Confectionare Inele Angel-eyes

How to?
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Sep 15, 2009 8:49 pm

Materiale necesare:
- baghete transparente - se gasesc la magazinele de bricolaj la raionul de perdele/jaluzele. Se folosesc la rotirea jaluzelelor exterioare. Eu am vazut la baumax si bricostore cu 13 ron un set de 2 bucati lungi de 70cm fiecare.
- doua leduri albe (standard mi se pare ca sunt de 3.5V si 20mA) si o rezistenta de 270 ohmi.
- banda adeziva de aluminiu - nu trebuie multa, dar nu am avut de unde alege si am dat 25 ron pe una mare si lata.
- lac - merge si de unghii, dar trebuie probat intai daca nu ataca plasticul. Cel pe care il aveam eu topea plasticul si am folosit unul incolor pentru lemn. Veti vedea la punctul 9 la ce se foloseste.

Unelte necesare:
- masina de gaurit + burghiu mic de dimensiunea unui led
- panza de bomfaier - sau un alt instrument care poate taia plastic si sa aiba panza subtire.

Confectionare:
1. Masurati diametrul cercului unde vreti sa incadrati inelul. Trebuie sa stiti dimensiunea care sa o aiba cercul in interior.
2. Cautati un obiect rotund de dimensiunea care va trebuie (capac de borcan, cana, pahar, fund de sticla, etc.)
3. Taiati bagheta la lungimea necesara pentru a iesi inelul pe care il doriti. Pentru un inel cu diametrul de 9cm am taiat bagheta la 30cm ( vezi manual geometrie clasa a 7-a: lungimea cercului = 2 * PI * raza ).
4. Incalziti cuptorul la aprox. 150 de grade si lasati bagheta 5 minute la incalzit.
5. Cu niste manusi scoateti inelele din cuptor si modelatile dupa forma obiectului de la pc. 2. Trebuie sa va miscati repede pentru ca se intareste destul de repede. Nu e problema daca e nevoie sa il incalziti de mai multe ori.
6. Taiati capetele care sunt in plus.
7. Alegeti care sa fie spatele inelului (daca sunt ceva imperfectiuni) si faceti taieturi la fiecare 1.5mm cu panza de bomfaier. Taieturile trebuie sa fie mici. Lasati la capete cam 1.5cm netaiat.
8. Gauriti capetele cu burghiul subtire astfel incat sa incapa ledurile. Gaura trebuie sa o faceti progresiv pentru ca altfel se va topi plasticul. Pentru a da gaura cat mai pe centru puteti sa punctati cu varful unul cutter. Pentru a face gaura cat mai precisa, testati din cand in cand cu ledul.
9. Pentru a face gaura sa nu mai aiba aspect mat umeziti un pic cu un lac. In cazul in care nu aveti de unde sa faceti rost nu este atat de important.
10. Pe spatele crestat al inelului lipiti banda de aluminiu. Foloseste la directionarea luminii catre fata inelului. La capete primii 1.5cm ii sa ii acoperiti complet pentru a directiona lumina ledului catre restul inelului.
11. Legati ledurile in serie si legati rezistenta pe capatul pozitiv al cablului.
12. Puneti ledurile in gaura dupa ce s-a uscat lacul. La mine ieseau destul de usor si le-am fixat cu un pic de silicon transparent. Totusi e bine ca ele sa poata fi scoase in cazul in care doriti sa le schimbati.
13. Inelele sunt gata. Le puteti monta in far. Eu le-am fixat cu silicon transparent.

Aici aveti un filmulet mai detaliat a ceea ce v-am scris: http://video.google.com/videoplay?docid ... 9061120203 . In filmulet a folosit bagheta in forma hexagonala, eu recomand sa fie rotunda. Arata ceva mai bine.
Si aici gasiti destule informatii folositoare: http://www.geocities.com/crx_auto/eagle_eyes.htm

Parere personala:
Pe okazii.ro sunt cativa baieti care fac inele dinastea cu 50 ron/2 buc. Daca faceti o socoteala mica o sa vedeti ca aproape ca nu merita sa le confectionati pesonal. In situatia in care nu am putut sa masor fix dimensiunea de care am nevoie si cat de apropiate sa fie capetele, am decis sa la fac eu dupa ce aveam farul desfacut. Satisfactia e garantata.

Nu am avut timp de prea multe poze, dar am cateva:










Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Sep 15, 2009 9:59 pm

folositor tutorialul

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Sep 16, 2009 4:06 pm

Se desface asa usor sticla farului? Nu este pericol de aburire daca il pui la loc si nu etansezi cum trebuie ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Sep 16, 2009 4:12 pm

Sticla farului la lancer este prinsa pe langa pastic cu niste suruburi si niste cleme care o tin apasata. Eu zic ca sunt 0% sanse sa se abureasca dupa ce le faci la loc. Eu pentru montare am folosit silicon universal transparent, nu mastic cu gandul ca poate le voi mai desface vreodata. Siliconul cred ca o sa se desfaca mai usor.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Sep 17, 2009 12:28 am

Bravo cix. Superba poza din semnatura.
Ma bucur ca mai exista si posturi din care ai ce invata.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Joi Sep 17, 2009 9:32 am

im i plac la nebunie, dar cand ma gandesc la faptul ca trebuie sa desfaci farul sa le pui ... uffff ... grea decizia ...

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Joi Sep 24, 2009 2:23 pm

Salut Cix!

De unde ai luat farurile cu lupa pentru Lancer X? Sunt cele din kit rallyart?

Thx, Max.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Sep 24, 2009 2:45 pm

Versiunea instyle vine cu acele faruri cu lupa. Nu le-am cumparat separat. Ca pret la reprezentanta sunt cam 7000ron bucata.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Sep 24, 2009 3:21 pm

Cum pot ajunge usor la becurile de pozitie? Se poate fara bataie de cap?

Scuze daca este un pic offtopic...

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Sep 24, 2009 4:16 pm

La becurile de la pozitie se ajunge foarte usor si fara bataie de cap daca bagi mana pe langa aripa. La becul din partea stanga (cum stai in masina) se ajunge usor, dar la becul din partea dreapta (cum stai in masine) te chinui putin, iar dupa ce ai dat de suportul becului trebuie sa rasucesti si apoi iese singur. Eu am incercat mai multe variante de becuri pentru pozitie pana sa ajung la led-uri si, de fiecare data, asa am procedat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori