Defecte posibile COLT - rezolvare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de teutzue2 » Mie Feb 26, 2020 2:52 pm

Subscriu la ce a zis Alex44.

Si la mine selectorul se balangane usor dreapta stanga fiindca un pin de la selector (care ajuta la transmiterea miscarii schimbatorului mai departe) e foarte uzat.
Astfel incat cand bag 1-a, eu dau maxim maneta spre stanga dar ea nu ajunge in pozitia dorita si nu e la maxim in stanga. De asta cred ca intra greu in viteza.

La ce mini gasesc pinii astia? Se schimba usor?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de Alex44 » Joi Feb 27, 2020 11:35 am

Daca jocul e din timonerie (partea de la baza schimbatorului), nu am gasit pana acum piese de schimb.

Astea sunt pe selectorul de viteze de pe cutie.

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-MINI-R50 ... Sw~AVYncBE

Trebuie scos selectorul (scoti priza de aer si cutia filtrului de aer, bateria si tava bateriei parca)

Pinul vechi e nituit (aproximativ) in pozitie si trebuie polizat un pic in capat ca sa iasa, cel nou vine cu surub/piulita.

Avatar utilizator
Pepino
EVO I
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 2:03 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de Pepino » Joi Feb 27, 2020 4:19 pm

Alex44 scrie:
Lun Feb 24, 2020 11:27 am
Selectorul se poate gresa sau se pot inlocui pinii pe care pivoteza (si care sunt cauza miscarii cu dificultate stanga-dreapta a schimbatorului) cu unul de mini. Nu trebuie sa schimbi tot selectorul deci nici macar daca e gripat complet.

Poate fi sincronul de la treapta 1, dar e cam rar sa se intample asta. Bagi des a 1-a in loc de a 3-a? Sau dai 1-a din mers, la viteza?

Mai degraba e placa de presiune, dar ar trebui sa-ti faca figuri si cand bagi marsarier nu doar 1-a.

Motoarele japoneze nu au nici un sunet pitigaiat caracteristic, altfel ar zumzai strazile. Probabil aveti amandoi o rola pe duca.

Pana gasesti un mecanic de incredere, continua sa bagi a 2-a si apoi 1-a inainte sa pleci de pe loc.
Salut. La mine se duce la max. stanga-dreapta. Eu am problema la impingerea manetei in fata pt treapta 1. Se poticneste pe la mijlocul cursei. Dar cu motorul oprit, nu se mai poticneste. Intra fluent. Nu fac niciodata confuzia intre treapta 1 si treapta 3. :D Si nici nu folosesc treapta 1, decat atunci cand tre sa plec de pe loc. Cand masina nu mai e deloc in miscare. In marsarier imi intra bine, fara probleme. Atunci cand nu vrea sa intre in treapta 1, exact asta fac. Bag in a 2-a si apoi in a 1-a. In ce priveste sunetul pitigaiat, nu stiu ce sa zic. Mecanicul mi-a verificat si rola de la alternator si mi-a zis ca se prezinta foarte bine. Si oricum, daca ar fi rola, nu ar trebui sa se auda acel sunet in permanenta? La mine, cand motorul este sub 2000 de turatii, indiferent ca e la relanti sau in mers, nu se aude acel sunet. E foarte silentioasa chiar. Doar de la 2000 de ture in sus incepe sa se auda, din ce in ce mai ascutit, proportional cu accelerarea peste 2000 de ture. Ar putea fi ceva de pe la distributie? Sau exista vreun rulment pe sub capacul motorului care ar putea scoate sunetul acesta? Sau vreun pinion, vreo rola ceva, din motor? Din pacate, nu am posibilitatea sa ma plimb si cu alt COLT, ca sa vad daca se aude acel sunet. Sunetul se aude in masina. Nu se aude dinafara masinii.

Avatar utilizator
Pepino
EVO I
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 2:03 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de Pepino » Dum Mar 01, 2020 2:05 pm

Am rezolvat problema cu treapta 1 de viteză. Mi-a făcut mecanicul curățarea și ungerea selectorului. Acum intră și în treapta 1 fără probleme. :)

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de teutzue2 » Vin Mai 08, 2020 12:39 pm

Salut,

Stie cineva valorile pentru reglajul suapelor la mitsubishi colt 1.1? La sfatul lui @Alex44 vreau sa fac reglajul masina are 200k acum si planuiesc sa fac un drum lung inafara cu ea..

De asemenea, recomandati sa fac la repreentanta treaba asta sau la un service oarecare?

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de teutzue2 » Dum Mai 10, 2020 10:27 am

de pe grupul mitsu.ro

Daca e motor de 1.1 litri si 74 cp / 55 kW, cod motor 134.910 (3A91) jocul supapelor se regleaza cu motorul rece astfel: supapele de admisie 0,18-0,26 mm, respectiv supapele de evacuare 0,26-0,34 mm. Bineinteles, se foloseste lera.

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de teutzue2 » Joi Iun 11, 2020 9:06 am

Salut,

Am fost la o verificare a masinii pre-ITP si concluzia e ca am joc in caseta de directie destul de mare.
Dupa 203k km in ro, nu am de ce sa ma supar pe ea.

Acum intreb, merita sa o reconditionez sau sa iau una noua (e destul de scumpa)?
Vreau sa fac un drum lung in stainatate si nu stiu daca pot avea incredere in piesa daca e reconditionata. Estimez undeva pe la 13k km.

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de teutzue2 » Mie Iun 17, 2020 10:23 am

Revin cu info. Exista joc in caseta si bieletele de directie. In trecut, mecanicii care au schimbat bieletele, nu au prins bine protectia de cauciuc. Astfel, a intrat apa la bieleta (prinderea ei e ruginita) si inspre caseta de directie provocand un joc destul de mare.
Se vor schimba bieletele de directie si caseta va fi reconditionata. In rest masina e ok :).

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de LauCalin » Dum Iul 05, 2020 11:16 pm

Cât te costă recondiționarea casetei?

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Defecte posibile COLT - rezolvare

Mesaj de teutzue2 » Lun Iul 06, 2020 5:58 pm

Salut,

A costat 1000 lei reconditionarea. Plus refacut unghiuri 90 lei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori