Nemultumiri Moderatori

Forum privat dedicat activitatii moderatorilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 07, 2009 2:30 am

Cu riscul de a-mi lua ban pentru faza asta (nu tin la ban decat la principiile mele) dar ce naiba aveti cu balacareala moderatorilor in public? Macar faceti-o in privat aici ca de aia exista categoria asta de posturi....

Pentru ca nu am habar inca de modul cum se muta o parte din post in alta parte, o fac manual ca sa radeti de mine:

QUOTE (Andrei_RC @ Apr 7 2009, 12:59 AM) Off Topic: (Il postez aici pentru ca a fost inchis celalalt topic)

In ultima vreme nu mai apuc sa intru pe forum si cu atat mai putin sa moderez. Mie mi se pare ca pe acest forum nu

se modereaza destul si cateodata se modereaza aiurea. Asta la modul general.

Acum in mod special am sa ma refer la Sebastian.
Dupa cateva zile in care nu am citit forumul am vazut ca warnul lui a ajuns la 80%. Si ma intreb de ce?
Topicurile "Racingcode Evo9 Cel Mai Bun Timp-dragracing, 11,44 s" si "Evo X - Softuri,piese, Pachete De Putere,

modalitati eficiente de crestere a puterii la EVO X" au luat-o pe aratura unul mai tare ca altul. Cum am linistit

apele? am inchis un topic si am mai bagat ceva warn. Oare e de ajuns?

Nu pot sa nu observ ca userul T@zmania dupa ce a provocat, a mintit a disparut de pe forum si nu a luat

nici un fel de warn

T@zmania...(salut....sunt baiatul cu vectra si timpul meu dat de organizatori este de 11.41.
deci este mai bun decat timpul scos de evo.sa inteleg ca am cel mai bun timp din romania conform spuselor lui

sebastian? )
...
T@zmania... (scuzele de rigoare baiatului cu subaru....nu sunt proprietarul vectrei,ii sunt doar un bun prieten.
eram sigur ca sebastian o va lua din nou pe aratura si nu m-am putut abtzine sa nu il tachinez putin.
inca odata mii de scuze tuturor celor pe care i-am ofensat,mai putzin unei singure persoane care niciodata nu a

stiut sa ''piarda'' onorabil si care de fiecare data cand a fost prins in corzi a dat-o cotita.
tot respectul ptr cei care il merita )

si post-uri ca acestea nu fac decat sa antreneze alti gura-casca cu post-uri de genul

driverx...(Parerea mea (care este) e ca domnul SEBASTIAN ar trebui sa ne paraseasca. A intrecut deja orice

limita.

Domnul nostru abereaza intr-un stil foarte bine impachetat (trebuie sa recunosc) stie sa expuna frumos adevaruri

partiale astfel incat in mintea unora sa para un adevarat profesionist. In realitate nu e decat un beeeeeeeep care

nu face altceva de minim o luna decat bage bullshit mult si degeaba pentru ametit prosti, ca sa nu mai zic de

REPETATELE atacuri adresate altor tuneri.

Se pare ca nu este in stare sa priceapa care e problema (sau se face) iar noi, aceasta comunitate nu ar mai trebui

sa ii toleram rahaturile. Stiu, exista moderatori, admini, dar ei au regulament in spate. Aici nu e vorba de

regulament. Aici deja e vorba de bun simt (de fapt lipsa lui).)

Post-ul de mai sus pute a ... bun simt numai prin termenii folositi.
Totusi as dori sa vad acele atacuri repetate ale lui Sebastian.
Eu stiu ca pana sa vina un alt tuner pe forum a fost liniste.
Acel tuner a fost cel care a atacat, iar atacul a fost catre Doc. Apoi a creat mai multi useri...etc.

Deci dupa ce dam cu pietre in geam ca niste copii mici, cand mai iese nenea Sebastian si mai trage cate un sut in

fund la unii si la altii fugim la mamica si zicem ca nenea Sebastian e rau. Bravo!

Poate o sa cascati un pic ochii si o sa vedeti ca pe langa "Racingcode Evo9 Cel Mai Bun Timp-dragracing, 11,44 s"
Sebastian a pus destula informatie utila pe acest forum pe care bascalia e la mare moda.
Stiu ca nu e pe placul vostru cand nu raspunde la toate intrebarile dar pana la urma informatiile se mai dau si pe

bani. Am vazut ca unii ar fi in stare sa ii ceara si o "lada cu scule" imprumut pt ca au si ei nevoie "un pic".

topicul meu http://mitsu.ro/forum/index.php?showtop ... &start=100
a luat-o si el pe campii. Cred ca trebuie sa ii schimb numele in stand 4wd.

Putem sa il gasim tot pe Sebastian vinovat? Poate ii dam 100% macar sa stim o treaba.
Oricum sunt mai interesante discutiile despre abţibilduri, autocolante, sigle Ralliart, Lancer vs. Logan sau mai
stiu eu ce.
In incheiere doresc sa supun atentiei voastre un subiect muuult mai pertinent: New Colt vs. Tata Nano.

Gata.Ajunge.


QUOTE (andrei @ Apr 7 2009, 01:48 AM) Andrei, in primul rand observ ca principala ta nemultumire este vis-a-vis de moderare. Bine-ar fi ca si tu in primul rand, in calitate de moderator sa te implici activ. E usor sa critici, mai greu e insa sa faci. Ti-ai dorit sa fii moderator, esti moderator, dar critici moderarea... E ca si cum ti-ai taia singur craca de sub picioare.

In al doilea rand, da-mi voie sa ma indoiesc de obiectivitatea postului tau, avand in vedere ca atat eu cat si altii de pe aici stim ca esti f bun prieten cu Sebastian.

In al treilea rand, ai postat offtopic. Deci esti un moderator care se plage de o moderare defectuoasa, dar chiar el posteaza offtopic.. hmm..

De ce are Sebastian warn de 80%..

Ok, hai sa ma repet. Respect ceea ce face el insa felul in care isi promoveaza produsele a ajuns usor-usor sa ma dezguste. In primul rand prin dezinformare. "Racingcode Evo9 Cel Mai Bun Timp-dragracing, 11,44 s" - titlul asta ar fi avut dupa parerea mea un succes mai mare daca ar fi fost aplicat pe o carte SF. Desi am spus-o si acolo, am fost ignorat: cursele nu s-au tinut pe 402 m si cronometrarea nu s-a facut cu aparatura dedicata. Masina este rapida, recunosc, felicitari tunerului si proprietarului, dar ca sa afirmi ca e indiscutabil cel mai bun timp atat din tara cat si din strainatate.. vedeti si voi partea fantastica, nu?

Deci marirea warnului a venit ca urmare a tendintelor de dezinformare si atacuri ale domniei sale la adresa oricui i-ar fi adresat o intrebare punctuala. Sau "nu ma justific unui prost" e o scuza plauzibila?

Daca nu ar exista acea dezinformare si Sebastian ar raspunde punctual la intrebarile pe care le primeste (pe care el le vede ca pe atacuri de altfel.. huoooo, huliganii!), nu s-ar mai "iesi pe aratura".

Da, consider ca solutia a fost inchiderea acelui topic. Urasc infloriturile, si nu cred ca cineva de aici e dator sa le inghita. Daca nu se pot da informatii EXACTE atunci cand sunt solicitate, mai bine ne abtinem. Oricum, nu mi-a placut faptul ca ai sters in mod nejustificat postul lui driverx care prezinta situatia destul de bine.

T@zmania deocamdata nu mai posteaza, ce rost ar avea sa fie avertizat un user care dupa parerea mea nu va mai posta niciodata aici? Dar nu e nici o problema, o sa ii acord si domniei sale un warn de 30% ca sa nu se simta nimeni nedreptatit. La urma urmei, userii de genul acestuia apar ca urmare a stranselor prietenii pe care Sebastian le-a legat cu oameni din lumea tuningului, cu aceeasi atitudine. Si ca sa fac o paranteza, am asistat acum mai multi ani la o discutie pe un forum din care o domnisoara (cred doamna acum) a fost catalogata ca fiind cu**a de stimabilul Sebastian pentru ca nu era de acord cu dansul din nu mai stiu ce motiv. Deci atitudinea la modul general imi e prea bine cunoscuta, ca sa mai pot inghiti unele chestii.

Iar cat despre partea cu "informatiile se mai dau si pe bani".. ce sa zic, eu unul nu mi-as resofta masina fara sa stiu unele chestii dinainte, informatii pentru care n-as fi dispus sa platesc.

Cat despre intorsura discutiilor din topicul tau.. Esti moderator, de ce nu ai luat masuri? Ah, scuza-ma, daca vad bine, chiar tu ai adus in discutie respectivul stand!



Deci cele doua posturi, respectiv ale lui Andrei_RC si a lui Andrei au ajuns aici ca sa stiti cine le-a sters. Nu mai incepeti discutii publice despre moderare ca nu e ok decat daca vreti sa relaxam pe altii. A zis cineva odata, masinile astea nu se strica si ne plictisim asa ca trebuie sa ne certam aiurea...nu ca pe alte forumuri.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Apr 07, 2009 8:39 am

Ce rau te-ai facut chacha

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 07, 2009 11:44 am

Si sunt numai la inceput ...faza e ca sincer e naspa ca moderatorii sa improaste cu noroi, opinia mea Dupa aia o dam in favorisme si de ce ala are voie sa faca scandal si altele... Stii cum e cu rufele in familie...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Apr 07, 2009 12:42 pm

QUOTE (chacha @ Apr 7 2009, 11:44 AM) Si sunt numai la inceput ...faza e ca sincer e naspa ca moderatorii sa improaste cu noroi, opinia mea Dupa aia o dam in favorisme si de ce ala are voie sa faca scandal si altele... Stii cum e cu rufele in familie...
Exact, sambata la Lepsa vom avea o mini sedinta cu moderatorii prezenti.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Apr 07, 2009 1:00 pm

QUOTE (chacha @ Apr 7 2009, 11:44 AM) Si sunt numai la inceput ...faza e ca sincer e naspa ca moderatorii sa improaste cu noroi, opinia mea Dupa aia o dam in favorisme si de ce ala are voie sa faca scandal si altele... Stii cum e cu rufele in familie...


Unde e noroiul ala? Eu vad niste argumente si nu noroi. La posturi cu shit, bulshit, rahat si altele nu mai vedem nici un noroi. Alea de ce sunt ok?

Post-ul meu de ce nu este ok?

Lipseste un post de la mine. Am rugamintea sa apara si acela.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Apr 07, 2009 1:06 pm

Andrei, inceteaza.

Vom discuta la Lepsa impreunca cu ceilalti moderatori care vor fi prezenti vis-a-vis de atitudinea ta.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Apr 07, 2009 1:49 pm

QUOTE (andrei @ Apr 7 2009, 01:06 PM) Andrei, inceteaza.

Vom discuta la Lepsa impreunca cu ceilalti moderatori care vor fi prezenti vis-a-vis de atitudinea ta.


In acest colt din cate inteleg nu pot citi decat moderatorii, corect? In zona administrativa se vad doar sugestiile si reclamatiile pentru userii obisnuiti.
Asa ca eu zi ca putem discuta.
In primul rand ca nu putem sa avem toti aceeasi parere. Daca ar fi la fel parerile unul ar zice ceva si dupa aia ar veni un sir interminabil de aprobari.

Cum de am ajuns de la a discuta despre moderare la a discuta despre atitudinea mea? Am ajuns sa fiu judecat? Sau poate pana la Lepsa o sa fiu si condamnat poate?

In contiunare nu inteleg de ce mi se zice ca arunc cu noroi. Am pus un post cat se poate de civilizat si de argumentat. Nu am aruncat cu noroi.
De ce a trebuit sa facem un nou topic aici intitulat sugestiv "Nemultumiri Moderatori"? aceasta era o discutie ce tinea chiar de "Activitatea Moderatorilor".
De ce nu vrea nimeni sa raspunda la ce am scris eu aducand argumentele lui?
Va rog sa scrieti toti aici pentru ca nu pot sa raspund cuiva pe privat altcuiva aici si trebuie sa avem toata discutia la un loc.
Fişiere ataşate
IMAG0006.jpg
IMAG0006.jpg (560.08 KiB) Vizualizat de 6215 ori
IMAG0005.jpg
IMAG0005.jpg (452.81 KiB) Vizualizat de 6214 ori

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Apr 07, 2009 2:46 pm

Andrei, iti multumesc pentru aprecierile privind modul meu de moderare. Cel care l-a warnuit pe Sebastian sunt eu, dar neavind posibilitatea de a da' cit warn doresc, l-am rugat pe Andrei sa faca lucrul asta. Chiar il rugasem sa-i dea 90% warn, dar s-a limitat la 80%. Crede-ma, Sebastian si-a luat exact cit i-a trebuit, pentru ca a jignit in repetate rinduri. Chiar pot spune ca am avut un schimb de PM-uri cu Sebastian si am cazut de acord asupra unor aspecte privind activitatea lui pe acest forum, deci nu inteleg de unde izvoraste nemultumirea ta.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 07, 2009 2:48 pm

Topicul Nemultumiri moderatori l-am creat eu vazand ca apare o disputa publica, intr-adevar argumentata intre doi moderatori legat de moderare. Sincer, nu cred ca e ok sa fie publica, insa e crezul meu de aceea nu m-am ascuns cand mi-am spus parerea ca nu sunt de acord si la fel de bine, nu sunt eu atotputernic sa pot sterge/muta posturi si nimeni altul. Sa nu uitam ca sunt cel mai mic (aka ultimul venit) deci si voi puteti sa le mutati la loc si continuati discutia in public dar in acel moment, sincer ma voi autoexclude din randul moderatorilor, in sensul ca nu poti modera pe altii si tu sa nu fi exemplu. Sunt de acord ca e o discutie argumentata, dar hai sa luam oricare alte forumuri (mai activez si eu pe unele) si spuneti va rog unde au mai aparut dispute intre moderatori in public. Daca gasiti linkuri cu situatii echivalente, imi voi cere scuze public si inseamna ca m-am pripit in decizie si am gresit, evident.

Din discutia lui Andrei, o discutie la Lepsa poate insemna o bere si stabilirea unor reguli (cazute la comun acord) incat sa nu mai apara astfel de situatii. Sincer, mitsu.ro in parerea mea personala este un forum tanar cu putini membrii comparat cu forumul altor marci auto si e clar ca invatam din mers dar daca cineva greseste poate sa fie altul care sa corecteze argumentat si sa zica: "nu domnule, eu consider ca trebuie sa dezbatem public warn-urile si de ce ai ales asta, si nu tu chacha sa imi stergi posturile inainte de a ma consulta, doar si eu sunt moderator" si eu o sa iti raspund atat: "Nu erai online in acel moment si am considerat ca e bine sa sterg posturile pana nu le vede toata lumea" insa asta este parerea mea si admit ca poate fi gresita.

Activitatea moderatorilor este un topic pe care eu l-am inteles ca mentionez cand moderam ceva legat de vreun post, eu incercand sa ma conformez (la nivelul cunostiintelor care le am eu) la acest post, iar in Nemultumiri moderatori am considerat ca este bine sa se dezbata contradictiile intre moderatori legat de regulament/actiune sau altele.

Deci, din primul post eu mi-am motivat cat am putut actiunea de a sterge cele doua posturi insa am vazut ca au aparut altele dar eu nu ma mai bag pana nu se stabilesc niste reguli generale. Vorba lui cix, m-am facut rau si dupa aia imi sar toti in cap insa parerea mea este ca nu este ok sa le dezbatem in public.

In astfel de situatii poate ar fi necesare niste poll-uri intre moderatori legat de anumite reguli care sa le respectam si sa se cunoasca cat de cat "regulile jocului" ca altfel doar ne numaram diamantele de langa avatar si ne simtim bine cu statutul de moderator.

La orice alte intrebari, in limita timpului sunt deschis sa ofer raspuns...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Apr 13, 2009 1:07 pm

Eu zic sa inchidem acest topic si sa continuam la "Activitatea moderatorilor". In mare la Lepsa ne-am lamurit zic eu. Marty am sa raspund dincolo la chestiile legate de Sebastian pt ca trebuie sa ii raspund si lui Cix.
Eu inchid topicul si daca credeti ca mai are rost va rog sa il redeschideti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul Moderatorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori