Probleme Comenzi Volan

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Dum Mai 19, 2013 9:52 am

Salutare tuturor.

Revin cu o noua problema aparuta la Coltu meu ca am tot cautat tot forumul asta si nu am gasit nicaieri aceasta problema discutata. Prima oara comenzile de pe volan sau mai bine zis comenzile dupa volan mi s-au parut destul de ciudat pozitionate, dupa care am realizat ca sunt mult mai practice pozitionate in spatele volanului. Si acum sa trecem la problema propriu zisa : ieri in prima faza au inceput sa o ia razna si cand apasam pe ridicarea volumului, el scadea si probleme de genul asta, ca dupa asta sa nu mai mearga deloc decat atunci cand umblam la butonul MODE/SET , si dupa asta abia sa nu mai functioneze deloc. Am zis ca poate o sa-si revina de la sine, dar se pare ca nu s-a intamplat asta nici ieri si nici azi. Acum revin cu vechea intrebare : a mai intampinat cineva aceasta problema cumva? poate a mai patit si altcineva asa ceva si a rezolvat-o fara sa mai posteze pe forum.
Multumesc !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Mai 19, 2013 5:45 pm

Sa nu cumva sa fie vreo problema la spira din volan. Banuiesc ca nu ai eroare de airbag sau ESP, si nici claxonul nu face figuri, altfel ziceai. Totusi, poti observa vreo modificare de comportament a butoanelor in functie de pozitia volanului?

Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Dum Mai 19, 2013 6:11 pm

QUOTE (Alex44 @ May 19 2013, 05:45 PM) Sa nu cumva sa fie vreo problema la spira din volan. Banuiesc ca nu ai eroare de airbag sau ESP, si nici claxonul nu face figuri, altfel ziceai. Totusi, poti observa vreo modificare de comportament a butoanelor in functie de pozitia volanului?


Ieri cand am verificat in mai multe pozitii a volanului tot facea figuri, iar acum cand am incercat din nou am luat maxim stanga de volan si maxim dreapta si am observat ca aceste comenzi merg normal daca invart de volan cam dupa o jumate de tura. Nu mai inteleg nimic, iar cand revin in pozitia normala a volanului comenzile gata nu mai vor sa execute nici o comanda. Nu am nici o eroare in bord, claxonul merge. Alte idei, ce o fi de facut, sau de verificat?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mai 21, 2013 12:26 am

Salut,
si eu cred ca tot de la spira ar putea fi. Posibil sa am si eu mici probleme, sunt momente cand claxonul sau comenzile raspund la a doua atingere.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 21, 2013 9:40 am

Posibil ca daca mergi acum la cineva sa ti-o mai poata repara, daca se deterioreaza si mai mult nu mai aveti sanse asa mari.

Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Mar Mai 21, 2013 11:18 pm

Sper sa se poata rezolva fara sa o inlocuiesc. Sa inteleg ca asta e o treaba de electrician, imi poate recomanda cineva pe unul in Iasi care sa se priceapa la asa ceva ?
Multumesc !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori