Cap De Bara Sau Bieleta Pentru Bara?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Mai 27, 2013 1:28 pm

Salut,

Am avut o problema zilele trecute. Am dat intr-o groapa si mi s-a rupt o bieleta cred. Nici acum nu stiu cum se numeste, daca e bieleta sau cap de bara al barii stabilizatoare. Arata ca o bucsa mai lunga cu un surub pe mijloc. Am gasit ceva pe net:

http://www.al-padrino.ro/versiune/3904/ ... 27274.html

Pare detul de ieftin. Am sunat la service si mi-au spus ca ma costa in jur de 170 de lei. As vrea sa stiu daca pretul este normal sau se poate gasi mai ieftin si in alte magazine, ca cel de mai sus.

Multumesc.
Gabi

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Mai 27, 2013 3:04 pm

Salutare!
Piesa din imaginea data de tine este bieleta antiruliu. Preturile de la reprezentanta sunt bine crescute. Poti lua after-market fara griji, eu asa am facut. Doar ca, din experienta mea, nu recomand bielete fabricate de SIDEM. Au filetul surubului mai scurt decat trebuie, pentru asta a fost nevoie de ceva distantiere, iar plasticele sunt foarte proaste. Eu am mai incercat si Febi Bilstein si par in regula, adica dimensiunile surubului sunt corecte iar plasticele rezista mai bine in timp. Banuiesc ca se gasesc si alte marci bune pe piata dar eu doar cu acestea doua am incercat.
Daca ai pricepere, chef, chei potrivite si un loc linistit iti recomand sa le schimbi singur - la urma urmei sunt doua suruburi mai lungi. La service, fie el si de cartier, manopera va fi pe undeva pe la 70 lei. Uneori mai scump decat piesa schimbata.
Succes!

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Mai 27, 2013 3:19 pm

Asa ma gandeam si eu ca nu pot fi prea scumpe. Pana la urma este doar un surub cu cateva bucati de plastic. Totusi 170 de lei mi se pare cam mult pentru asa ceva. Citisem pe coltuk.org ca cineva le cumparase cu 10 lire acum cativa ani. De asemenea pe ebay sunt cu 12 lire. Chiar si la noi sunt in jur de 60 de lei perechea cum scrie si mai sus.
In afara de pret, ce marci recomanzi? Am inteles Febi Bilstein. Ar mai fi si altele?

Multumesc.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Mai 27, 2013 3:53 pm

Salve.
Alte marci nu am incercat deoarece pana acum am schimbat doar de doua ori bieletele. Bieleta originala de pe stanga s-a rupt si la mine cand am luat o groapa sau un damb pe undeva pe strada Ritmului, in Bucuresti. Atunci am cumparat SIDEM si la montare a trebuit sa mai pun cate 2-3 saibe pe fiecare deoarece filetul era foarte scurt si nu se fixa corect bieleta. Dupa vreun an, cand am schimbat si discurile si placutele de frana, am schimbat cu Febi Bilstein. Pe acestea din urma le am si acum pe Colt si plasticele nu s-au deformat foarte tare. Tot ce-ti recomand e sa schimbi in pereche, ca de altfel orice reper pereche de la trenul de rulare si suspensie.
Succes!

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Mai 27, 2013 4:01 pm

Tot pe amandoua vreau sa le schimb si eu. Chiar mai devreme am gasit pe stoc Febi la 52 lei bucata. Multumesc pentru sfat!

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Mai 27, 2013 4:10 pm

Ba chiar am gasit si mai ieftin la altii la 46 ron, si am comandat..

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori