GPS

Totul despre GPS, o unealta din ce in ce mai necesara drumetiilor noastre
Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Apr 17, 2009 6:35 pm

Asa este, are 1024 insa RAM nu ROM.
Vine cu iGo preinstalat insa restul pe card? Care card? Asta e de pe site-ul lor: "- pachetul contine: incarcator auto, suport prindere parbriz, ghid rapid de instalare, CD/DVD cu manualul de utilizare, soft pentru PC si backup harti;". Bine, o fi si cardul doar ca nu se specifica... tot asa nu se specifica faptul ca pachetul ar contine si aparatul propriu zis dar totusi il contine.
In ceea ce priveste faptul ca 4 MIO au indicat gresit drumul, asta nu-mi spune mare lucru. Pot fi harti vechi sau setari gresite, nu stiu. Eu am avut acum ceva vreme si MIO dar nu au fost probleme. Ei, nu sintem in Austria asa ca nivelul de precizie al hartilor nu este unul de 100%.

Revin cu o problema: am incercat sa creez un nou topic in care sa postez cite ceva in ajutorul celor care nu au sistem GPS dar ar vrea sa vada unde sint postate camerele video atit cele care emit amenzi cit si cele de supraveghere. Problema este ca nu se permit atasamentele .rar. Solutii?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Apr 17, 2009 7:04 pm

Intr-adevar, nu stiu daca de vine a fost Mio-ul cat timp cel mai important este programul si setarile de la "Parametrii traseu". Una este sa ai setat drumul cel mai rapid si alta cel mai scurt, deci nu stiu daca se poate da un verdict fara a se stii ce setari avea.

PS> Da, sunt subiectiv, tot un MIO am si eu lipit de un an si ceva pe parbriz...

Editare ulterioara: si ca un mic cadou de primavara, atasez fisierul cu camerele radar din europa + romania (pe scurt este o compilatie intre scdb.info si speedcams.tehnoplus.net) updatate din 14 april anul curent. Fisierul este pentru iGo 2006 plus insa se poate converti si in Mio sau alte programe folosindu-se utilitarele si instructiunile recomandate pe speedcams.tehnoplus.net. Bon voyage!
Link download: valabil pentru doar 10 useri pana la gasirea altei variante de postare a fisierului...

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Apr 18, 2009 3:10 pm

QUOTE (decebal12345 @ Apr 17 2009, 06:35 PM) Asa este, are 1024 insa RAM nu ROM.
Vine cu iGo preinstalat insa restul pe card? Care card? Asta e de pe site-ul lor: "- pachetul contine: incarcator auto, suport prindere parbriz, ghid rapid de instalare, CD/DVD cu manualul de utilizare, soft pentru PC si backup harti;". Bine, o fi si cardul doar ca nu se specifica... tot asa nu se specifica faptul ca pachetul ar contine si aparatul propriu zis dar totusi il contine.
In ceea ce priveste faptul ca 4 MIO au indicat gresit drumul, asta nu-mi spune mare lucru. Pot fi harti vechi sau setari gresite, nu stiu. Eu am avut acum ceva vreme si MIO dar nu au fost probleme. Ei, nu sintem in Austria asa ca nivelul de precizie al hartilor nu este unul de 100%.

Revin cu o problema: am incercat sa creez un nou topic in care sa postez cite ceva in ajutorul celor care nu au sistem GPS dar ar vrea sa vada unde sint postate camerele video atit cele care emit amenzi cit si cele de supraveghere. Problema este ca nu se permit atasamentele .rar. Solutii?

am vorbit cu o fetita de la vanzari care a revenit cu tel despre info tehnice dupa ce a intrebat pe acolo.... nici eu nu pun mare accect pe test ....sau pe ce zic aia de acolo ....de aceea am intrebat de evolio....

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Sâm Apr 18, 2009 5:58 pm

Si pina la urma ce faci?

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Dum Apr 19, 2009 8:39 pm

mai caut .....ca nu am chef sa arunc cu niste bani si sa-mi para rau ......sa vad pe la garmin ce gasesc

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Dum Apr 19, 2009 9:12 pm

Eu as sugera sa iei ceva cu windows pentru ca mult mai usor gasesti oameni priceputi. Nu stiu Garmin la ce nivel are acoperire in Romania (cred ca noi sintem o piata second-hand pentru ei) si update-urile la harti nu cred ca se fac mai des de unul pe an.
Daca vei lua un aparat de la un producator cu soft proprietar ai putea avea in perspectiva o gramada de probleme, mai ales legate de softuri.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Lun Apr 20, 2009 4:52 pm

QUOTE (decebal12345 @ Apr 19 2009, 09:12 PM) Eu as sugera sa iei ceva cu windows pentru ca mult mai usor gasesti oameni priceputi. Nu stiu Garmin la ce nivel are acoperire in Romania (cred ca noi sintem o piata second-hand pentru ei) si update-urile la harti nu cred ca se fac mai des de unul pe an.
Daca vei lua un aparat de la un producator cu soft proprietar ai putea avea in perspectiva o gramada de probleme, mai ales legate de softuri.


atunci tot mio este cel mai indicat ....

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Apr 20, 2009 6:53 pm

Da, cred ca da. Probabil ca este ceva mai scump dar in viitor cu siguranta iti va duce satisfactii mai mari. La aparatele cu soft proprietar cu greu te vei putea uita la un film (in cazul fericit in care permite acest lucru), nu vei avea un wi-fi, nu vei putea citi documente, nu poti juca nimic, nu tu o muzica, etc. ... nu stiu daca esti genul. Daca da, atunci asta as recomanda. Daca nu, atunci orice aparat pentru navigatie este aproape la fel de bun.

Avatar utilizator
pretorian404
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 24, 2009 9:56 pm

Mesaj de pretorian404 » Dum Apr 26, 2009 6:25 pm

Eu am o circoteca de chinezarie si anume un BRAGA ,am dat 600 ron ,dar merge beton si in plus nu platesc brandul

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Iun 21, 2009 8:52 pm

Deja beneficiez de categoria GPS, deci topicul se inchide si fiecare problema se discuta concret pe topicul dedicat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Global Positioning System”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori