Nissan X-trail

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
netcity
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 26, 2009 4:27 pm

Mesaj de netcity » Mar Mai 26, 2009 5:20 pm

Am un Nissan X-Trail model New, adica 2,0L dCi 173CP "All Mode 4x4" transmisie manuala, Ellegance. Adica full exceptie facand camera video la mersul inapoi si navigatorul care oricum nu mi-ar fi folosit (nu avea harta RO) .

Acum are 23 000 de km, adica dupa mai bine de 1 an.

Puncte forte:
- destul de sportiva (precedenta masina a fost un model destul de sportiv) ;
- foarte usor manevrabila, in orice conditii de aglomeratie urbana;
- mi-au iesit din prima toate parcarile laterale cu spatele;
- in sfarsit am putut merge pe drumuri foarte proaste sau pavate cu piatra cubica;
- fiabila cel putin pana acum;

Dezamagiri:
- nu va luati dupa reclama de la TV. NU pueti da X-Trail-ul cu poponeata de pamant. Eu am facut asta, foarte usor si am spart o aparatoare de fibra. Chiar si scutul este tot din fibra de sticla (sau carbon ?!)
- dupa 20 000 de km a cazut un surub de la scut. Am crezut ca am atins eu ceva si s-a forfecat. La service am aflat ca era din plastic si mai cad deoarece imbatraneste plasticul;
- iarna se aude un scartatit la banchetele din spate (Nu se poate rezolva) ;
- daca mergi ca un batran consuma aprox. 8,5 l de motorina mixt. Daca conduci tinereste: 10-11 l/100 km . Atat in afara cat si urban.;
- sistemul audio este de o nota medie, insa este prevazut cu magazie de 6 CD-uri fara mp3!
- primul service in garantie: servicii bune dar cu pretul lor: 2700 RON !!!
- cauciucurile originale de o calitate precara ;
- pretul: 37 000 de EURO !!!

In concluzie: masina se comporta excelent pe drumuri chiar si foarte proaste. Se comporta bine de exemplu in drumurile sa zicem dintr sole sau o pajiste oarecum nu foarte denivelata. Garda la sol este foarte mica si nu-i cereti prea multe. Centrul de greutate este destul de sus, nu incercati curbe in forta sau unghiuri prea accentuate.
Este un SUV bun cu care porti merge la iarba verde, la pescuit de exemplu, dar nu poto merge la vanatoare (desi are faruri pe plafon) .

Aveti mai jos cateva poze:













Scuze pentru calitatea imaginilor. Sunt facute cu telefonul si chiar daca erau facute cu un super Nikon tot nu mi-ar fi iesit mai bine.

Va tin la curent cu peripetiile X-Trail .

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mai 26, 2009 5:24 pm

Frumoasa masina dar da senzatia de SUV mai degraba de lux decat de masina de teren , mai ales dotarilor. Ai incercat de curiozitate o comparatie cu Outlander sau altele din gama sa si de ce ai ales X-Trail, de curiozitate? Adica, sunt chiar curios care au fost punctele lui forte, comparat cu celelalte concurente?

Avatar utilizator
netcity
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 26, 2009 4:27 pm

Mesaj de netcity » Mar Mai 26, 2009 6:01 pm

QUOTE (chacha @ May 26 2009, 05:24 PM) Frumoasa masina dar da senzatia de SUV mai degraba de lux decat de masina de teren , mai ales dotarilor. Ai incercat de curiozitate o comparatie cu Outlander sau altele din gama sa si de ce ai ales X-Trail, de curiozitate? Adica, sunt chiar curios care au fost punctele lui forte, comparat cu celelalte concurente?

Criteriile care au stat la baza alegerii au fost:
- buy-back la masina avuta (Opel New Astra H, 12 luni, 20 000 km)
- reteaua de service;
- sprint (pentru oras) ;
- nu mi-am dorit sa aiba "manelistii"
- pare de lux deoarece alta nu am si cu asta trebuie sa merg unde am nevoie;

Am vrut un SUV cu care sa pot merge la pescuit de exemplu fara sa imi fie frica ca daca ploua raman acolo. Am incercat si Outlander; dar mi s-a parut mai puturoasa, iar la acea vreme cam avea bordul din "plastice" . La drive test in off-road, a condus vanzatorul si mi-a aratat ce poate. Din pacate era maximum, iar el cunostea bine traseul. Subaru nu exista atunci decat pe benzina. Mai ma tenta Mazda CX-7, dar in off-road nu prea se descurca. Land Rover parca imi aducea aminte de ARO 244. Trecand la o alta categorie de pret, deja nu imi permiteam.

Mitsubishi Pajero New arata extraordinar acum si in interior. Motorul de 3,2 este excelent. Si costa full options cu cutie automata, exact cat X-Trail !!!
Dupa show-ul Mitsubishi 4x4 show Galati ma cam gandesc cu jind la el.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Mai 27, 2009 8:12 am

Salut netcity si bun venit! Multumim pentru informatii!

Frumoasa Alba ca Zapada! Sa va stapaniti sanatosi si sa va bucurati de cat mai multi km fara incidente!

Avatar utilizator
netcity
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 26, 2009 4:27 pm

Mesaj de netcity » Mie Mai 27, 2009 9:32 am

QUOTE (andrei @ May 27 2009, 08:12 AM) Salut netcity si bun venit! Multumim pentru informatii!

Frumoasa Alba ca Zapada! Sa va stapaniti sanatosi si sa va bucurati de cat mai multi km fara incidente!

Multumesc sincer pentru primire.
Numai ca dupa ce "m-am dat" cu Pajero (click aici) nu stiu cum sa fac sa o schimb.
Am sa incerc sa predau leasing-ul la X-Trail ca sa iau Pajero, dar in actuala criza este cam greu.

Numai cele bune si respect tuturor,
Netcity

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori