Freude Am Fahren

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Sâm Mar 09, 2013 4:38 pm

Salutare salutare,

Povestea incepe prin Decembrie cand m-am gandit prima oara ca Mitsu Colt al meu nu ma mai satisface... BMW si in special seria 5 e39 e un vis mult mai vechi care a ramas peste ani intiparit acolo in minte.

Nu eram foarte decis sa fac nebunia, pana cand plictiseala m-a dus pe un site de auto rulate/recuperate unde am vazut-o. Am inceput timid, povesti cu nevasta, trimis link-ul la toti prietenii, citit forumuri. Acum 2 saptamani m-am dus sa o vad.. dragoste la prima vedere, nici drive-test nu am vrut sa fac pentru ca stiam ca nu o sa mai dorm pana nu o sa o am ). Luni am fost cu 2-3 prieteni mai priceputi sa o cunoastem mai bine. O ora mai tarziu o rezervasem pentru o saptamana, de frica sa nu mi-o fure cineva. Joi seara am facut rost de banuti si am luat-o.

Gata cu povestea, acum la detalii: 520d e39 cel cu facelift, motor 2000 cmc 136 cp, pretul a fost 6000 euro.
Masina e din 2003, adusa in tara in 2007 si recuperata in 2011 si de atunci sta si ma asteapta. Are 173 mii km.

Dotari:
HYDRO STEERING-SERVOTRONIC
Multifunction f steering wheel
BMW LA wheel, star spoke 83
Seat adjuster, electric, with memory
Integrated child seats
Armrest front
Sports seat
Seat heating driver/passenger
Navigation system Professional
On-board computer V with remote control

De precizat ca dupa o verificare la Bavaria, pe partea funcionala (motor, transmisie, suspensii, etc) tot ce au gasit este un brat inferior care bate, ATAT. Estetic sunt cateva de facut (parbriz ciobit, capoata ciobita de la pietre, o oglinda crapata, si alte cateva nimicuri). Pe langa asta, firma care mi-a vandut-o mi-a acordat garantie 1 an pe motor si transmisie.

Cam atat pentru moment, ma duc sa ma pliiiimb

A, si era sa uit, cateva poze cu salupa :
[attachment=18885:1.jpg] [attachment=18886:2.jpg] [attachment=18887:3.jpg] [attachment=18888:4.jpg] [attachment=18889:5.jpg] [attachment=18890:6.jpg]
Fişiere ataşate
6.jpg
6.jpg (351.33 KiB) Vizualizat de 6275 ori
5.jpg
5.jpg (327.03 KiB) Vizualizat de 6261 ori
4.jpg
4.jpg (437.42 KiB) Vizualizat de 6254 ori
3.jpg
3.jpg (450.76 KiB) Vizualizat de 6253 ori
2.jpg
2.jpg (473.27 KiB) Vizualizat de 6272 ori
1.jpg
1.jpg (497.71 KiB) Vizualizat de 6258 ori

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Mar 09, 2013 4:51 pm

sa folosesti sanatos masina si sa nu ai evenimente cu ea !
exact asa am avut si eu , am vandut-o in 2006 cand am trecut la outlander . masina am avut-o 3 ani si am fost multumit de ea .
sper sa ai noroc de una buna !
noroc

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Mar 09, 2013 4:59 pm

am uitat sa spun ca punctul slab la masina asta este ca intre radiatoarele de apa si aer conditionat se formeaza o mocirla cu frunze si alte chestii , odata la cativa ani trebuie curatat acolo

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Sâm Mar 09, 2013 7:48 pm

Drumuri bune cu Bimmer-ul, arata foarte bine! Va fi interesanta adaptarea la RWD, mai ales iarna. Ma distreaza ca amandoi am trecut de la clasa mica la clasa medie sarind peste clasa compacta.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Mar 09, 2013 11:01 pm

Sa fie intr-un ceas bun!

Ai ceva planuri pentru ea, sau ramane cum a fost lasata de "mama natura"?

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Dum Mar 10, 2013 11:19 am

@eth0tty1: mersi de urari si de sfat, o sa ma uit sa vad cum arata zona aia si daca necesita curatare.

@cocolino: mersi, si da, de-abea astept iarna . Despre trecere... din punctul meu de vedere masina impaca si capra si varza... se cerea o masina mare pt concedii si pentru o eventuala marire a familiei si in acelasi timp RWD pentru piticii mei cand ma mai apuca

@andrei: mersi, sa fie. Planuri... sa o aduc la stare tehnica si vizuala impecabila, cat mai stock posibil. E atat de frumoasa de la mama natura incat orice tuning m-ar transfera instant in gasca cocalarilor cu eMBeWeu.


Intre timp am apucat sa ii fac prima revizie (ulei, antigel, lichid frana, toate filtrele (aer/ulei/motorina/polen). Peste cateva saptamani urmeaza din nou uleiul motor (il schimb din nou pt a mai curata motorul) curelele, rolele, ulei cutie si diferential.

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori