Hyundai I30 1.6

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Sâm Apr 25, 2009 5:59 am

Inainte de a lua lancerul, tata a vrut sa schimbe dacia.. (pe care nu a vandut-o nici acum)
..si a cumparat hyundai i30, motorul de 1.6 122 cai,cuplul 150nm, varianta finlandeza..nu mai stiu versiunile de echipare,dar nu e cea full, a fost 14.300 euro
alte optiuni:
aer conditionat
scaune incalzite
geamuri electrice, oglinzi incalzite
esp


mie mi-a placut masina de mult, bordul arata super, sistemul audio standard e chiar impresionant, un mare plus ca are intrare de usb.
motorul este foarte silentios, dar foarte puturos pana in 4000 de turatii..dupa, pana in 6300 rot/min fuge de rupe, in carte scrie 11 sec suta, eu am scos 10.5
poate sunt eu obijnuit cu diesel, dar plecarea de pe loc e greoaie, la 1500 rot/min nu pot pleca, parca da sa moara..forfecarea trebuie sa o fac repede, sau sa dau sprituri... imi place la nebunie sunetul motorului la turatii mari.

masina are peste 15 mii d km, nu am avut nici o problema cu ea, viteza maxima 190, cred ca e limitata,ajunge foarte repede si acolo ramane.
consumul e chiar mic, prin oras cam 7-8, iar la drum intins, am facut cernavoda-constanta, plimbat prin constata si intors cu 5.5l/100

am condus-o mult..pana mi-am luat eu lancerul, dar si cand l-am avut in service.. e o masina foate comfortabila, dar si rapida.
Fişiere ataşate
hyndai3.jpg
hyndai3.jpg (120.97 KiB) Vizualizat de 6476 ori
hyndai2.jpg
hyndai2.jpg (113.65 KiB) Vizualizat de 6480 ori
hyndai.jpg
hyndai.jpg (103.08 KiB) Vizualizat de 6466 ori

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Apr 25, 2009 9:59 am

Faina masina. O rabla care aproape mi-a placut. Daca nu era Hyundai cum era in Romania (devalorizare, revizii scumpe) si daca masina avea ceva vechime pe piata si nu avea motorul ala enervant care doar in ture se misca, probabil as fi luat-o.

Oricum, nu pot sa nu remarc lipsa ta de somn, daca ma uit si la topicu cu Polo-ul

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Apr 26, 2009 4:40 pm

Singurul lucru care-l regret cand conduc Lancer si ma gandesc la KIA, este lipsa USB

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Dum Apr 26, 2009 8:39 pm

la mine ar mai fi si..
sunetul motorului..
servodirectia asistata

cu masina asta am facut un lancer did la liniutza.. de 2 ori consecutiv. binenteles, tipul nu il avea de mult, nu dezactiva esp-ul, plus ca avea o chestie in teva de esapament care facea FASSSS la turatii mai mari.. dar ii reducea mult din cai:) si-a dat-o jos, dar nici ca am mai vrut sa-i dau onoarea:)

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Apr 26, 2009 8:47 pm

QUOTE sunetul motorului
Daca ti-a trebuit diesel ) Eu nu ma pot plange. La mine, dupa 4 mii de ture..parca DECOLEAZA
QUOTE servodirectia asistata
daca e ca cea de pe Cee'd atunci nu ma derenjeaza. La Cee'd e f buna pentru oras/autostrada. Dar cand mergi la limita ai nevoie de e directie care sa-ti comunice niste lucruri legate de suprafata de rulare.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Dum Apr 26, 2009 8:55 pm

da, intr-adevar, dar obijnuit sa nu tin tare de volan, la cateva franari mai puternice se tot mijca volanul, plus ca fac drumuri multe pe autostrada(naveta saptamanal bucuresti-cernavoda) si e ceva mai obositor lancerul, plus ca in cernavoda drumurile sunt ..praf..doar pe podul acela rosu e strada buna..in rest... tre sa tin tare de volan in bucuresti cand merg n-am stres, nu ma deranjeaza servo, e chiar super..

app, cand treceti spre mare, intre miercuri-duminica, poate faceti un popas in cernavoda, va si arat un drum cu mai putin trafic spre constanta..

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Apr 26, 2009 8:56 pm

QUOTE va si arat un drum cu mai putin trafic
asta suna a filmari pt Fast&Furios 5...6

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Dum Apr 26, 2009 9:04 pm

nici nu m-am gandit la asta )) doar ca vara, dupa ce iesi de pe autostrada in cernavoda, pana in constanta faci si 4-5 ore garantez maxim 50 de minute pe alt drum:)

oricum, in orice perioada a anului drumu normal e ceva mai aglomerat, sunt foarte multe camioane spre si dinspre constanta(ca deh, portu) si e destul de periculos (fiind in zona, am auzit si am vazut zeci de accidente..inclusiv cel de acum 2-3 zile, cu tiru rasturnat pe microbuzul de persoane:)

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Apr 26, 2009 9:06 pm

QUOTE (Dudu @ Apr 26 2009, 08:04 PM) garantez maxim 50 de minute pe alt drum:)

te referi la drumul de camioane ?

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Dum Apr 26, 2009 9:13 pm

ce drum de camioane? nu..camioanele merg pe drumul normal.. d-aia e aglomerat si sunt f multe accidente.

rar gasesti masini pe drumul alternativ..cernavoda-seimeni-silistea-nationala

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori