Montaj Kit Xenon Pe Noul Lancer

How to?
Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Vin Iul 24, 2009 11:17 am

Salut!

Cineva care a mai desfacut farurile si a pus xenon pe modelul nou de Lancer poate sa dea niste detalii aici, pls?
Sunt sigur ca intereseaza pe foarte multi.

Max.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Mar Aug 04, 2009 5:03 pm

Salut!

Intrucat nimeni nu a postat, o sa pun ce am gasit eu. Nu e pentru Lancer, dar principiul e exact acelasi.
Singurul lucru diferit e demontarea becului de faza scurta care se poate afla din manualul de electrica deja postat la cealalta sectiune.

XenonInstall

Spor la instalari!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Aug 04, 2009 6:06 pm

Sincer, pe alte forumuri si chiar si aici intr-un topic, am obosit in a milita impotriva chinezariilor respective. Care este diferenta intre "inventatorul" care isi punea bec de 100w pe dacie pe vremuri sa vada mai bine si cei care isi pun "xenoane" fara spalator far, auto-leveling si cel mai important: FAR SPECIAL XENON? Mai analizati si partea legala si partea practica, exista si alti participanti in trafic, ii orbiti!!!

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Aug 04, 2009 6:10 pm

multumiri..e interesant doar ca nu-mi inspira incredere partea cu gauritul capacului

am vazut si xenoane puse fara self-leveling si lupa si chiar nu bateaua aiurea sau in ochii altora..bineinteles proportia este infinit mai mica fata de ceilalti..
degeaba iti pui xenon daca nu il si reglezi apoi ..

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Aug 04, 2009 6:13 pm

QUOTE (ligla @ Aug 4 2009, 05:10 PM) multumiri..e interesant doar ca nu-mi inspira incredere partea cu gauritul capacului
Faruri aburite....

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Aug 04, 2009 6:20 pm

am unu deja

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Aug 04, 2009 6:31 pm

I know it, de asta nu recomandam nici eu gauritul....

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Vin Aug 07, 2009 12:59 pm

@Chacha: Am xenon montat pe o alta masina de un an. Eu le-am facut reglajul pe intaltime. NU am primit 1 flash de la alt participant la trafic deranjat de 1 an. Mai mult deranjaza taranii aia cu halogen care iti bat in ochi de prost ce sunt reglate farurile.
Inainte sa fii ferm impotriva iti recomand sa mergi cu un om care le are reglate bine pe masina. Mai discutam dupa.
Apropo de xenon original. Am vrut sa pun cel cu lupa pe varianta INVITE. Se poate ca face parte din kit de rallyart. Ma costa aprox 3500E fara manopera. Eram dispus sa dau si 1000e. Asa ca .....

Din cat am studiat farurile de la noul lancer, nu ar fii nevoie de gaurire. Farul e diferit ca la Leon. Mai apropiat e farul de la Accord care are pe faza scurta tot 9006. Recomand cu caldura sa cititi in manual partea de faruri, unde scrie cu detalii cum se inlocuieste becul si cum se regleaza farul.

Xenon pe honda accord 9006

Luni o sa le iau si vreau sa le fac eu montajul ca sa nu se trezeaza un mester destept sa imi rupa vreun picior la far.
Dupa ce le montez revin cu detalii.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Mar Aug 11, 2009 10:53 am

Sunt proaspatul posesor al unui set de xenon pe faza scurta de 5000k.

Operatiunea a fost muuult mai usoara decat am postat mai sus.
NIMIC NU A FOST GAURIT SAU MODIFICAT LA MASINA.
Operatiunea e exact echivalenta cu o inlocuire de bec, nimic mai mult!
Am cumparat un set GT Hid de la Doru(Mentor_Squad). E un baiat foarte serios, activ pe forumul masini.ro.

Operatiunea a constat in:
-scoatere bec halogen din far, prin rotire(poate sa fie un pic intepenit)
-montare bec xenon in far identic prin rasucire
-legarea instalatiei pe mufa veche ce intra in bec halogen(atentie la polaritati)
-fixare balasturi

Tin sa mentionez ca nu dau nici un fel de erori sau probl.

Succes la montaj!

PS: prima poza arata diferenta xenon, halogen, doar un bec montat si unu stoc. A doua e cu set complet. Am facut poze cu tel care e cam praf la calitate. In realitate nu face haloul albastru si nu deranjeaza.
Fişiere ataşate
10082009_001_.jpg
10082009_001_.jpg (149.75 KiB) Vizualizat de 6672 ori
10082009.jpg
10082009.jpg (167.98 KiB) Vizualizat de 6681 ori

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Aug 12, 2009 6:22 pm

dar cu garantia masinii cum e?
mi se pare ca nu aveai voie sa intervii la instalatia electrica, iar daca ai intervenit e posibil sa fii pierdut garantia la instalatia electrica.
nu stiu sigur de asta am intrebat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori