Colt 1.1 Consum Ulei

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Aug 30, 2013 11:52 am

Salut pe aceasta cale din nou colegii coforumisti si din pacate revin cu o problema ce pare a fi f grava si as fi curios daca a mai patit cineva si eventual care au fost costurile de reparatie...de ceva timp masinuta mea de care sincer m-am cam saturat a inceput sa consune ulei...cam 1l la 6-700 de km...mentionez ca pana de curand nu lua un gram intre revizii...ma voi duce la mecanic,care a spus ca sigur sunt simeringurile de la supape si garnitura chiuloasa,insa va verifica si compresia,iar daca este sub 10,e durere pt ca inseamna ca sunt dusi si segmentii sau asa ceva...intrebarea mea pe scurt este daca a avut cineva sgmentii de facut la aceasta masina,pt ca pretul la simeringurile de la supape si garnitura chiuloasa este insignifiant raportat la ceea ce nici nu vreau sa ma gandesc despre segmenti. Cu stima...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Aug 30, 2013 12:14 pm

La 1.1 e cam slaba chiulasa sau garnitura, vezi daca ai ulei in bidonul de lichid de racire sau in radiator. apa si uleiul ala fac o mazga urata, o maioneza. Te poti uita si in busonul de umplere ulei daca ai asa ceva, si pe joja. Masina scoate fum albastru? La asa consum ar trebui sa fumege ca naiba! Daca nu iti scoate fum nu ar avea cum sa fie segmentii.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Vin Aug 30, 2013 1:57 pm

Sigur nu il pierzi pe la busonul de golire sau pe la garnitura de baie sau efectiv pe la vreun semering principal? La consumul ala de ulei si rabele ar fi invidioase pe fumul tau.

PS. cati km are mitsu?

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Dum Sep 01, 2013 6:07 pm

pierderi de ulei nu exista pe nicaieri...am avut de-a lungul timpului si pe la garnitura buson si pe la cea de sus de la culbutori...le-am verificat pe ambele...nu exista pierderi...azi dimineata insa, cand am plecat de la munte,fiind si frig si avand si companie,am rugat audienta sa priveasca cand dau prima cheie asa cum imi spusese mecanicul...si scoate fum...am fugit repde in spate si a accelerat-o un amic putin si scoate f mult chiar...zici ca e raba din aia de urca la deal...:-(...acum am comandat garnitura chiuloasa si simeringurile la supape asa cum mi-a spus mecanicul...saptamana viitoare imi va face si test compresie,pt a vedea daca sunt segmentii...daca se intampla sa fie asa ceva,desi nu mai am casco,sincer ii dau foc...am tot auzit de-a lungul timpului de ultrafiabilitatea japonezelor...tot stau si ma intreb unde Dumnezeu s-ar regasi si in masina mea acest lucru,avand in vedere faptul ca de cand o am mi-a scos numai peri albi cu diverse tampenii care au fost si mai totdeauna greu de diagnosticat...

Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Lun Sep 02, 2013 11:39 am

mistyque cati km are masina ??

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Sep 02, 2013 11:46 am

Te-a cam speriat topicul asta.

Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Lun Sep 02, 2013 9:07 pm

da

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mar Sep 03, 2013 7:57 am

124.000 cristina...si sincer...desi piticu,glumea cu speriatul de topic,eu unul nu pot decat sa fiu corect fata de fiabilitatea masinii mele...ea e cam incorecta,dar ma rog...nu as mai cumpara japoneza ever...nu m-a lasat in drum vreodata sau faze de genul,dar in acelasi timp am avut o gramada de idiotenii care au mai fost si greu de diagnosticat,iar in ce priveste piesele...ce sa mai zic?sunt anumite categorii de piese care vin doar pe "original" si atunci sa te tii cand vezi preturi,insa nici cu cele aftermarket nu imi e rusine...sunt diferente destul de mici,nesemnificative as putea spune fata de masini care se afla cu 2 clase peste...gen passat,insignia,chiar si marci premium...nu vreau sa continui pt ca ar fi offtopic...voiam doar sa ii raspund cristinei cat de succint posibil la intrebare/temeri...astazi ma duc sa ridic piesele si va tin la curent cu evolutia...

Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Mar Sep 03, 2013 9:27 am

Mulțumesc mult pentru răspuns..

Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Mar Sep 03, 2013 9:32 am

As vrea sa te mai ?ntreb dacă mașina e la tine de noua?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori