Tokyo Express

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
a_liverpool
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 04, 2012 2:24 pm

Mesaj de a_liverpool » Mie Mar 06, 2013 12:00 pm

Frumoasa sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Mar 06, 2013 10:16 pm

Clar, e pe maini bune.

Noua nu ne mai ramane decat sa asteptam poze si update-uri.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Mar 07, 2013 8:15 am

Sper sa apuc sa fac cateva poze astazi in timpul procesului de insonorizare, in cele cateva ore in care pot sta pe langa baietii de la Be Loud! Am cateva emotii legate de demontarea completa a interiorului si a bordului dar sper ca totul va fi in regula. Am incredere in experienta lor si in faptul ca au facut acelasi lucru la masini noi, de zeci de mii de euro.
Voi masura si nivelul de decibeli in masina inainte si dupa ca sa fac o comparatie obiectiva, cu o aplicatie instalata pe telefon.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Mar 07, 2013 2:37 pm

De curiozitate, cat costa distractia cu insonorizarea? M-ar bate si pe mine gandul, pt Colt...

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Mar 08, 2013 10:01 am

Doar insonorizarea pentru podea si in spatele bordului, fara HU si dif-uri, aproximativ 2500 RON in care intra 3 bulk-uri de Silent Coat a cate 40 coli fiecare si 8 placi de Noise Isolator de 4 mm + manopera. Pentru Colt cred ca poti scadea 30% din necesarul de material. Oricum, asta nu e tot, ma mai asteapta inca o investitie in usi si plafon.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Sâm Mar 09, 2013 7:56 pm

Pana la urma a fost mai ieftin, a intrat mai putin material decat estimasem initial, astfel incat totalul a fost 1900 RON. Ca si efect, s-a atenut cel mai mult zgomotul de rulare si e mult mai liniste in masina pana in 4000-4500 rpm. Dupa asta motorul se aude destul de tare inca, dar are un timbru mai grav, s-au atenuat zgomotele metalice, acute. Sunt multumit ca totul a iesit foarte bine si nu se cunoaste ca s-a dat bordul jos, nu a aparut niciun greier, nu zornaie nimic. Saptamana viitoare merg sa fac usile si plafonul.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Mar Mar 12, 2013 7:07 pm

Scapa de gumele alea de iarna si ai sa vezi ce liniste se face in masina. Se vede ca masina mea a ajuns pe maini bune, nu mai conteaza banii cand vine vorba de pasiune.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 12, 2013 8:39 pm

E imbucurator ca pana intr-un final a iesit mai ieftin. Ar fi interesant de vazut cotatia si pentru restul lucrarilor, sa imi fac o idee la ce sa ma astept.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Mar Mar 12, 2013 8:44 pm

Minim 650-700 euro te va costa o antifonare.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Mar 14, 2013 9:25 am

Pana la urma nu am mai facut decat usile din fata, am renuntat la usile din spate si la plafon atat din cauza costurilor cat si pentru a nu ridica prea mult masa totala a masinii. Aproximez ca am adaugat cam 40 kg pe masina. Cum in usile din spate nu exista difuzoare, am zis ca nu are prea mult sens sa le mai desfac. In usile din fata au intrat difuzoare sistem MacAudio de 13 cm (as fi vrut de 16 dar nu permitea fata de usa. Oricum a trebuit decupata tabla si pentru cele de 13, cele OEM cred ca au fost de 10 ). Toate difuzoarele sunt amplificate de statie, nu simt nevoia de subwoofer. In usile din fata s-a creeat oricum un efect de incinta si se aude frumos. Pretul final a fost de 3100 RON, din care HU + difuzoare pe fata au fost 900 RON si a mai inclus suplimentar si instalarea unui buton pentru activarea inchiderii centralizate in timpul mersului si legarea oglinzilor pe care a lipit Doc folie pentru incalzire la butonul de degivrare a lunetei. As mai fi vrut sa-i pun si senzori de parcare si de lumini si incalzire in scaune, dar s-a terminat bugetul. Raman pe "wish list".
Fişiere ataşate
DSC_0104.JPG
DSC_0104.JPG (2.66 MiB) Vizualizat de 6768 ori
DSC_0101.JPG
DSC_0101.JPG (2.41 MiB) Vizualizat de 6764 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori