Modul Inchidere Geamuri Automat/de La Telecomanda

How to?
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Mai 02, 2009 10:12 am

Fiind mai uituc din dotare, mereu imi uit masina deschisa/geamuri deschise desi pana acum am avut noroc (poate si pentru ca stau in Bistrita ). Sper ca meseriasii sa nu citeasca acest topic ca se apuca sa-mi verifice masina in fiecare seara. Astfel, am zis sa imi fac ceva la problema incat sa nu uit. Studiind problema, ligla mi-a oferit varianta din topicul acesta insa mi se pare mult 130 de RONi pentru 8 diode.

Pentru doritori cu geamuri electrice, fata spate, toata problema in 3 cuvinte implica: pentru fiecare buton de la comanda de la sofer de inchidere a geamului (daca este prin impuls) se dau doua comenzi, una de verificare daca geamul este inchis si a doua de actionare a macaralei de la usa sa inchida geamul in caz contrar. Deci sunt necesare 2 diode/geam sau buton. Ideea este ca la Carisma, dupa 30 secunde sau 1 minut de la scoaterea cheii din contact, teoretic se taie curentul, practic, se taie alimentarea doar la butoanele de la geamuri, dar nu si la mecanisme (adica la motoras), astfel ca se poate face un cablaj frumos si mititel care sa inchida geamul. Eu voi opta pentru varianta sa le inchid din alarma, deci nu sa se inchida automat si asta pentru ca am la alarma de la masina o iesire auxiliara care se actioneaza prin tinerea timp de 2 secunde a butonului 2 apasat. Poate uneori nu vreau sa imi inchid geamurile complet fiind vara si cald afara si vreau sa le las usor deschise pentru a se aerisi masina.
Astfel, exista 2 variante de pozitionare a modului:
1. in usa langa comenzi cu conditia sa se traga un fir de la alarma pana la usa (suna prea complicat)
2. undeva in bord (unde e si alarma) unde sa se caute firele care comanda inchiderea geamurilor (asta va fi studiata pe viitor, doar sa ma eliberez putin).

Daca sunt si alti doritori, pastram legatura...

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Sâm Mai 02, 2009 10:19 am

propun ca weekendul viitor daca ne vedem sa ne inarmam cu un set de surubelnite si chei si sa nu mergem prea departe de civilizatie pentru a putea achizitiona cele necesare
mi-ar place si mie treaba asta mai ales deschiderea automata a geamurilor "aerisire de vara" (partea din fata doar ca numai aia e electrica )

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Mai 02, 2009 10:31 am

Deschidere automata , unde am scris asta?
Ma refeream ca la mine nu vreau sa se inchida automat geamurile ci sa le pot inchide din buton pentru ca uneori nu am chef sa le tin inchise complet vara. Pentru asta voi folosi alarma. Daca nu exista alarma, singura varianta o vad ca la inchidere usi, sa se inchida geamurile automat, nefiind nici un buton programabil pe cheia de la Matza... Daca exista alarma si are vreun buton (sau mufa) auxiliar liber, se poate folosi ce am scris eu mai sus.

Asta nu ne opreste sa nu ne intalnim

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Sâm Mai 02, 2009 10:53 am

pai cum merge inchiderea lor n-ar merge si deschiderea pe butonul celalalt?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Mai 02, 2009 11:08 am

Ba da, dar deschidere directa, adica deschide complet geamul, nu doar 2 cm cat as vrea eu. pentru 2 cm e cam complicat si sincer, ma doare capul sa ma apuc de asa ceva...

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Mai 09, 2009 10:23 pm

Nici la mine...care am prevazuta inchiderea geamurilor din cheie, nu se pot deschide..... pacat....

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori