Memory Slot SD/MMC
Display Type 4.7" TFT w/touchscreen
Display Orientation Landscape
Battery Lithium Ion
Battery Capacity 720mAH
Battery Life 2.5hrs
Operating System Win CE.Net 5.0
Navigation Software and Maps MioMap2008

Utilitatea s-a vazut mai mult in Bucuresti, m-a dus aproape fara probleme din punctul A in punctul B. De cateva ori l-au apucat pandaliile cand stationam si ma punea sa ma intorc; mare greseala faceam daca ma luam dupa el. Per total l-am gasit util, ramane de vazut cum se va comporta la incercari mai "dure".

Avatar utilizator
gturcanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 11, 2009 3:36 pm

Mesaj de gturcanu » Joi Mar 19, 2009 2:30 pm

Eu am un Sistem de navigatie PNA Thunder Navigator 001 sunt multumit.
Am cumparat online http://www.gsm100.ro/Navigatie_GPSPDA/s ... igator-001

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Joi Apr 16, 2009 5:21 pm

de asta ce parere aveti?
http://evolio.ro/products/view/78/

si despre evolio in general...

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Joi Apr 16, 2009 11:21 pm

Nu cunosc ce poate Evolio; nu am avut niciodata nici un produs de la ei.
-aparatul in cauza nu pare chiar ieftin (prin alte parti il gasesti la preturi sensibil mai mici)
-bateria e 1400 e cam slaba pentru marimea display-ului (probabil ca il vei tine in marea majoritate a utilizarii conectat la incarcatorul masinii asa ca asta nu prea conteaza)
-memoria ROM putina
-procesor cu frecventa mica
-nu stiu cum vei face update la harti, speedcam si POI (probabil doar de la ei). Cred ca daca incerci sa instalezi altceva o faci pe raspundere proprie
-cred ca hartile vin preinstalate in memoria aparatului; nu stiu daca nu trebuie sa cumpari separat cardul (spun asta pentru ca nu am vazut nicaieri specificat clar)
-nu cred ca are incarcator pentru 220V

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Apr 17, 2009 10:14 am

verbal mi s-a spus ca
ram 1 gb

cipset gps sir star III ( nu stiu cate canale )

vine preinstalat cu europa de est si pt restul ai pe card


si pe mine ma enerveaza ca anumite info tehnice nu sunt scrise

insa ...intr-o plimbare cu niste prieteni .....de la tg jiu spre pitesti am fost 5 masini . 4 au avut MIO ( diverse modele) si le-a aratat gresit drumul in sensul ca-i arunca spre sibiu si apoi spre pitesti .... o singura masina a avut evolio .

cred ca pana la urma este dupa norocul fiecaruia.....

Scrie răspuns

Înapoi la “Global Positioning System”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator