Regulament Bursa - Modificam?

Forum privat dedicat activitatii moderatorilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Noi 18, 2009 12:11 am

Propun sa schimbam regulamentul al bursa prina adaugarea unui articol de genul:

Se excepteaza de la regulament privind postarea in categoria bursa (privind vechimea pe forum si numarul de articole), utilizatorii care vand masini Mitsubishi (atentie!, fara alte marci) sau accesorii/piese pentru automobile care pot fi folosite/integrate pe masinile Mitsubishi. Orice alt topic de vanzari va fi sanctionat conform regulamentului.

Warn 30% (ii dam 3 sanse, la a 4-a zboara) - postare neregulamentara regulamentului la categoria Bursa

Incercam o chestie de genul?


Propun sa discutam aici (preferabil repede ca apar situatii) si sa gasim cea mai buna solutie. Ideea ar fi ca oricum vor fi si situatii subiective probabil (din pucntul de vedere al moderatorilor) insa nu suntem masini, suntem oameni, asta e.

O alta propunere de adaugare la regulament bursa ar fi:

Utilizatorii care nu respecta regulamentul de postare la bursa privind numarul de posturi si vechimea pe forum, in momentul adaugarii unui anunt la bursa sunt obligati sa mentioneze userul mitsu.ro care recomanda utilizatorul, altfel postul va fi sters imediat si userul sanctionat conform regulamentui. Orice tentativa de fals (folosirea nick-ului unui user ca recomandare fara aprobarea acestuia) se lasa cu ban direct.
Astfel, nu ne intrebam noi, unul pe altul daca cineva a recomandat userul si postul ramana activ pana ne intelegem intre noi.


Ce parere aveti, dezbatem putin problema asta si gasim o solutie?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Noi 18, 2009 10:42 am

Din punctul meu de vedere este ok introducerea acestor 2 noi alineate in regulament.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Noi 18, 2009 11:13 am

Pai cele doua propuneri nu merg nicicum impreuna. Prima prevede faptul ca orice user nou poate posta la bursa cu conditia sa vanda auto mitsubishi sau piese/accesorii care merg pe aceste masini. Deci pot sa posteze fara recomandare din partea altor useri.
Eu zic ca partea cu recomandarea nu mai trebuie sa existe. Postarea de anunturi care nu au legatura cu masinile mitsu cred ca poate sa ramana doar un avantaj pentru membrii mitsu.ro care au cel putin 30 de zile vechime si cel putin 15 posturi.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Noi 22, 2009 12:36 pm

pe evolutionm.net nu ai voie sa postezi la bursa daca nu ai 30 de posturi scrise.
am vrut sa interb cat costs ceva si am avut surpriza sa nu pot nici macar sa intreb nu mai vorbesc sa deschid un topic.
Eu personal m-am saturat sa vina toti samsarii si sa deschida cate un topic cand au de vanzare vreun mitsubishi.
In perioada asta se gasesc pe toate drumurile masini de vanzare.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Ian 21, 2010 9:24 pm

8. Daca celui ce initiaza un topic (de vinzare sau cumparare) i se pune o intrebare si acesta nu raspunde in MAXIM 7 zile calendaristice la ea, se considera ca nu il mai intereseaza acel topic si TOPICUL VA FI INCHIS!

e bun si asta zic eu ... il punem in aplicate ("inspirat de pe daciaclub")

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Ian 21, 2010 10:36 pm

Agree...desi iar o sa se spuna ca suntem stricti

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Ian 21, 2010 11:08 pm

Eu nu sunt de-acord cu asta. Ba chiar vad pe unii care se enerveaza pentru ca cel care a initiat topicul nu raspunde, desi in anunt gaseste atat numar de telefon cat si adresa de email/messenger. Sunt vanzatori care nu sunt instiintati pe mail de o intrebare pusa in topicul lor, iar asta e o problema de-a noastra. Eu nu vad rostul unei astfel de reguli atata timp cat este una ce prevede publicarea datelor de contact.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Ian 22, 2010 10:18 am

corect cix. mea culpa, la asta nu m am gandit.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Apr 06, 2014 8:34 am

UP.


Ce modificam si cum? Nu stiu cat permite serverul pe care sta forumul dar ar fi bine ca noii inscrisi pe forum sa nu poata initia topicuri la bursa decat cu ajutorul unui admin/moderator. In ultima vreme au aparut multe anunturi "orfane" adica inregistrare-postare-uitare. Tipul asta de reclama nu-i ok pt un forum ar fi normal ca cel ce posteaza sa intre macar o data pe saptamana sa zica ceva (orice) pt a vedea si noi ca are ceva activitate pe forum.

Tot pt "protectia bursei" as zice ca nr de posturi necesar pt a putea initia topic la bursa sa creasca la 50.

Perioada limita pt UP la bursa sa scada undeva la 48-36 de ore, poate initiatorii sa nu mai "uite" sa intre pe forum.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Mai 07, 2014 10:25 pm

Deci? Bauram, mancaram, discutaram... da' n-am hotarat mai nimic. Cum facem? Fiecare de capul lui? Sau cadem de acord cumva? Am clienti pt "orfelinat" da' n-am lege s-o aplic.

Cristi4x4 zicea ceva de un copy/paste, da' inca nu e "pe rol". O sa incer eu o adaptare pt noi, doar ca trebuie umblat la setarile forumului (aici beleaua pica la Radu) pt a putea aplica conditiile. Si musai trebuie acordul de "dincolo" pt a putea folosi "schema".

Spun din start ca e o adaptare facuta la 4 cuburi de gheata pe langa Jack, deci scuzele le prezint dinainte pt eventualele scapari (neintentionate).


[attachment=21173:regulament.docx]


Ce vedeti subliniat nu are corespondenta/functie pe mitsu.ro si ramane teoretic "in aer".

Nu dati cu parul, folositi pliciul de muste.
Fişiere ataşate

[Extensia docx a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul Moderatorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori