Confectionare Inele Angel-eyes

How to?
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Sep 24, 2009 8:04 pm

@moro
S-a chinuit saracul mester sa-mi ajunga la becul de pozitie din partea dreapta, un adevarat chin . Tot s-a zgariat pe mana. In fine, intrebarea mea e cat te tin ledurile? Eu mi-am pus niste becuri de pozitie philips blue vision cica. Initial cand le-am montat, parca dadeau lumina alba, dar dupa cateva zile parca tot galbene sunt.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Sep 24, 2009 9:00 pm

Nu stiu ce sa zic...cred ca depinde de mester sau mai bine zis de mana mesterului.....

Ledurile le-am pus cand am facut si plafonierele (cred ca pe la inceputul lunii mai) si nu am avut probleme cu ele. Am avut si eu discutii de genul "nu pune leduri ca se ard" si am vazut masini carora li s-au ars ledurile, dar eu cred ca cel mai important este sa folosesti leduri de calitate. Eu am luat ledurile de pozitie de la Zexstar, printr-un prieten care colaboreaza cu ei.

leduri pozitie

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Sep 24, 2009 9:53 pm

Foarte frumos tutorialul Cix si rezultatul profesionist, ai mana de mester. O sa ma apuc si eu de faruri sa le vopsesc negre dar pe lancerul clasic nu dau asa bine angels eyes.

Avatar utilizator
ALT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 19, 2009 10:54 pm

Mesaj de ALT » Dum Noi 01, 2009 4:25 pm

salut,
geamul farului se dezlipeste greu ?
(am incercat cand aveam audi sa dezlipesc unul si mergea f.f. greu). merci

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Noi 01, 2009 10:47 pm

Geamul farului nu se da jos foarte greu: trebuie bagat farul in cuptor si incalzit, dupa care se va desface destul de usor. Este destul de migalos, dar sansele sa se sparga sticla sunt foarte mici.

Avatar utilizator
gabor13us
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 16, 2008 12:12 pm

Mesaj de gabor13us » Lun Noi 02, 2009 8:31 pm

ale mele s-au ars amandoua asa ca daca o sa am timp o sa-mi fac unele dupa modelul tau...

Avatar utilizator
gabor13us
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 16, 2008 12:12 pm

Mesaj de gabor13us » Mar Apr 06, 2010 2:12 am

de unde ti-ai luat leduri? nu s-au ars?
ma gandesc sa imi schimb doar ledurile si sa pastrez inelele vechi...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Apr 06, 2010 10:34 am

Ledurile le-am luat de la un magazin care vinde piese electronice. Sigur aveti asa ceva si prin Cluj. Dupa cum scrie in primul post am folosit "doua leduri albe (standard mi se pare ca sunt de 3.5V si 20mA) si o rezistenta de 270 ohmi".

Mi se pare ca inelele astea lumineaza un pic cam slab. Ziua nu se vede daca sunt aprinse, ci doar noaptea daca sunt stinse farurile. In curand o sa imi iau niste inele cu leduri smd, vezi AICI.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Apr 06, 2010 8:42 pm

dupa cate vad, ledurile se monteaza in locul luminilor de pozitie, pt ca au soclul t10.
se pot lega doua inele in paralel pt fiecare faza, si se poate ajunge la becul de pozitie?
cam ce dimensiuni avem noi la masini? cix am vazut in tutorial ca ai facut un cerc cu diametrul de aprox. 9cm, dar oricum farurile cu lupa au alta forma, si cercul nu este complet, ai idee cam ce diametru au oglinzile de la cele 2 faze? as putea sa la masor prin geam fara sa desfac farul dar nu stiu cat de exacta ar fii masuratoarea.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Apr 06, 2010 9:36 pm

Inelele se pot lega cum vrei pentru ca au fire, iar acestea pot fi desfacute. La farul normal diametrul inelelor este de 140mm pentru cercul mare si 100mm cel mic. Am gasit pe unul care si-a facut farurile fain. Vezi AICI.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori