Instalare Subwoofer + Amplificator

How to?
Avatar utilizator
danutz_144
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 03, 2010 1:15 am

Mesaj de danutz_144 » Vin Sep 03, 2010 1:29 am

stima andrei pot sa te intreb ?:
daca am un amplificator low buget majestic 4x40 W posibilitate 2x80W pot sa ....
pun cablul de + la conectarea de bricheta? iar cablul minus sa il leg pe unu din suruburile din portbagaj?

pot sa iau semanl de la un difuzor deoarece nu doresc desfacerea casetofonului din lacasul lui.

care ar fi riscurile daca nu pot sa scot casetofonul de acolo si nu pot lega firul de remote.
sepecific ca ma ajutat mult schema si descrierea ta dar nu ma pricep mult dla astfel de scule deci nu as vrea sa fac ceva si sa ma coste mult repaatia.
.nu pot ajunge la bateria amasin si as prefera alimentarea de la bricheta.
am inteles vag ca se poate lua semnal de la un difuzor..
subuferul este un no name well de 400 W 150 rms ,
m-am gandit sa iau un kit de cabluri ,,stock''
daca ma poti ajuta cu un raspuns . cum as putea sa leg statia la alimentarea de la pricheta ..eventual sa nu te superi ca am scris mai mult...
astept raspuns stima

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Sep 03, 2010 12:18 pm

Nu te juca cu alimentarea . Doar daca tii sub scaun extinctorul .
Ai nevoie de cabluri cu o sectiune cat de cat mare , iar cele de la bricheta sunt subtirele .
Semnal poti sa iei de la difuzorul din spate cu un adaptor , dar alimentarea amplificatorului ( borna + ) trebuie facuta de la baterie cu cablui corespunzator .
Masa o poti lua de la un surub din portbagaj .
Mai ai nevoie si de remote pentru statie , de la casetofon sau surse alternative .. bricheta , etc

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Sep 03, 2010 2:58 pm

Ti-a raspuns Bughy. As putea sa completez doar ca poti pune un fir cu intrerupator intre borna de + si cea de remote a amplificatorului ca sa renunti la cablul de remote tras prin masina.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Sep 03, 2010 9:06 pm

cablul de + de la baterie tras, ar fi bine sa aibe si o siguranta pe el.

Avatar utilizator
danutz_144
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 03, 2010 1:15 am

Mesaj de danutz_144 » Dum Sep 05, 2010 1:06 am

am gasit pe unde sa infiltrez acel cablu de la alimentarea ..am gasit acel spatiu dintre borna + si interior.
de aceea vroiam sa fac asta de la bricheta. .
as vrea sa specifice cineva acolo in lista de la postul cu schema..de ce nu e bine sa fie ...alimentat de la bricheta....
cablul care ajunge la acea sursa alternativa este prea subtire si de acea exista perocol de incendiu.....asta e problema...ca eu am avut ghinionul sa dau peste un deontolog care se dadea in stamba dar nu a putut sa imi explice clar asta..eu am spus problema.

oricum daca poate cineva sa ma ajute ...in continuare
http://www.2shared.com/file/Ed6r3j1D/New_Folder.html
despre cum si unde ar putea intra cablurile in statie.. unde sa le conectez.
pentru pocnitoarea asta de statie...voi folosi cabluri de 10 mm.daca ma poate ajuta cnv raman dator.stima

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori