Montare Senzori Parcare Lancer 2008

How to?
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Aug 29, 2010 4:23 pm

salutare la toata lumea.
de curand am montat senzori de parcare pe al meu lancer 2008.
am facut si un mic filmulet pe care l-am postat aici - calitatea nu este extraordinara este filmat cu telefonul mobil.
o sa incerc sa explic pasii principali:
prima data am testat senzorii, adica am legat senzorii la becul de marsalier sa vad daca functioneaza.
eu am inceput cu montatul afisajului, pe care l-am lipit cu banda dublu adeziva pe oglinda retrovizoare. firul catre unitatea centrala din portbagaj l-am bagat pe deasupra tapiteriei plafonului, pe sub plasticul stalpilor - fata si central-si in continuare catre portbagaj pe partea cu soferul.
am rabatat bancheta spate si in spatele spatarului lateral al banchetei spate pe partea cu soferul este un orificiu rotund prin carte trec mai multe cabluri si cablul de deschidere porbagaj. din portbagaj se introduce prin acest orificiu un cablu mai tare 9 de preferabil otelit) catre interiorul masinii, iar de capatul care intra in masina se leaga mufa de la capatul firului afisajului si se trage catre portbagaj.
dupa ce am tras firul in portbagaj momentan il lasam acolo.
dupa aceea am legat unitatea centrala de becul marsalier: se desface capacul de la porttbagaj.
se scoate mufa de la becul de mers inapoi, care are o clema, se desface si se introduce firele de alimentare al senzorilor in mufa becului, dupa care se pune clema la loc sa fixeze firele. nu trebuie taiat nimic, doar se introduce firele in mufa.
firele de alimentare le-am tras de la mufa becului catre portbagaj prin tubul de cauciuc ce leaga portiera portbagajului de portbagaj si prin care mai trec si firele de alimentare a becurilor de pozitie/frana si ceata respectiv maralier.
dupa ce am tras si firele de alimentare momentan le lasam acolo.
urmeaza partea cea mai delicata: montatul senzorilor pe bara.
am lipit pe bara banda de hartie ( nu stiu de ce asa am vazut pe internet), dupa care am masurat, m-am razgandit, iar am masurat am luat alte repere si intr-un final m-am decis si am dat semne.
am gaurit bara cu burghiul pe care l-am primit cu senzorii cu ajutorul unei masini de gaurit electrice portabile.
dupa ce am dat gauri am slefuit fiecare gaura cu smilgher si am introdus senzorii in fiecare gaura incepand cu senzorul A, de la partea soferului pana la D care este pe partea pasagerului.
senzorii au niste cleme de cauciuc intra prin presare si au scris pe ei "up" pentru a stii cum sa ii montam.
am tras firele de la senzori prin spatele barii si le-am legat de firele de alimentare becuri numar de inmatriculare.
in spatele barii sub blocul de lumini este un tub din cauciuc si un orificiu prin care intra in porbagaj firele de alimentare bec numar inmatriculare.
aici am taiat putin cauciucul de la orificiu pentru a putea aduce mufele senzorilor in portbagaj.
unitatea centrala am montat-o in portbagaj undeva pe partea superioara in spatele pasajului rotii, ideal ar fi sa nu fie pe tabla exterioara pentru ca vara tabla se incalzeste si poate cauza unitatii centrale.
imi pare rau ca filmarea nu este de o calitate exterioara, sau foarte explicita, dar va stau la dispozitie cu sfaturi si pentru cei din bucuresti in limita timpului si cu prezenta si ajutor practic.
va urez succes celor care vor sa-si monteze si sper sa va fie de folos acest tutorial

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori