Smart For Four

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 15, 2013 9:35 am

Ea nu e prea comfortabila nici cu 14, dar nu e dezastru cu 15. Pierzi 16mm din flancul anvelopei deci o sa simti categoric diferenta, plus ca roata e mai lata (195vs175) si va avea un petic de contact mai scurt, care trece mai brusc peste damburi. Si creste si consumul un pic.

Dar arata mai frumos

Avatar utilizator
didi^^
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2012 12:11 pm

Mesaj de didi^^ » Mar Ian 15, 2013 10:34 am

Alex44... Cate nu face omu' pentru fashion...!!!
Multumesc

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Ian 15, 2013 11:58 am

Eu pentru vara am pe ambele roti de 16. Cam zguduie ce-i drept, dar se zice ca sufera baba la frumusete.

Pentru iarna, cel gri are 175/65/R14, iar cealalta 185/60/R15.

Avatar utilizator
Katiush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 05, 2012 8:13 pm

Mesaj de Katiush » Dum Ian 20, 2013 6:08 pm

Andrei, tu nu ai standard 190/50/r15 pe cz3?

didi, cam cum e la tine cu r15, asa ar fi la mine cu cele de 16 pe colt, ca e si asta in talon, dar cei cu care am mai vorbit ma descurajeaza, sustin ca creste consumul si nivel de confort la drum scade...inca ma gandesc pana la vara cand va trebui sa ma decid la ce raman, mai ales ca daca optez pentru 16 trebuie si jante noi.

frumos smart-ul, era si pe wish list-ul meu, dar nu gaseam cu maxim 50.000 de km cum voiam eu. s-o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea mult timp!

Avatar utilizator
didi^^
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2012 12:11 pm

Mesaj de didi^^ » Mar Ian 22, 2013 9:28 am

Sufera, baba, sufera )

Dimensiunea care o am montata acum, este 175 / 65 / R14. Scrie in cartea ei ca am voie si cu cu R15 - 195 si nu mai stiu exact cat - Asta ramane de vazut pt la vara daca mai sunt dispusa sa dau banii pe niste roti complete de 15. Cauciucurile de vara pe care le am sunt si ele tot R14 cu dimensiunea mentionata pt cele de iarna.

Katiush,
multumesc pt aprecieri si urari. Este greu sa gasesti un Smart For Four cu max. 50.000, ele fiind fabricate intre 2004 - 2006. De la Mitsubishi, mie imi place mult de tot Lancer.ul, Colt.ul nu stiu de ce, nu imi place...

M.am uitat la cateva masini (second, nu am vrut sa imi iau una noua din prima - nu cred ca se merita acum pt mine), si trendul era, de cele mai multe ori, 2000-2004 intre 80-100K km si 150K. Nu am fost in mod deosebit impresionata.

Saptamana trecuta am luat covorasele (inca nu le.am montat), un stingator si o vesta pt a intra in legalitate
Trusa sanitara, triunghiurile si cele mentionate mai sus le.am primit cadou 8)

Mai e inmatricularea... Joia asta, conform planificarii, ar trebui sa fie facuta.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Ian 23, 2013 11:50 am

QUOTE (Katiush @ Jan 20 2013, 06:08 PM) Andrei, tu nu ai standard 190/50/r15 pe cz3?

Ba da, insa am preferat ceva mai ingust, pentru iarna. Iar atat timp cat diferentele sunt pana in 3% e ok.

Avatar utilizator
didi^^
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2012 12:11 pm

Mesaj de didi^^ » Vin Ian 25, 2013 11:36 am

INMATRICULARE!!!!

Am reusit! E drept mi.am luat o zi de concediu, cu ocazia asta i.am mai revazut si pe ai mei (bunica si parintii).

Costuri totale: 2110 lei, din care 1956 lei faimoasa taxa pe care daca se mai poate recupera, vreau sa o recuperez. Diferenta de 154 lei au reprezntat.o tot felul de alta taxutze si timbrutze si comisioane. Tin sa mentionez ca am apelat la o firma sa faca toate miscarile intermediare si costurile cu internedierea sunt incluse in cei 154 lei. Pt. suma de 154, nu stiu exact toate detaliile si "desfasuratorul".

Am ajuns ieri dimineata, in ziua "micii Uniri", am dat doua semnaturi, am predat dosarul la un ghiseu (eram singura pe acolo), Totul a durat 10 minute. La ora 14.30 am fost sa ridic numerele, o chestiune de, iarasi, doar 3 minute.

De maine, rulez cu: CS-06-XLU

P.S.
Tine mama numerele in mana si zice:
- Asta e LUX, mai!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Ian 25, 2013 12:25 pm

Nu stiu in ce masura e recuperabila taxa, in forma ei de acum.

Sa fie intr-un ceas bun!

Avatar utilizator
didi^^
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 30, 2012 12:11 pm

Mesaj de didi^^ » Vin Ian 25, 2013 12:31 pm

Teoretic, e dupa "legea veche"; asta noua o tot discuta.
Cand ajung sa vb cu un avocat ceva, scriu si aici, sa stie lumea

Conform legii noi, taxa asta oricum trebuie platita. Adica, daca reusesc sa imi recuperez banii, la o eventuala re.vanzare, taxa de "inmatriculare" tot va trebui platita. De vanzator, de cumparator, nu imi e foarte clar. Momentan intentionez sa pastrez masina, iar la noi legile se schimba, uneori, mai des ca lenjeria... asa ca nici nu stiu care ar fi cea mai inteleapta miscare

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Vin Aug 30, 2013 12:51 am

sa o stapanesti sanatoasa, si sa va intelegeti cat mai bine.
frumoasa detalierea smarty-ului, s-a mai adaugat o masina de cercetat pt wish list-ul sotiei ... eu ofer variantele, ea decide ...
pe mine ma incanta si varianta de smart in 2 usi, dar nu o prea cuafeaza pe ea si a picat ... dar tare imi e ca ii iau masina si de fapt o sa imi iau masina si sa raman fara lancier in viitorul apropiat ca tot bate apropouri sa imi iau eu masina ca ea sa calareasca lancer-ul
la cat mai multe plimbari si cat mai multi km fara evenimente.
Marius

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori