Demontare Fata De Usa Lancer X

How to?
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Iul 26, 2009 3:36 pm

Cand am desfacut usile am apucat sa fac cateva poze, asa ca facem un mic tutorial. Fiecare fata de usa este prinsa in 3 suruburi si in cleme de plastic.
Toate cele 3 suruburi sunt acoperite de niste dopuri de plasctic care ies foarte usor cu o surubelnita dreapta.

1. Se desfac cele 3 suruburi.

Primul surub este in manerul de care se trage usa.



Al doilea surub in golul de unde se deschide usa.



Al 3-lea surub - la usa din fata - este partea dinspre spatele masinii.



Cele 3 suruburi la usa din spate.



2. Incepand din partea de jos, se targe de fata de usa pentru a iesi din cleme. Pana iese prima clema e mai greu apoi ies mai usor. Nu se rupe nimic, deci nu trebuie sa va fie frica sa trageti.

3. Dupa ce a iesit fata de usa mai este prinsa de cablurile pentru geamurile electrice si de cele pentru deschiderea usii. Cablul pentru geamurile electrice e prins printr-o mufa care nu iese greu - nu am apucat sa ii fac poza.
Cele doua cabluri pentru deschiderea/blocarea usii se scot usor. Urmariti sagetile.
Se elibereaza protectia cablului din fata de usa:



Se elibereaza varful metalic din plasticul in care este prins:



Varful metalic iese in sus:





Cam asta ar fi pentru desfacut. Montatul la loc este similar.

OBS: Cand se monteaza la loc cablul pentru blocarea/deblocare usii trebuie sa actionati butonul din interior pentru a va asigura ca protectia de plasctic a cablului este fixata bine.

Succes.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori