Curatare Egr Si Clapeta Acceleratie 2.0 Tdi (bsy, Outl

How to?
Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Lun Apr 13, 2015 3:55 pm

Va salut,

in urma unor articole citite pe ici-colo, m-am gandit ca ar fi bine (la 82.000 km) sa curat si eu clapeta de acceleratie si egr-ul, mai ales ca ocazional
aveam parte si eu de sacadarea celebra a dieselului de VAG. Va atasez ce am gasit dupa demontarea pieselor, si succint voi descrie pasii (desi e acelasi lucru
ca si aici https://www.youtube.com/watch?v=zN4he3H4Nok, minus o mufa si garniturile noastre sunt altfel).
Aveti nevoie de: compresor aer (optional - eu am suflat compartimentul motor de praf, si am uscat piesele curatate cu el), set biti torx, set biti imbus, cheie cu clichet (preferabil mai mica), prelungitor, carpe, spray curatat carburator (de ex. din Auchan, Holts 500 ml e 10 lei), manusi chirurgicale
1. se sufla de praf compartimentul motor
2. se ridica masca de plastic de pe motor, mai intai de pe cei doi suporti din plastic din fata, apoi se gliseaza de pe suportul din spate
3. nu este necesar sa scoateti joja, nici sa deschideti busonul de ulei
4. cu o surubelnita se desface clipsul furtunului de admisie aer, de pe corpul clapetei de acceleratie (defapt trebuie doar glisata clema putin in sus)
5. se scoate furtunul si apoi se obtureaza cu o carpa curata sau cu o punga mai groasa prinsa cu un elastic, ca sa nu va cada mizerie inauntru.
6. se desfac suruburile care prind conducta de recirculare gaze de EGR (dreapta sus, imbus mare, nu mai retin de cat), cu atentie sa nu pierdeti garnitura (sigur ca e bine sa luati alta ca sa o inlocuiti)
7. se scoate mufa de pe clapeta de acc., cu o surubelnita lata mica faceti parghie pe clema de pe mufa, usurel, iese foarte usor
8. se desfac cu un torx cuplat la cheia cu clichet suruburile care prind clapeta acc. de EGR, ele sunt asa: unul chiar in fata voastra, unul e in dreapta langa mufa, aici trebuie prelungitor,
iar unul foarte lung care merge prin EGR pana pe corpul admisiei, e in stanga si mai dedesubt, dar e usor de gasit
9. se scoate clapeta de acceleratie, se da bine cu spray si cu o periuta de dinti tare se freaca bine, procedeul se repeta pana cand metalul si clapeta e lucios si curat complet. Atentie aici
lucrati pe niste ziare, o sa iasa de acolo multa mizerie, ca o smoala, stergeti din cand in cand cu carpa. Dupa ce e totul curat, am suflat cu aer comprimat piesa pentru uscare.
10. se scoate valva EGR, care mai are 2 suruburi torx, asta iese iarasi usor. Mare grija si cand scoateti clapeta si cand scoateti valva, ambele au 2 garnituri, spre partea de sus,
sa nu le pierdeti. Ele se pot si inlocui, daca e cazul. Se curata si valva EGR la fel ca si la pct.-ul 9. Asta va fi mai murdara, eu am avut depuneri de aprox. 5 mm pe pereti.

In principiu, un tub de spray e de ajuns. Montajul l-am facut fix in ordinea inversa. Pentru cei cu mai mult timp la dispozitie, se poate curata si galeria de admisie.
Mie operatiunea mi-a luat cam o ora si jumatate, incet si in liniste, fara galeria de admisie.
Daca am omis ceva, va rog sa ma trageti de maneca. Altfel, spor la treaba !
Fişiere ataşate
schema.jpg
schema.jpg (78.06 KiB) Vizualizat de 7417 ori
DSC_0036.JPG
DSC_0036.JPG (1.71 MiB) Vizualizat de 7346 ori
DSC_0035.JPG
DSC_0035.JPG (1.23 MiB) Vizualizat de 7359 ori
DSC_0032.JPG
DSC_0032.JPG (707.05 KiB) Vizualizat de 7354 ori
DSC_0034.JPG
DSC_0034.JPG (882.09 KiB) Vizualizat de 7385 ori

Avatar utilizator
pasek
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 25, 2010 9:13 pm

Mesaj de pasek » Lun Apr 13, 2015 5:10 pm

Foarte interesant si util. Multumesc !

Avatar utilizator
raduph
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 14, 2014 3:22 pm

Mesaj de raduph » Joi Apr 23, 2015 1:55 pm

Bun,

Si eu ma tin sa curat EGR-ul de ceva timp, cu toate ca momentan merge foarte bine motorul. Sunt curios ce se gaseste acolo la 70.000 km, masina fiind condusa de catre proprietarul anterior numai in oras!

Multumim de info.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Mai 18, 2015 8:12 pm

Salut,

M-am ocupat si eu de operatiune, insa am curatat doar clapeta de acceleratie (si bonus furtunul de admisie).

Intrebare: cum ai reusit sa dai la o parte conducta de recirculare a gazelor (dupa ce ii desfaci cele 2 suruburi...logic) ca sa desfaci surubul (care prinde egr-ul) din dreptul ei...din spatele conductei. Am miscat de ea stanga-dreapta, sus-jos si nu vrea sa se dea mai incolo deloc...si nu pot sa desfat surubul care prinde egr-ul...

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Vin Mai 22, 2015 3:55 pm

L-am desfacut cu o cheie cu clichet si prelungitor mic, cu bucsa aia unghiulara din set, astfel cheia intra la un mic unghi. Poti si fara bucsa unghiulara cu un mic prelungitor subtire pe capul hexului, dar cu grija.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 22, 2015 8:01 pm

Mersi de info.

Am incercat cu tot ce aveam in dotare inclusiv cu prelungitorul unghiular, dar nu am reusit. Ce-i drept...capetele de cheie cu torx pe care la am in trusa sunt cam butucanoase. Vad eu ce fac....macar am curatat clapeta de acceleratie...tot e ceva.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Mai 23, 2015 3:11 pm

Gata am rezolvat. Am curatat si egr-ul.

Aviz amatorilor: dati jos egr-ul si curatati-l cat inca este cald motorul ca sa cada mai usor depunerile (in caz contrar se inaresc ca piatra)
Depunerile pe partea dinspre galeria de admisie erau cam de 5mm grosime...nici nu vreau sa ma gandesc ce o fi in galeria de admisie. In cazul meu este pentru prima data cand curat egr si clapeta de acceleratie in 127000 km.

Am folosit alternativ solutie la spray speciala pentru curatat egr (Winns 28 lei 400 ml), pentru curatat carburatorul, pentru curatat blocul motor si pentru frana (la final pentru degresat). Dintre toate cea pentru egr a dizolvat cel mai bine si mai repede depunerile....dar tot periuta de dinti a fost unealta principala )

Avatar utilizator
iustin212
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 29, 2009 9:58 am

Mesaj de iustin212 » Sâm Oct 24, 2015 8:02 pm

Salut , felicitari pt acest topic , f util. Doresc sa fac si eu aceasta operatie , dar la motorul de 2.2 de peugeot.

Avatar utilizator
dieselbee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2012 2:45 pm

Mesaj de dieselbee » Mar Sep 20, 2016 5:58 pm

Are cineva codurile pentru garniturile ce vin pe langa EGR? Ar fi util de postat aici, banui ca ele ar trebui schimbate in momentul curatarii EGR.

Avatar utilizator
Alberian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 10, 2016 8:17 pm

Mesaj de Alberian » Lun Aug 14, 2017 6:58 pm

1) Garnitura valva egr cod: MN980261
2) Garnitura valva egr cod: MN980167
3) Garnitura conducta egr cod: MN980171
4) Garnitura furtun admisie cod:1505A473
Garniturile astea mi-au fost date de dealer. Ultima nu cred ca necesara operatiunii dar cei de la mitsu au recomandato.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori