Colt 1.1 Masina Fiabila Sau Nu Prea ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Vin Aug 30, 2013 8:23 pm

Buna Katiush , cati km ai acum cu masina ? si ce piese ai schimbat ( daca ai schimbat ) si cum ti se pare intretinerea ( ma refer la costurile care apar )

Avatar utilizator
Katiush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 05, 2012 8:13 pm

Mesaj de Katiush » Vin Aug 30, 2013 8:32 pm

QUOTE (cristina_2013 @ Aug 30 2013, 08:23 PM) Buna Katiush , cati km ai acum cu masina ? si ce piese ai schimbat ( daca ai schimbat ) si cum ti se pare intretinerea ( ma refer la costurile care apar )

Am luat-o acum fix un an, acum are vreo 48000, insa merg zilnic cu ea de-abia de prin martie, inainte am cam fost sofer de weekend, fiind incepatoare.
Costurile au fost cam asa: anvelope iarna + vara, aprox 2300 ron (depinde si ce marca alegi), ambele seturi, avand si o dimensiune mai putin standard la colt, cred (195/50/15), schimb de ulei si filtre cam 300 de lei si placute de frana pe spate - 180 cu tot cu manopera, stiam de cand am cumparat-o ca vor mai tine cam 5000 de km si asa a fost.
Am in plan noi stergatoare, ca sunt uzate si sa inlocuiesc un catadioptru pe care l-am ciobit, am inteles ca ar fi cam 100 de ron, da'asta e din vina mea
Cam atat, costuri decente, zic eu pentru o masina cu care mergi zi de zi si vrei s-o faci in conditii normale.

PS: uitasem de Casco, e o mica avere

Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Vin Aug 30, 2013 10:00 pm

Iti multumesc pentru amabilitate..

Avatar utilizator
teutzue
EVO I
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 12:35 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de teutzue » Joi Sep 05, 2013 2:27 pm

Salutare tuturor,

Vin si eu in ajutorul tau si iti povestesc experienta mea cu un colt 1.1 classic nu cz3. Masina luata si ea in 2007, in prezent are vreo 142,000 la bord. Primele revizii bineinteles ca s-au facut la reprezentanta dar cu timpul le-am facut cu mana mea si tare bine a prins. Verificarile si diagnozele la service dar restul, frumusel cu mana mea. Eu acum pe la 140,000 am schimbat amortizoarele si bucsele din cauza drumurilor. Am mai schimbat totodata ventilatorul din fata radiatorului care raspunde de racire. Asta din cauza ca mai toti anii astia la ventilatie era comurat modul pentru dezaburire geamuri si din nu stiu ce motiv cand este comutat modul asta ventilatorul merge incontinuu.
Cat despre motor: este fasnet si consuma putin, in depasiri nu te ajuta asa cum ti-ai dori dar folosind o treapta inferioara la turatie mai mare isi face treaba.

Sper ca am contribuit cu putin la decizia pe care o vei lua. Asteptam verdictul final!

Avatar utilizator
cristina_2013
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 27, 2013 10:47 pm

Mesaj de cristina_2013 » Joi Sep 05, 2013 7:34 pm

Mulțumesc pentru comentariu tău...

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Dum Oct 20, 2013 10:43 pm

Saut,

daca nu e prea tarziu si ai facut deja alegerea (daca a ramas Colt-ul te felicit) pot sa iti spun urmatoarele (ca si fost posesor de colt)
90.000 km cat am avut masina nu am avut probleme cu ea.
am schimbat un injector pe garantie , dar a fost un caz absolut izolat pentru ca am asteptat 1 luna pentru a primi unul pe comanda speciala. Cauza - benzina petrom (A fost prima si ultima data cand am pus) .
ai sa vezi multe pe formum despre diversi "greierasi" si alte probleme mai putin importante , dar de fiabilitate nu cred.
eu nu sunt geul care menajeaza masina (evitare excesiva obsacole (gropi, santuri, denivelari etc). am mers cu ea pe toate tipurile de drum posibil fara nici o problema.
daca ai grija de ea (ma refer la revizii regulate) te va sluji fara probleme.

spor,

LE. vezi aici mai multe detalii:
http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=6858

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori