Montaj Kit Xenon Pe Noul Lancer

How to?
Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Aug 12, 2009 6:33 pm

QUOTE (Maximusdm @ Aug 11 2009, 10:53 AM) NIMIC NU A FOST GAURIT SAU MODIFICAT LA MASINA.

Pai si legatura intre balasturi si becuri cum se face?
balasturile sunt langa becuri? nu au de suferit datorita incalizirii acestora?

Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Mie Aug 12, 2009 7:00 pm

nini este corect ceea ce scri si anume nu ai voie sa umbli la partea de instalatia electrica!!!. Trebuie sa te duci la un service autorizat Mitsubishi si il vor monta ei. Aici incep problemele, majoritatea nu sunt in stare sa schimbe niste oglinzi electrice fara sa produca vreo paguba masini. Recomand sa va cumparati farurile complete fara alte modificari si fata batai de cap.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Joi Aug 13, 2009 9:37 am

@maximusdm :

Te rog sa ne spui care a fost pretul instalatiei si daca a fost nevoie si de ADAPTOARE DE EROARE BEC ARS.


Multumesc !

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Vin Aug 14, 2009 9:48 am

Salut, baieti!

Am fost un pic prins cu treaba zilele astea si nu am apucat sa intru pe forum.

Legat de modificari la partea electrica si pierderea garantiei. Daca faceti modificari de structura a ei(taiati fire, lipiti alte circuite, de ex cum se face la montarea de senzori de parcare si asta afecteaza instalatia(se dovedeste ca asta e cauza, NUMAI ATUNCI se pierde garantia)).
NU se pierde niciodata garantia daca te vrei sa schimbi becurile stoc cu niste becuri Philips blue vision de exemplu. Eu practic asta am facut si partea frumoasa e ca pot sa pui oricand becurile stoc la loc, pentru ca nimic nu e modificat.
Instalatia arata cam asa:


BEC XENON-----------BLAST----RELEU---MUFA BEC---- (Aici era vechiul bec)


Deci se scoate mufa din bec si se cupleaza la releu. Cam asta e tot, numai sa aveti grija la polaritati(rosu la rosu).
Becul se pune in far exact cum l-ati scos pe cel stoc(are exact acelasi soclu).


@Tanaka- becul oricum nu se incalzeste mai mult ca unu cu halogen. Oricum nu e cazul pentru ca firele sunt de cel putin 40cm intre blast si bec. Oricum ce ai zis e corect si firele si blasturile trebuie puse cat mai departe de surse de caldura pentru ca altfel risca sa se coaca electronica din balasturi sau sa se topeasca izolatia de pe fire. Eu le-am pus undeva cat mai pe lateral, langa aripa.

Legat de montajul la service: Am intrebat cat ma costa sa imi puna xenon. Raspuns scurt 12mil. Zic bineeee, cat ma costa cu instalatia mea. Raspuns 4 ore manopera(LOL)= cam 4 mil. Plus ca nu sunt prea atenti cum lucreaza.

@AdiCar: Daca ai lancer nou NU este nevoie de corector bec ars. Acestea te ajuta doar daca ai calculator care monitorizeaza starea becurilor. La lancerul nou nu exista. Mie nu imi da nici o eroare. Dar daca vrei mortis costa cam 60 ron.

Eu le-am luat de aici:
http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=2039.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Vin Aug 14, 2009 11:38 am

Multumim de raspuns !

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Aug 14, 2009 1:27 pm

QUOTE (Maximusdm @ Aug 7 2009, 12:59 PM) @Chacha: Am xenon montat pe o alta masina de un an. Eu le-am facut reglajul pe intaltime. NU am primit 1 flash de la alt participant la trafic deranjat de 1 an. Mai mult deranjaza taranii aia cu halogen care iti bat in ochi de prost ce sunt reglate farurile.
Inainte sa fii ferm impotriva iti recomand sa mergi cu un om care le are reglate bine pe masina. Mai discutam dupa.
Apropo de xenon original. Am vrut sa pun cel cu lupa pe varianta INVITE. Se poate ca face parte din kit de rallyart. Ma costa aprox 3500E fara manopera. Eram dispus sa dau si 1000e. Asa ca .....

Din cat am studiat farurile de la noul lancer, nu ar fii nevoie de gaurire. Farul e diferit ca la Leon. Mai apropiat e farul de la Accord care are pe faza scurta tot 9006. Recomand cu caldura sa cititi in manual partea de faruri, unde scrie cu detalii cum se inlocuieste becul si cum se regleaza farul.

Xenon pe honda accord 9006

Luni o sa le iau si vreau sa le fac eu montajul ca sa nu se trezeaza un mester destept sa imi rupa vreun picior la far.
Dupa ce le montez revin cu detalii.

Am mai scris si in alta arie legat de xenon, si eu am avut xenon si nu am primit nici un flash, dar cand cineva a dat o tura cu masina mea si am vazut cand vine cum se vede, m-am facut mic de rusine. Nu e vorba de faptul ca ai tu level-ul jos la faruri sau nu, exista o lupa gandita pentru o anumita cantitate de lumina, pe care cu xenon o da de vre-o 3 ori mai puternica. Poti tu sa lasi farurile in jos cat vrei de mult, nu conteaza, dar cand vezi in oglinda retrovizoare 2 sori de culoare alba sau albastra, imediat incepi sa umplii frigiderul respectivului. Daca stai in lateralul farului, tot esti deranjat de lumina imprastiata, deci nu conteaza ca ai dat tu farurile in jos. Daca vreti xenoane, atunci montati lupe pe ele sau cumparati ceva aftermarket cu lupe, evident nu ceva de la Mitsubishi ca va rupe la pret. Da recunosc, se vede belea cu xenon, cu becurile originale nu prea vezi mare lucru, mai ales ca sunt galbui. Dar exista becuri Phillips albe care isi fac treaba cu brio, le-am vazut in actiune si e ok.

http://www.youtube.com/watch?v=RDjTglCu84U

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Dum Aug 23, 2009 10:27 pm

Salut 2dor!

Sunt de acord cu tine. Xenon fara lupa face de cateva ori mai multa lumina ca un halogen. E imposibil sa nu deranjeze deloc, dar poti sa faci sa deranjeze cat mai putin pe ceilalti si sa conduci noaptea mult mai in siguranta. Tine de alegerea fiecaruia si cat de buna vizibliate are stoc. Eu nu vedeam mai nimic cu farurile stoc. Asta a fost alegerea mea.

Tebuie sa exista un echilibru intre pericolul de accident din lipsa de vizibilitate si a deranja cat mai putin pe ceilalti participanti la trafic.

Maxx.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Mar Sep 01, 2009 2:09 pm

Intrucat am mai fost intrebat pe pm o sa raspund aici.

Tipul de becuri pentru faza scurta (Lancer ultimul model) este 9006 HB4. Pe faza lunga cred ca 9005 dar nu sunt 100% sigur.

Maxx.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mar Sep 01, 2009 3:35 pm

Corect si in plus 9005 = HB 3.

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Lun Dec 14, 2009 10:25 am

vizibilitatea cu farurile stoc de la mitsu lancer 2008 invita al meu e jalnica noaptea- nu se vede nici la 5 metri ceea ce a ingrozitor la aparitia unor animale mici etc

de 10 mii de ori m-am dat jos din masina ca mi se parea ca s-au ars da atata pot saracele .............

deci ce sa cumpar de unde si cat costa .............. mai ales pe faza scurta ma intereseaza ............ alea is de toata jena ... nici la skoda fabia nu aveam o stare de nesiguranta ca la lancer ............

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori