geam electric nefunctional / demontare plastic usa

How to?
Avatar utilizator
flman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 30, 2008 11:26 pm

Mesaj de flman » Sâm Aug 30, 2008 11:45 pm

Salut si bine v-am gasit!

Am un Colt CZ3, 1.3 l. Geamul de pe partea dreapta nu se mai deschide. Cred ca este o problema de contact electric. Am ramas impotmolit cu masina in noroi, geamul s-a umplut de noroi si ulterior am fost nevoit sa il las jos. A doua zi nu a mai functionat cand am vrut sa il las jos din nou. Cand apas butoanele pentru actionarea gemului nu se aude niciun zgomot.

Am mai patit ceva asemanator la o alta masina si la service a fost rezolvata problema in mai putin de 20 de minute, curatand doua piese metalice care nu mai faceau bine contact. Am vrut sa desfac partea de plastic a usii dar nu am reusit. Am identificat doar patru suruburi accesibile la usa. Unul sub mecanismul de deschidere, unul sub manerul de care tragi usa ca sa o inchizi si doua sub usa. Dupa ce le-am desfacut partea de plastic a ramas la fel de fixa. Am descarcat Workshop Manual-ul dar nu ma ajuta.

Are cineva experienta cu desfacerea usii pentru a ajunge la mecanismul electric care actioneaza geamul?

Va multumesc,

flman

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Aug 31, 2008 9:23 am

Interioarele usilor, pe langa suruburi, mai sunt prinse cu niste cleme "arici". Se intampla ca atunci cand le desfaci sa se mai rupa cate o clema dinasta. Eu am vazut cand mi le-au desfacut sa imi puna folie, dar aveau baietii de-acolo cleme de rezerva. Daca esti sigur ca nu mai este nici un surub, poti sa tragi de ea usor din partea de jos. Dar daca nu ai mai desfacut pana acum, mai bine chemi un prieten care a mai desfacut. Succes.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Oct 05, 2010 11:10 am

Unde se gasesc acele cleme?

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mar Oct 05, 2010 1:09 pm

Nu te chinui degeaba...suna aici...0723.247.578 George.
A desfacut masina mea/moro/apple ....si multe altele, pe langa asta se pricepe si la electrica foarte bine.

Daca chiar vrei sa o faci tu ...degeaba te interesezi de acum unde sa gasesti clemele pt ca nu stii cum arata si nu vei sti ce sa cumperi...chiar daca le rupi nu sunt o avere, stai linistit.
Daca esti 100% convins ca nu mai sunt suruburi trebuie sa tragi mai intai de partea de jos .....TRAGI FERM DAR SA AI GRIJA SA NU TRAGI PREA IN SPATE DE FATA DE USA PT CA RUPI CLEMELE DE SUS....FERM SI SCURT !!!!

Bafta !

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori