Inlocuire Discuri + Placute Lancer

How to?
Avatar utilizator
bobu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 15, 2008 6:33 pm

Mesaj de bobu » Sâm Aug 29, 2009 12:16 am

Intreaga operatiune dureaza la tipul din video, 6 minute (pt o roata) cu explicatiile de rigoare.
Pentru a schimba doar placutele, timpul se reduce la 3 minute de roata (dupa ce se da roata jos). Destept sistem domn'le:
http://www.youtube.com/watch?v=SXRrhPXiNd0
http://www.youtube.com/watch?v=qfDGD1z5 ... re=related

In cazul in care se schimba discurile, este recomandat sa se curete suportul de prindere al discurilor daca prezinta rugina:
http://www.youtube.com/watch?v=dpW8tPlBTj0

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Sâm Aug 29, 2009 1:55 am

foarte folositor! si cand te gandesti ca la service iti pun 2ore de manopera....

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Aug 29, 2009 4:05 pm

Din cate stiu eu, la service unitatea de masura a manoperei nu este reprezentata de orele de ceas,
ci de ore.. tehnologice (sau ceva asemanator...)
oricum foarte bun tutorialul si bine venit in sprijinul tuturor, operatiunile-s simple,
nemaifiind nevoie de service..

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Aug 30, 2009 10:16 pm

Sa vezi 2 ore pentru 6 suruburi la montatul proiectoarelor . Poate gasim un tutorial si cu asta , ca sa facem diferenta de ore tehnologice ...

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Mar Sep 01, 2009 2:14 pm

Sa traiesti, Bubu!

Ar trebui incurajate tutorialele Do-It-Yourself. E ceva super tare daca esti pasionat de masina si tehnica.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Apr 19, 2010 10:19 pm

Revin cu impresii personale.
1. Imaginile prezinta un autoturism caruia i s-au mai schimbat discurile! Daca te afli la prima tentativa, vei fi surprins de prezenta a doua suruburi care prind discul de fuzeta. La mine se pare ca mecanicii de la MCar au fost si ei surprinsi de prezenta celor doua surubele, altfel nu-mi pot explica de ce mi le-au rupt in fuzeta si le-au polizat pina le-au adus la fata.
2. Discurile nu se desprind asa usor cum se vede-n filmulet, decit daca sunt montate de putin timp. Daca nu se desprind, aveti nevoie de un ciocan de plastic sau cauciuc si niste spray degripant.
3. Daca n-aveti presa pentru impins pistonul, puteti foarte usor sa-l impingeti folosind o placuta veche si levierul pentru desfacut roti. Pirghie faceti prin fereastra de vizitare aflata pe mijlocul etrierului. FOARTE IMPORTANT: DACA ALEGETI ACEASTA METODA, SCOATETI AMBELE SURUBURI DE CULISARE, NU NUMAI CEL DE JOS!!! Daca nu faceti asa, riscati sa-ndoiti surubul de culisare.
4. Intr-adevar, toata treaba dureaza maxim 10 minute pentru fiecare roata, in conditiile in care nu exista suruburile de prindere a discului de fuzeta, prinderea facindu-se prin..rugina.
5. Daca n-aveti suruburile alea sau daca n-ati reusit sa le salvati, verificati stringerea suruburilor rotilor pentru inca vreo 2-3 zile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori