Sfat Achizitie Colt 1.3 - 2006

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
marius20
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 08, 2013 4:29 pm

Mesaj de marius20 » Vin Sep 20, 2013 8:27 pm

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un Colt - motor 1.3 din anul 2006 (trebuie platita taxa de mediu)

Masina are 116000 km, 5 usi, aer conditionat, geamuri electrice

ca si probleme vanzatorul (tiriac auto) mi-a spus ca trebuie sa schimb un rulment pe fata, nu merge display-ul radioului, si are 2 puncte de rugina

pretul este de 2600 de euro

ce parere aveti? merita sau nu?
care este pretul schimbarii rulmentului?
ce informatii ar fi trebuit sa apara pe acel display? pot sa folosesc masina normal si cu el stricat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Sep 20, 2013 11:42 pm

salut...desi nu detin colt presupun ca e acelasi casetofon ca si pe lancer...acel display iti arata postul radio care se aude si ora sau daca e cd nr melodiei numele acesteia si timpul de cat timp ruleaza ..din ce am cautat eu pe net(nu stiu exact daca e vorba despre acel rulment) am gasit un rulment la 350 lei ceea ce nu pare scump tinand cont ca e vorba de o piesa ce cade 1 data la 100k km.
acele puncte de rugina daca nu sunt mari se rezolva rapid nu cred ca sunt o problema majora .
taxa cat e ? mie nu mi se pare nici scumpa nici ieftina

Avatar utilizator
marius20
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 08, 2013 4:29 pm

Mesaj de marius20 » Sâm Sep 21, 2013 9:18 am

Salutari, multumesc pentru raspuns

Taxa de mediu este aprox 400 E

Aceasta este masina

http://www.autovit.ro/mitsubishi-colt-C30646107.html

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Sâm Sep 21, 2013 10:15 am

Salve!
Datele de pe autovit au nevoie de o mica corectura: capacitatea cilindrica este de 1332 cmc, nu de 1297 cum scrie acolo.
Sa nu ai surpriza ca trebuie sa platesti mai mult la inmatriculare.
Referitor la displayul central, informatiile afisate sunt legate nu doar de cd-radio, ci iti ofera si date despre consumul instantaneu, mediu, viteza medie si despre autonomie (calculator de bord).

Avatar utilizator
marius20
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 08, 2013 4:29 pm

Mesaj de marius20 » Dum Sep 22, 2013 6:48 pm

salutari multumesc inca odata de raspunsuri,

am fost si am vazut masina si am constatat ca:
* a avut un accident pe partea stanga - are farul schimbat - se observa ca unul este nou si celalalt este matuit
- seria parbrizului nu corespunde cu seriile celorlalte geamuri - deci parbriz schimbat probabil
- pe bara fata se pot vedea urme de vopsea si mici crapaturi
- aripa si capota sunt indointe putin
* jantele sunt varza - extrem de zgariate si ciobite - imi pare rau ca nu le-am facut poze, dar nu am mai vazut in viata mea jante mai lovite ca alea
- la una din jante cred ca a fost blocat un prezon si l-a scos cu dalta ceva ca se vede gaura largita prin "aschiere" si pus un altfel de surub
* usa soferului prezinta urme de lovire de pereti - genul ala de lovituri mici exact pe marginea usii
* probabil ca are mai multi km decat e scris in anunt - scaunul soferului are o ruptura - genul ala de ruptura care apare la materialele uzate, cand le ies atele
- la toate manerele se vad mici si multe zgarieturi pe tabla, chestie care la o masina de 116000 km nu s-ar vedea nici dc ar fi taxi
- interiorul parea destul de murdar si uzat

dupa cele vazute nu am mai simtit nevoia sa-i fac si un test drive

Avatar utilizator
marius20
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 08, 2013 4:29 pm

Mesaj de marius20 » Dum Sep 22, 2013 6:51 pm

post dublu

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Dum Sep 22, 2013 7:23 pm

Salutare !

Daca sunt atatea lucruri pe care le-ai observat si te-au deranjat, cel mai cuminte e sa mai cauti.
As vrea sa iti ofer posibile explicatii pentru doua puncte mentionate de tine:

" la una din jante cred ca a fost blocat un prezon si l-a scos cu dalta ceva ca se vede gaura largita prin "aschiere" si pus un altfel de surub"
E posibil ca persoana respectiva sa fi avut antifurt si fie a pierdut , fie a stricat/rupt cheia antifurt, caz in care urmele pe janta e posibil sa fi ramas de la scoaterea "prin forta" a piulitei antifurt. La Colt rotile se fixeaza cu piulite.

" la toate manerele se vad mici si multe zgarieturi pe tabla, chestie care la o masina de 116000 km nu s-ar vedea nici dc ar fi taxi"
Sa stii ca vopseaua si lacul de pe Colt au rezistenta mecanica foarte prtoasta. Si eu am destul de multe urme sub manerele usilor, pe tabla, chiar daca nici eu si nici doamna mea nu avem unghii mari si ascutite, iar masina are aprox. 93 000 km. E drept ca portierele spate sunt mult mai putin folosite si prin urmare aproape fara urme.

Cam astea ar fi. Sa ai spor !

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Sep 22, 2013 9:54 pm

EU zic can u merita, mai cauta!

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Sep 24, 2013 11:04 pm

Nu merita ....mai incearca si vei gasi una pe gustul si bugetul tau!

Avatar utilizator
croko
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 21, 2012 10:57 pm

Mesaj de croko » Vin Noi 08, 2013 10:26 pm

m-am interesat si eu de aceasta masina si asa am ajuns pe acest topic
L-am sunat pe vanzator si am cerut mai multe informatii. Am vorbit cu un tanar amabil, care mi-a raspuns la intrebari si apoi mi-a trimis poze cu toate defectele estetice ale masinii.
M-a pus pe ganduri faptul ca mi-a zis ca nu prea stie istoricul masinii si ca nu a verificat-o in sistem.
Am facut pe detectivul si am aflat urmatoarele:
- masina a fost luata in leasing in 2006 deci nu s-a platit taxa de prima inmatriculare
- a facut cam 30.000 km pe an. Din calcule rezulta peste 200mii km in prezent
- la reprezentanta au fost schimbate bara fata de 2 ori, farurile, usa stanga, pragul stang, vopsite aripa stanga, aripa dreapta, capota, bara fata si parca aripa dreapta, toate acestea probabil pe casco.
- in 2008 a expirat casco, leasing, garantie si de atunci nu a mai calcat pe la reprezentanta
- vanzatorul mi-a zis ca a verificat masina pe situl CEDAM (site cu daune din RCA) si a gasit 2 daune, una pe partea stanga si una pe partea dreapta
- din poze se vede ca pragul stanga are vopseaua sarita si destula rugina, usa spate are pe colt circa 3-5cm de rugina, bara fata e reparata de amatori se vad urme de chit, gazata, iar vopseaua e crapata pe alocuri
interiorul este neingrijit, scaunele sunt patate toate, iar scaunul soferului are tapiseria rupta
- cartea de identitate a fost pierduta si s-a scos recent un duplicat pe care nu scrie nimic la proprietari
- cautarile pe net legate de fostii proprietari m-au dus la o firma de turism care avea si un rent a car
- l-am intrebat pe vanzator daca stia de rent a car si cand a dat in balbaiala am inchis subiectul

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori