Problema Ac

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
matei_m
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 13, 2010 8:15 pm

Mesaj de matei_m » Lun Iun 17, 2013 9:07 pm

Acum ca au venit 30 si de grade am o problema cu AC-ul. A mers perfect pana saptamana trecuta. Am oprit la benzinarie, am alimentat am plecat si in 50 de metri a scos un huruit puternic (compresorul cred) si de atunci nu mai baga aer rece. Am dat mufa de la aerul conditionat cu spray degresant am pus o la loc nimic. Becul de la aer se aprinde, aeroterma merge dar compresorul nu. De ce zic ca nu merge compresorul pt ca nu mai are acea mica variatie de turatie ca inainte cand ii dadeam drumul. Am vrut sa ma uit la sigurante dar sincer nu am avut rabdarea de a le desface pe fiecare in parte pentru ca nu imi inspira nici unul din semne ca ar fi pt AC, ci doar pt aeroterma. Aveti idee ce ar trebui verificat? freonul ma indoiesc sa fie deoarece din cate stiu nu se duce deodata. Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iun 17, 2013 11:42 pm

Probabil ca ti-a cedat ambreiajul de la compresor. Siguranta de la A/C e comuna cu cea de la geamurile electrice daca imi aduc bine aminte. Vezi in manual oricum.

Avatar utilizator
voyager
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 28, 2009 10:07 pm

Mesaj de voyager » Lun Iun 24, 2013 7:15 pm

Am și eu aceeași problema. Știe cineva dacă se poate repara ambreiajul de la compresor? Precizez ca am tot un colt cz3 1.3l

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori